Slováci nám na Instagrame prezradili, ako bojujú so stresom. Toto sú ich TOP recepty
- Slováci v ankete priblížili ich spôsob boja so stresom
- Niektoré spôsoby skutočne fungujú, iné môžu škodiť
- Objavili sa aj netradičné metódy
- Slováci v ankete priblížili ich spôsob boja so stresom
- Niektoré spôsoby skutočne fungujú, iné môžu škodiť
- Objavili sa aj netradičné metódy
Stres pozná dobre každý jeden z nás. Či už ide o prácu, školu alebo súkromný život, vždy sa objaví situácia, v ktorej telo prepne do tzv. „módu prežitia“. Vo väčších množstvách však môže spôsobovať vážne zdravotné ťažkosti.
Medzi ne môžu podľa portálu WebMD patriť psychické komplikácie, ako napríklad depresie a úzkosti, ale aj fyzické problémy, ako kardiovaskulárne ochorenia, Alzheimerova choroba či cukrovka. Našťastie však existujú metódy, ktorými sa dá stres odbúravať.
Najbežnejší a najefektívnejší
Na stres má svoj „zázračný recept“ každý. Preto sme sa rozhodli spýtať priamo sledovateľov nášho instagramovéhu účtu @startitup_sk. Odpovede boli rôznorodé. Na niektorých metódach sa Slováci zhodli, iné boli zase nečakané a jedinečné.
Nie je snáď žiadnym prekvapením, že väčšina ľudí sa v našom prieskume zhodla na športe, resp. nejakej forme pohybovej aktivity, ako na najlepšom odbúravačovi stresu. Celkovo sa až 40 % všetkých odpovedí týkalo istej formy cvičenia.
Osobitnou kategóriou v rámci pohybových aktivít boli prechádzky a túry, často doplnené aj o prítomnosť nejakého štvornohého spoločníka. Ako uvádza Harvard Health Publishing, takmer polovica všetkých respondentov má naozaj pravdu.
Pohyb skutočne pomáha a má pozitívny vplyv na široké spektrum psychologických problémov, vrátane stresu. V zásade ide o schopnosť cvičenia upravovať úrovne rôznych látok v tele. Odbúravajú sa stresové hormóny ako adrenalín a kortizol, pričom sa vyplavujú známe „hormóny šťastia“ ako endorfín a dopamín.
Nesmela chýbať hudba
Medzi najzvyčajnejšie odpovede na našu otázku patrila taktiež hudba. Tento zabijak stresu tvoril až 12 % všetkých odpovedí. Opäť správne. Nie je náhodou, že hudba je súčasťou všetkých ľudských civilizácií už od našich skromných počiatkov. Na ľudskú myseľ má totiž blahodarný vplyv.
Efekty počúvania hudby dokonca nie sú príliš rozdielne od fyzickej aktivity. Podľa PsychCentral sa počas počúvania hudby taktiež vyplavujú šťastné hormóny, a naopak miznú tie stresové. Hudba však dokáže naviac aj spomaliť srdečný tep. Všeobecne platí, že najefektívnejšia je v boji so stresom klasická hudba.
Národ alkoholikov
Avšak, ani v rámci nášho menšieho prieskumu sa nedá hovoriť len o zdravých spôsoboch vyrovnávania sa so stresom. Neboli by sme to my, Slováci, pokiaľ by sme naše problémy neutápali v alkohole. Okrem našej instagramovej ankety, v ktorej alkohol a iné omamné látky tvorili 16 % odpovedí, čím obsadili druhú priečku, dokazujú znepokojivý vzťah Slovákov k alkoholu aj rôzne štatistiky.
Ako sme ťa už predtým informovali, Polícia SR tento rok chytila až 7 367 vodičov pod vplyvom alkoholu, čo sú údaje k 7.10.2022. Podľa prieskumu iniciatívy ROZUMNE taktiež až 37 % mladých ochutnalo alkohol do svojich 14 rokov.
Startitup sa v rámci tejto témy tiež spojil s Ľubomírom Okruhlicom, riaditeľom centra pre liečbu drogových závislostí.
Pri otázke o zakázaní predaja alkoholu ľuďom mladším ako 21 rokov povedal: „Malo by to efekt, ak by sa to dôsledne dodržiavalo, keďže až po cca 24. roku je mozog človeka zrelý natoľko, že výrazne lepšie dokáže ovládať impulzy v prípade chuti na alkohol. Preto čím vo vyššom veku začína človek s opakovanou konzumáciou alkoholu, tým je menšia pravdepodobnosť, že sa stane od neho závislým.“ Viac sa o alkohole na Slovensku dočítaš tu.
Pomáha i netradičný spôsob
Ako sme však už spomenuli vyššie, Slováci majú aj netradičné spôsoby boja so stresom. Jedným, s ktorým sme sa stretli počas našej online ankety, bolo otužovanie. To, že väčšina ľudí počas stresovej situácie okamžite nesiahne po ľadovej sprche však neznamená, že táto metóda nefunguje.
Práve naopak. Aj keď zatiaľ neexistuje príliš veľa výskumov, ktoré by bezprostredne skúmali spojitosť medzi stresom a studenou vodou, naše poznatky naznačujú, že počas studenej sprchy či vane, funguje presne tá istá rovnica. Portál Healthline uvádza, že studené sprchy majú okrem vylučovania endorfínov za následok aj zníženie krvného tlaku a následné upokojenie celého tela.
Z ostatných originálnych odpovedí vyberáme, že našim respondentom pomáha aj čokoláda, hry ako playstation či, čo asi neprekvapí, sledovanie TikToku, no a jeden odvážlivec proti neduhu doslova bojuje sexom.
Zaujala aj odpoveď, ktorou nám respondent dal na známosť, že žiadny stres nepociťuje. Gratulujeme.
Na záver sa dá skonštatovať, že niekedy je najlepšou odpoveďou na problém ho jednoducho nemať. Túto cestu zvolil aj posledný z našich respondentov, ktorý stručne uviedol, že aby sa vyhol stresu, „nepracuje“.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Instagram/Startitup, Harvard Health Publishing, PsychCentral, Healthline, WebMD