Slováci nepoznajú dôležité pravidlo: Pozor, tvoj šéf ti môže siahnuť až na 4-násobok mesačnej mzdy
- Zamestnanci na Slovensku, ktorí spôsobia škodu vo firme, môžu prísť o peniaze
- Zamestnávateľ má v takom prípade právo siahnuť na ich mzdu
- Zamestnanci na Slovensku, ktorí spôsobia škodu vo firme, môžu prísť o peniaze
- Zamestnávateľ má v takom prípade právo siahnuť na ich mzdu
Ak zamestnanec zaviní škody vo firme, v ktorej pracuje, zamestnávateľ má právo siahnuť na jeho mzdu. Vyplýva to zo Zákonníka práce. V rámci pravidla platí, že môže ísť o zásah až do výšky 4-násobku priemerného mesačného platu.
Ak by napríklad istý pracovník spôsobil škodu vyčíslenú na 10-tisíc eur a zarába 800 eur mesačne, zamestnávateľ od neho smie požadovať náhradu škody do výšky 3 200 eur. Pre agentúru SITA to povedal riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk Jaroslav Krajňák.
Pri zamestnancoch štátnej služby je maximálny limit náhrady škody 3-násobok služobného platu. Špecifickou skupinou sú podľa odborníka aj dohodári, ktorí môžu prísť maximálne o tretinu dohodnutej odmeny.
Na ochranu v podobných situáciách slúži poistenie zodpovednosti zamestnanca za škodu spôsobenú zamestnávateľovi. Ak by si spôsobil škodu a bol by si poistený, poisťovňa udalosť prešetrí a náhradu škody vyplatí zamestnávateľovi. Ty zaplatíš len dohodnutú spoluúčasť, ktorá je štandardne 10 %, minimálne vo výške 33 eur.
No sú aj situácie, keď ani poistenie nepomôže a zamestnanec by musel uhradiť celú skutočnú výšku škody. Poistenie sa nevzťahuje na zodpovednosť za schodok na zverených hodnotách alebo zodpovednosť za stratu zverených predmetov.
Poistenie sa taktiež podľa Krajňáka nevzťahuje na situácie, keď škoda vznikne úmyselne, pod vplyvom alkoholu alebo po požití omamných či psychotropných látok. Ponuky poistenia, poistné krytie a takisto ceny sú v poisťovniach rôzne.
Sociálna poisťovňa s novým príspevkom
Agentúra SITA zároveň informuje, že od začiatku budúceho roka začne Sociálna poisťovňa vyplácať novú dávku. Pôjde o nový príspevok za prácu v obecnej polícii, ktorý sa zavádza novelou príslušného zákona. Na úlohy súvisiace s novou legislatívou sa už Sociálna poisťovňa intenzívne pripravuje. Informoval o tom hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.
Príspevok za prácu v obecnej polícii bude pravidelnou peňažnou dávkou zo Sociálnej poisťovne pre bývalých príslušníkov obecnej polície akejkoľvek obce na Slovensku. Žiadať o tento príspevok bude možné najskôr od 1. januára 2024, čiže odo dňa účinnosti zákona o obecnej polícii.
Nárok na príspevok za prácu v obecnej polícii žiadateľ splní, ak v čase podania žiadosti už nie je príslušníkom obecnej polície, pracovný pomer v obecnej polícii mu trval najmenej 25 rokov a má aspoň 56 rokov.
Za obdobie trvania pracovného pomeru v obecnej polícii sa považuje aj obdobie výkonu základnej vojenskej služby, náhradnej alebo prípravnej vojenskej služby. Nárok na príspevok žiadateľovi zaniká pri dovŕšení dôchodkového veku, priznaním predčasného starobného dôchodku, opätovným vznikom pracovného pomeru v obecnej polícii alebo v prípade úmrtia.
Výška príspevku za prácu v obecnej polícii bude 60 % z jednej dvanástiny najvyššieho úhrnu vymeriavacích základov žiadateľa na platenie poistného na príspevok za prácu v obecnej polícii. Berie sa pritom do úvahy desať kalendárnych rokov predchádzajúcich roku, v ktorom sa naposledy skončil pracovný pomer v obecnej polícii.
Odkedy sa to bude posudzovať?
Podľa agentúry TASR sa poistné na platenie príspevku za prácu v obecnej polícii do osobitného fondu odvádza od 1. apríla 2020. Vzhľadom na to sa aj úhrn vymeriavacích základov bude posudzovať od tohto obdobia. Príspevok za prácu v obecnej polícii sa bude pritom každoročne valorizovať tak ako úrazová renta.
Z príspevku za prácu v obecnej polícii Sociálna poisťovňa nebude vykonávať žiadne odvody.
Sociálna poisťovňa podľa agentúry zverejní na svojej webovej stránke formulár žiadosti.
K dispozícii bude aj v každej pobočke Sociálnej poisťovne. Vyplnenú žiadosť o príspevok za prácu v obecnej polícii bude možné odovzdať po 31. decembri 2023 v ktorejkoľvek pobočke Sociálnej poisťovne, zaslať poštou na adresu uvedenú v žiadosti alebo doručiť prostredníctvom Ústredného portálu verejnej správy slovensko.sk.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: SITA, TASR, slovensko.sk, Sociálna poisťovňa