Slováci nahradili štát, cez ich prehľadnú aplikáciu za pár minút ubytuješ utečencov
- Martin Čapo je realitný maklér, ktorý je vedúcim známej realitnej kancelárie Riešime bývanie
- Už pred časom spolu s jeho tímom vytvorili mobilnú aplikáciu Rebbid, ktorá sa špecializuje na prenájmy
- V priebehu pár dní ju prerobili tak, aby v nej bolo možné označiť ponuky zvýhodneného ubytovania alebo bývania aj pre ľudí z Ukrajiny
- Martin Čapo je realitný maklér, ktorý je vedúcim známej realitnej kancelárie Riešime bývanie
- Už pred časom spolu s jeho tímom vytvorili mobilnú aplikáciu Rebbid, ktorá sa špecializuje na prenájmy
- V priebehu pár dní ju prerobili tak, aby v nej bolo možné označiť ponuky zvýhodneného ubytovania alebo bývania aj pre ľudí z Ukrajiny
Momentálne je to asi najjednoduchšia a najprehľadnejšia forma vyhľadávania ubytovania pre cudzincov. Vývojári sa aplikáciu Rebbid naďalej snažia čo najviac sprístupniť špeciálne ľuďom z Ukrajiny.
Samozrejmé je preto aj prepínanie jazykových verzií. Ak máš k dispozícii voľnú chatu, chalupu, byt bez nájomníkov, ale aj voľnú izbu, teraz môžeš ľudí z Ukrajiny u sebe ubytovať len vďaka pár klikom.
Vytvorenie inzerátu je extrémne jednoduché. Stačí zadať adresu, detaily ohľadom výmery a ceny, stručný popis (ak je to možné v angličtine) a vyklikať vybavenosť prenajímaného priestoru.
Je len na tvojom zvážení, za akú cenu si ochotní prenajať takéto ubytovanie. Áno, najlepšie by bolo zadarmo, ale to nemusí byť z tvojej strany udržateľné. Môžeš však nastaviť cenu, aby ti pokryla náklady na energie a prevádzku, alebo aspoň priateľskú cenu, na ktorej síce nezarobíš, ale budeš mať dobrý pocit, že si pomohol.
„Dokonca aj komerčná cena môže pomôcť, ak dokážete prenájom poskytnúť za priateľských podmienok, napríklad bez depozitu, extra krátkou dobou nájmu či s minimálnymi obmedzeniami na počet ubytovaných a zvieratá,“ vysvetľuje tím Rebbid.
Aplikácia obsahuje chat, kde ťa môže záujemca kontaktovať. Je to primerane anonymné, zároveň sa ti nemieša komunikácia ohľadom nájmu so súkromnými správami. Navyše je to aj komfortnejšie pre cudzincov kvôli jazykovej bariére.
Aplikácia umožňuje aj uzatvorenie smart zmluvy, ktorá rozumne chráni obidve strany. Tiež umožňuje bezproblémové prevzatie nehnuteľnosti po skončení nájmu z akéhokoľvek dôvodu.
Vytvorená je s ohľadom na slovenské zákony, ale aj európske štandardy. Dá sa podpísať osobne alebo elektronicky priamo v telefóne.
Štátny systém
Svoj informačný systém na rezerváciu ubytovania utečencov pred vojnou na Ukrajine predstavil aj štát. Zatiaľ je v ňom zaregistrovaných približne 2 000 lôžok v štátnych zariadeniach a 1 000 v hoteloch.
Ako informoval minister dopravy a výstavby Andrej Doležal, registrácia miest na ubytovanie priebežne narastá a očakáva, že ich počet sa môže zvýšiť na 5 000. Zároveň vyzval kolegov v štátnej správe, aby si splnili úlohu z uznesenia vlády a doplnili potrebné štátne kapacity.
„Pracovník sa primárne snaží prideliť štátne ubytovanie, sekundárne hotelové a terciárne súkromné. Sú aj iné databázy súkromných ubytovaní, sme v kontakte s rádom maltézskych rytierov, ktorí nám ponúkli svoju databázu,“ povedal Doležal s tým, že sú v kontakte aj s iniciatívou Kto pomôže Ukrajine.
Rezort dopravy má tiež v zálohe zatiaľ asi 2 000 lôžok v súkromnom ubytovaní cez špeciálne zriadený portál pomocpreukrajinu.sk. „Sú aj rôzne iniciatívy cez sociálne siete, alebo cez alternatívne weby. Nespoliehame sa len na štátne, pripravujeme aj súkromné kapacity,“ uviedol Doležal.
Ubytovacie zariadenia bez ohľadu na typ budú mať v prípade schválenia nárok na príspevok od štátu za ubytovanie utečencov z Ukrajiny. V prípade dospelej osoby by mal byť príspevok vo výške 7 eur a na dieťa 3,50 eur na deň.
Informačný systém na rezerváciu ubytovania utečencov z Ukrajiny označil minister za štátny Booking, ktorý prepája štátne a hotelové kapacity s koordinátormi v hotspotoch, resp. vo veľkokapacitných centrách.
„Tento systém bookio sme nasadili v spolupráci so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS), je tam jasná spolupráca so samosprávou. Najväčšou pridanou hodnotou tohto informačného systému je aktuálna informácia o disponibilných kapacitách,“ dodal minister Andrej Doležal.
Z Ukrajiny ušlo pred vojnou do susedných štátov viac ako 2,8 milióna ľudí. Tento počet zahŕňa aj 127-tisíc občanov tretích krajín. Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter o tom informovala Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM).
Organizácia podľa spravodajského portálu CNN upozornila, že ľudia sú stále na úteku z krajiny a potrebujú „nepretržitú podporu“. Detský fond Organizácie Spojených národov (UNICEF) upozorňuje, že vojna na Ukrajine má „devastujúci dopad“ na viac ako 7,5 milióna detí, informuje CNN.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: CNN, Rebbid.com, pomocpreukrajinu.sk, SITA