Slováci naleteli na nebezpečný hoax o nosení rúšok u žien. Gynekológ prezradil aká je pravda
- Na Facebooku začal vo veľkom kolovať príspevok hlásajúci, že v nemocnici prijali tehotnú ženu, ktorej plod mal nízky pulz
- Dôvodom malo byť to, že budúca mamička nosila rúško. Keď si rúško dala dolu, pulz plodu mal zázračne vyskočiť na štandardné hodnoty
- Rezort zdravotníctva upozorňuje, že ide o absurdný hoax
- Na Facebooku začal vo veľkom kolovať príspevok hlásajúci, že v nemocnici prijali tehotnú ženu, ktorej plod mal nízky pulz
- Dôvodom malo byť to, že budúca mamička nosila rúško. Keď si rúško dala dolu, pulz plodu mal zázračne vyskočiť na štandardné hodnoty
- Rezort zdravotníctva upozorňuje, že ide o absurdný hoax
Klamlivosť príspevku potvrdzuje aj pôrodníka a gynekológ, docent Jozefa Záhumenský, ktorý vysvetlil, aká je naozaj pravda. „Všetky tehotné ženy, ktoré prišli dnes k nám do poradne, mali povinne chirurgické rúško počas celého snímania kardiotokografickej krivky. Bolo ich približne 20 a nezistili sme žiadny záznam, ktorý by naznačoval nepohodu plodu v maternici,“ objasňuje Jozef Záhumenský.
Rúško je podľa Záhumenského z pohľadu saturácie kyslíkom plodu plne bezpečné. Čiastočne chráni nositeľa a predovšetkým chráni okolie. Zdôrazňuje, že v čakárni nie sú tehotné samé, preto je zodpovedné rúško mať. „Chránime tým seba, svoje deti ale aj ostatné osoby v okolí,“ dopĺňa.
A čo hovorí veda? V auguste 2020 bola v American Journal of Perinatology (uznávaný pôrodnícky časopis s impakt faktorom 1,4 uverejnená analýza štyroch štúdií, ktoré sledovali vplyv nosenia respirátora N95 na priebeh gravidity. Sledovali aj zmeny pulzu matky či saturáciu kyslíkom. Nezistili žiadne podstatné zmeny a považujú nosenie respirátora v tehotnosti za bezpečné. Okrem toho podľa odborníkov respirátor N95 výrazne viac vplýva na pohodu dýchania ako obyčajné rúško, pretože je hrubší a je bez filtra.
Klamstvá o COVID-19 zdieľajú tisíce Slovákov
Polícia SR dnes informovala hneď o niekoľkých statusoch, ktoré obsahovali nepravdivé a manipulatívne informácie týkajúce sa vírusu COVID-19. Kým sa ich podarilo vymazať, boli zdieľané viac ako päťtisíc krát. Podľa odhadov polície sa tak dostali aj k viac ako 100 000 užívateľom sociálnej siete.
Ciele hoaxov, týkajúcich sa nového koronavírus môže byť podľa polície hneď niekoľko. Častokrát chcú napríklad presvedčiť verejnosť, že naše zdravotníctvo nezvláda aktuálnu situáciu, ktorú navyše umelo nafukuje falošným počtom infikovaných pacientov. To má v konečnom dôsledku ľudí nabádať, aby uverili, že koronavírus buď neexistuje alebo je ľahkým ochorením ako chrípka.
Stále častejšie sú aj hoaxy, ktorých cieľom je vytvorenie atmosféry „policajného štátu“, kde nekompromisne a až neľudsky policajti dohliadajú na nové nariadenia.
Veľmi „populárnym“ sa stal v posledných dňoch aj status, ktorý informoval o papieri, ktorý by mali občania nosiť so sebou a preukazovať sa ním pri náhodných kontrolách ohľadom povinného nosenia rúšok.
„Text v troch bodoch informoval argumentmi, na základe ktorých žiadna povinnosť nosiť rúška sa nemôže aplikovať na žiadneho občana SR. Každý z troch argumentov bol vyvrátený stanoviskom kriminálnej polície. Cieľom tohto hoaxu bolo u istej časti obyvateľstva vytvorenie pocitu schopnosti vzdoru autoritám,“ vysvetlila v oficiálnom stanovisku hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.
Šíritelia nadobúdajú pocit, že svojim konaním odhaľujú prísne tajné informácie, ktoré sú zo strany autorít manipulované, zahmlievané, avšak šikovnosťou jednotlivcov dochádza k ich dekódovaniu, to im následne dodáva pocit vlastnej dôležitosti.
Motivácia u autorov hoaxov môže byť rovnaká, pričom často ide aj o dôvody cielenej manipulácie s vedomím, že ide o hoax, prípadne s cieľom finančného zisku.
„Dezinformácie sú nebezpečným nástrojom na negatívne ovplyvňovanie názorov a reálneho konania u širokého spektra obyvateľstva, čo môže v najhorších predstavách vyústiť do bezpečnostného rizika,“ povedal v tejto súvislosti prezident Policajného zboru Peter Kovařík.
Dodal, že zvlášť v čase, kedy sú zaznamenané zvýšené počty infikovaných osôb, nie je možné situáciu podceniť a je nutnosťou aktívne komunikovať, prečo sú hoaxy nepravdivé.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: pubmed.gov, Facebook/ Jozef Záhumenský, MZSR, Polícia SR