Slováci naleteli klamstvu, že samoobslužná pokladňa im môže zablokovať účet v banke
- Hoaxov sa objavuje čoraz viac
- Hoaxeri majú obavu o absolútnu kontrolu nad nimi
- Podľa nich to teraz skúsilo aj Tesco
- Hoaxov sa objavuje čoraz viac
- Hoaxeri majú obavu o absolútnu kontrolu nad nimi
- Podľa nich to teraz skúsilo aj Tesco
Ako uviedla polícia na sociálnej sieti, na stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR, hoaxeri sa pravidelne obávajú absolútnej kontroly. Podľa nich to tentokrát skúša Tesco.
„Facebookový účet ,Janka Olešová‘ zverejnil správu týkajúcu sa reťazca Tesco. Vraj majú zamestnanci príkaz zhora neobsluhovať ľudí pri pokladniach a donútiť ich používať tie samoobslužné. Podľa autorky príspevku vám tak údajne môžu zablokovať účet,“ píše polícia.
Polícia neváhala a ihneď kontaktovala spoločnosť Tesco. Odpovedala im PR manažérka spoločnosti Tesco Mária Zerzanová
„Spokojnosť našich zákazníkov je pre nás vždy na prvom mieste, a preto neustále pracujeme na zlepšovaní našich predajní a služieb. Väčšina zákazníkov si samoobslužné pokladnice obľúbila a aktívne ich využívajú, keďže im šetria čas a nemusia čakať v rade. Ušetrený čas zákazníkov máme podložený aj dátami, vykladanie a dokladanie nakúpeného tovaru prebieha aj pri štandardnej pokladni, ako aj pri samoobslužnej,“ uviedla PR manažérka.
Ďalej píše: „Pre zákazníkov je však vždy k dispozícii aj pásová pokladňa – v prípade, ak na menších obchodoch nie je práve asistent predaja pri tejto pokladni, stačí ho alebo vedúceho zmeny o otvorenie pokladne požiadať a medzičasom si zákazníci môžu vykladať nákup na pás. Súkromie a bezpečnosť našich zákazníkov sú pre nás na prvom mieste.“
„Pásové, ako aj samoobslužné pokladnice slúžia iba na skenovanie a evidenciu tovaru pri nákupe podľa platnej legislatívy, aby mohlo dôjsť k platbe za produkty. Obidva typy pokladní sú z tohto hľadiska rovnaké a nemajú schopnosť získavať osobné dáta zákazníkov. Pri našom podnikaní vždy dodržiavame platné právne predpisy a v prípade zavádzajúcich informácií, ktoré poškodzujú dobré meno spoločnosti Tesco, neváhame využiť všetky dostupné legálne prostriedky na našu obranu,“ dodáva Zerzanová.
Polícia na základe tejto informácie píše, že status Janky Olešovej je absolútny hoax. Platba v samoobslužných pokladniach funguje úplne rovnako ako pri páse. Teda buď je to platba kartou, alebo v hotovosti. Nič viac. „Žiadnej absolútnej kontroly sa preto netreba báť,“ píšu muži zákona.
Fejková továreň na výrobu ľudského mäsa
Na sociálnych sieťach sa v auguste šírilo video zo satirického dokumentu britskej televíznej stanice Channel 4 s falošným tvrdením, že ide o propagáciu konzumácie ľudského mäsa. Televízia aj moderátor relácie Gregg Wallace však uviedli, že išlo o satiru a video nezachytáva skutočné udalosti. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.
„Greg Wallace, moderátor britskej reality šou o varení MasterChef, na Channel 4 inzeruje ľudské mäso na varenie. V laboratóriu sa ľudské tkanivo premení na väčšie kusy mäsa, ktoré možno použiť na varenie steakov, hamburgerov a klobás,“ píše sa v zavádzajúcom príspevku na telegramovom účte Zem&Vek.
Príspevok obsahuje video s upútavkou na reláciu, ktorú na svojom webe zverejnil britský denník The Independent. Už v tomto videu sa na úvod píše, že ide o satirický dokument.
To, že išlo satirickú reláciu, pre AFP uviedla televízia Channel 4 aj Gregg Wallace, ktorý verejne prezentoval, že na tomto videu je len hercom a celá relácia je satirou. Na konci 23-minútového videa sa v titulkoch spomína šéfka kastingu, herci a aj Jonathan Swift, írsky spisovateľ, ktorého esej z 18. storočia bola pre reláciu inšpiráciou.
Zavádzajúce príspevky na sociálnych sieťach ukazujú zábery zo začiatku relácie, v ktorej Wallace uvádza tému satirického dokumentu a vysvetľuje, že so stúpajúcimi nákladmi na život v Británii sa na trh dostávajú produkty z „ľudského mäsa“.
V celej relácii Wallaceovi zamestnanci (ide o hercov) údajnej továrne vysvetľujú, že spracovanie ľudského mäsa zákony Európskej únie zakazovali, ale po britskom odchode z Únie to už možné je. Továreň vraj dostáva od darcov vzorky tkaniva, ktoré v laboratórnom prostredí vyrastie na mäsové „koláče“. Z nich sa môžu robiť steaky alebo klobásy.
Išlo o televíznu satiru
Channel 4 pre AFP uviedla, že relácia je čisto fiktívna a každý, kto sa v nej objavuje, bol buď hercom, alebo vedel o satirickej povahe relácie. V angličtine sa pre satirické dokumenty používa výraz mockumentary, čo je podľa slovníka Cambridge Dictionary film alebo televízna relácia nakrútená ako dokument, aby vymyslené udalosti vyzerali ako skutočné. To je aj prípad relácie „Greg Wallace: British Miracle Meat“.
„Je to vtipné, ale zároveň ide o komentár nabádajúci k premýšľaniu o mimoriadnych krokoch, ku ktorým musia ľudia pristúpiť, aby sa v našej spoločnosti udržali počas krízy rastúcich životných nákladov nad vodou,“ uviedol pre AFP hovorca Channel 4.
Paul Leather z Wharf Media, PR spoločnosti zastupujúcej Gregga Wallacea, pre AFP povedal: „Môžem potvrdiť, že išlo o satiru a tvrdenia uvedené v relácii neboli pravdivé.“
Tom Kingsley, programový riaditeľ Channel 4, pre BBC Culture uviedol, že cieľom tvorcov bolo „satiricky zachytiť spôsob, ako sa utrpenie spôsobené rastúcimi cenami životných potrieb stáva normálnym“.
Podľa britského denníka The Guardian bola relácia jednou z najodvážnejších satirických diel, aké sa kedy objavili v britskej televízii.
„Divák si ani neuvedomil, že sledoval čiernu komédiu prezentovanú ako dokument o chudobných ľuďoch, ktorí musia predávať svoje telo, aby mali na obživu,“ píše autor recenzie Stuart Heritage.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: FB/Hoaxy a podvody - Polícia SR, TASR