Slováci na sociálnych sieťach zdieľajú, ako vypúšťajú vianočných kaprov do jazier. Odsúdia ich na pomalú smrť
- O dva dni tu máme Vianoce, ktoré sú považované za sviatky pokoja a mieru, no v takomto duchu sa nenesie naše zaobchádzanie s kaprami
- Kým sa kapor dostane na štedrovečerný stôl, prejde si dlhou a bolestivou cestou
- Slovenský reťazec ide tento rok príkladom. Slovákom vysvetľuje, čo robiť pri kúpe vianočného kapra, aby zbytočne netrpel
- O dva dni tu máme Vianoce, ktoré sú považované za sviatky pokoja a mieru, no v takomto duchu sa nenesie naše zaobchádzanie s kaprami
- Kým sa kapor dostane na štedrovečerný stôl, prejde si dlhou a bolestivou cestou
- Slovenský reťazec ide tento rok príkladom. Slovákom vysvetľuje, čo robiť pri kúpe vianočného kapra, aby zbytočne netrpel
Pre väčšinu Slovákov patrí medzi top vianočné jedlá vyprážaný kapor so zemiakovým šalátom. Táto ryba, častokrát pochádzajúca z rybníkov plných bahna, nepatrí vo svete medzi obzvlášť lahodné pokrmy. U nás, v Česku a Poľsku ju aj tak akosi nedokážeme vytesniť z našich štedrovečerných jedálničkov- veď predsa je to tradícia.
Len málokto si uvedomuje, že kým sa kapor dostane na štedrovečerný stôl, prejde si skutočne bolestivým peklom. Ľudia to ale nezvyknú riešiť, nakoľko utrpenie kapra nie je na prvý pohľad také očividné, ako keby pred našimi očami týrali psa či mačku.
Bežnou praxou je kúpa živého kapra, ktorého si po vytiahnutí z preplnenej kade vložíme do igelitovej tašky bez vody. Takéto premiestňovanie je pre kaprov extrémne stresujúce a kapry sa tak pomaly dusia.
Tieto ryby síce dokážu prežívať na vzduchu relatívne dlhú dobu, to však nehovorí nič o tom, aké utrpenie im to spôsobuje. Kapry potrebujú kyslík rovnako ako ľudia a keď ho nedostávajú, bojujú o každý nádych.
Kapor následne putuje do vane, kde mu zmena teploty vody spôsobí teplotný šok a chlór vo vode mu dráždi a leptá žiabre. Na konci života ho čaká často neodborné a hrubé zabitie, ktoré neraz zahŕňa niekoľko neúspešných pokusov, pokým kapor nadobro stratí vedomie.
Na Instagrame môžeš v týchto dňoch vidieť ľudí, ako v dobrej viere vypúšťajú kúpené kapry do rybníkov. Týmto krokom ich odsúdia na pomalú smrť.
Vypúšťanie kaprov do rybníkov a riek nie je riešením: „Kapry sú po týždňoch hrubého zaobchádzania a hladovania vyziabnuté a vo voľnej prírode už nedokážu prežiť. Vypustiť kapra do rybníka znamená odsúdiť ho na pomalú smrť hladom. Jediným riešením je nekupovať živé kapry,“ konštatuje Martin Smrek z Humánneho pokroku.
Osveta pri nákupe
Kaufland sa tento rok rozhodol ísť príkladom, pri svojich predajniach informuje zákazníkov, čomu sa vyhnúť, aby kapry netrpeli dlhšie, ako je nevyhnutné. Poukázala na to Sloboda zvierat.
„Pri predajcoch živých rýb, ktorým obchodný reťazec prenajíma priestory, by mali byť viditeľne umiestnené plagáty s takzvaným semaforom,” konštatujú ochranári.
Tento semafor má niekoľko bodov, ktoré je vhodné mať pri kúpe kapra na pamäti:
- Nechať si spracovať rybu na mieste znamená odbúrať stres z transportu, zabezpečiť odborné, rýchle a čo najhumánnejšie usmrtenie
- Rybu je potrebné prenášať vo vodnom prostredí (nádoba alebo taška s vodou). Transport nasucho nie je vhodný, pretože ryba dokáže prijať LEN pätinu kyslíka zo vzduchu, čo znamená, že každý ďalší transport jej spôsobuje ďalší nadbytočný stres.
- Nechať kapra trpieť v novinovom papieri a igelitke, či nezabezpečiť jeho prevoz tak, aby nedošlo k ďalším zraneniam je nehumánne a navyše nezákonné!
„Najsúcitnejšou voľbou je nechať kapra plávať a zvoliť namiesto toho rastlinnú alternatívu,“ dodáva Sloboda zvierat.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Humánny pokrok, Sloboda zvierat, Kaufland