Slováci nepokľaknú v rámci Black Lives Matter na ME vo futbale. SFZ to vysvetľuje po svojom

  • Domáci Rusi, Chorváti, Česi, Poliaci a Maďari sa rozhodli pred zápasmi nekľačať
  • Maďarský premiér Viktor Orbán sa vyjadril o tom, v ktorých prípadoch môže človek vidieť Maďara na kolenách
  • Zdá sa, že to, kto pokľakne alebo nie, zaujíma niektorých viac než samotný futbal
Slovenská futbalová repzrentácia Black Lives Matter
TASR/ Michal Svítok
  • Domáci Rusi, Chorváti, Česi, Poliaci a Maďari sa rozhodli pred zápasmi nekľačať
  • Maďarský premiér Viktor Orbán sa vyjadril o tom, v ktorých prípadoch môže človek vidieť Maďara na kolenách
  • Zdá sa, že to, kto pokľakne alebo nie, zaujíma niektorých viac než samotný futbal

Na niektorých internetových diskusiách to vyzerá tak, že väčší záujem je o to, či naši hráč pokľaknú pred zápasom, než o samotný futbal.

Kľaknutie športovcov pred zápasom má byť vyjadrením ich podpory boja proti rasizmu. Tento akt sa do jednotlivých reprezentácií dostal po zavraždení Afroameričana Georga Floyda, po ktorom nastali v celých USA demonštrácie a rozbehla sa kampaň Black Lives Matter.

Minulý rok pred zápasom s Írskom a Škótskom pokľakli v rámci tejto akcie aj slovenskí futbalisti, čo nahnevalo mnoho Slovákov. Mnohí totiž v tomto geste vidia niečo iné než boj proti rasizmu.

Hneď na začiatku sklamali, keď si nezmyselne pokľakli, lebo im na čiernych záleží, na bielych evidentne nie,“ vysvetľujú si takto tento počin niektorí Slováci na internete.

zdroj: TASR/ Michal Svítok

Vraj sokoli… Kolibríci sú to, pokľaknúť pred čiernymi rasistami, bl*ečkovia bez hrdosti.“ Slovenský futbalový zväz (SFZ) vtedy čelil takejto paľbe komentujúcich, dokonca sa do zväzu podobným štýlom obuli aj niektorí politici, ako napríklad Boris Kollár.

SFZ napokon priniesol oficiálne stanovisko, v ktorom sa tak trochu vyhovoril na UEFA. „Bola to aktivita UEFA a všetky barážové duely sa začínali takýmto pokľakom. Organizátorom zápasu bola UEFA a nielen SFZ, ale aj írska federácia a všetky ostatné sa týmto rozhodnutím museli riadiť,“ napísal vtedy SFZ na sociálne siete.

SFZ si uvedomuje, že je to citlivá téma aj na Slovensku a v ďalších zápasoch už s takouto podporou neuvažuje,“ vyjadrila sa minulý rok krátko na to hovorkyňa zväzu Monika Jurigová.

Ešte donedávna však stále nebolo mnohým jasné, aký postoj zaujmú slovenskí reprezentanti na šampionáte, či sa nepridajú k niektorým krajinám. Internet sa ale na ich účet už vopred zabával: „Tí naši si tam aj ľahnú.“

Otázka, kto kľakne a kto nie, sa stala pre mnohých zaujímavejšou než samotný futbal. Odmietnutie tohto gesta už avizovali Rusi, Chorváti, Poliaci, Česi a Maďari. „Maďar pokľakne iba pred Bohom, svojou krajinou a pokiaľ žiada ženu o ruku,“ vysvetľoval dokonca samotný premiér Maďarska Viktor Orbán.

zdroj: TASR/AP, Darko Vojinovic

Naopak, podporu boja proti rasizmu chce takýmto spôsobom vyjadriť Anglicko, Wales, Belgicko či severské krajiny ako Dánsko a Fínsko. U niektorých je ešte doteraz otázne, či budú pred zápasom kľačať alebo nie.

Slováci kľačať nebudú,“ potvrdila dnes pre Startitup hovorkyňa SFZ Monika Jurigová. Najbližší zápas nás čaká už zajtra o 18:00 proti Poľsku, následne v piatok o 15:00 proti Švédsku a napokon 23. 6., čo je v stredu, o 18:00 proti Španielsku.

Čítajte viac z kategórie: Šport

Zdroj: Slovenský futbalový zväz

Najnovšie videá

Trendové videá