Slováci nerešpektujú „zabudnuté pravidlo“, hrozí pokuta 100 eur. Polícia ťa nemusí pri čine ani chytiť
- Pokuta do 100 eur hrozí za manéver, s ktorým sa stretávame na cestách každý deň
- Polícia ťa pri tom ani nemusí vidieť
- Pokuta do 100 eur hrozí za manéver, s ktorým sa stretávame na cestách každý deň
- Polícia ťa pri tom ani nemusí vidieť
Aj tí najskúsenejší šoféri sa z času na čas dopustia nejakej chyby vedúcej k priestupku či porušeniu pravidiel cestnej premávky. Tých máme na Slovensku, ako aj v mnohých iných krajinách, skutočne požehnane a mnohí dlhoroční vodiči na niektoré z nich časom zabúdajú. Šoféruje sa len tak, po pamäti, no práve vtedy môžu hroziť rôzne pokuty. A často poriadne mastné.
V našich článkoch ťa preto upozorňujeme na chyby, ktorých sa slovenskí šoféri často dopúšťajú a ktoré ich môžu vyjsť draho. Samozrejme, azda najčastejším porušením pravidiel je prekročenie povolenej rýchlosti. A v tomto prípade môže ísť aj o tie najdrahšie pokuty zo všetkých, podobne ako pri prekročení povolenej hmotnosti tvojho vozidla.
No nemilé sumy na nás číhajú aj v mestskom prostredí. Predstavme si situáciu na bežnej dvoj- či viacprúdovej ceste v obci. Autá jazdia vedľa seba a v tesných rozstupoch. Vtom si uvedomíš, že ideš v nesprávnom pruhu a musíš sa preradiť, inak nestihneš správne odbočiť.
Podľa sadzobníka pokút ti práve v tejto chvíli hrozí nemilá trojciferná sankcia. Ak sa totiž preradíš nesprávne, policajti ti môžu nablokovať 50 až 100 eur. A vysvetľujú aj presne, kde robia vodiči chyby. Ide o pokutu za „nedanie prednosti v jazde vodičovi pri prechádzaní z jedného jazdného pruhu do druhého jazdného pruhu“.
Pozor, policajti ťa vôbec nemusia vidieť, no pokutu aj tak dostaneš
Samozrejme, v mestskej premávke často dochádza k situáciám, pri ktorých síce vodič poruší predpisy, no policajti sa práve v jeho blízkosti nenachádzajú, a tak si myslí, že vyviazol bez trestu. To však nemusí byť tak celkom pravda.
V tejto súvislosti sme totiž oslovili policajnú hovorkyňu Denisu Bárdyovú, ktorá nám všetko ozrejmila. Ak si niekoho pri preraďovaní sa – ale aj v inej situácii – ohrozil, policajtom môže stačiť videozáznam od svedka. A teda ak vodič, ktorého si priamo obmedzil či ohrozil, alebo aj iný okoloidúci svedok poskytne polícii video tvojho priestupku, strážcovia zákona si ťa môžu dodatočne vyhľadať.
Stačí im na to viditeľné evidentné číslo tvojho vozidla (EČV) na získanom videozázname. Ten môže ktokoľvek odovzdať na najbližšom policajnom oddelení.
„Dôležité je pri podaní oznámenia uviesť aj dátum, čas a miesto spáchania skutku. Policajt si následne páchateľa priestupku predvolá, aby sa k oznámeniu vyjadril. Každý prípad sa posudzuje individuálne a následne po doplnení potrebných informácií policajt rozhodne o ďalšom postupe, resp. o uložení sankcie,“ vysvetlila Bárdyová.
V mestách nám hrozia aj ďalšie nemilé pokuty. Môžeš ju dostať aj za prejav hnevu >>>
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.