Slováci, nestrácajte nádej. Analytici z Dát bez pátosu aj matematik Kollár vidia svetlo na konci tunela
- Dáta bez pátosu vidia vrchol tretej vlny, hovoria o svetle na konci tunela
- Matematik Richard Kollár má pred optimistickým scenárom zatiaľ rešpekt
- Podľa matematika sme boli v rovnakej situácii počas minuloročných Vianoc
- Dáta bez pátosu vidia vrchol tretej vlny, hovoria o svetle na konci tunela
- Matematik Richard Kollár má pred optimistickým scenárom zatiaľ rešpekt
- Podľa matematika sme boli v rovnakej situácii počas minuloročných Vianoc
Dáta bez pátosu sa pravidelne vyjadrujú k aktuálnej epidemiologickej situácii. Pracujú s dostupnými dátami, číslami a predikciami, na základe ktorých Slovákom objasňujú aktuálnu situáciu. Dáta bez pátosu sú zväčša z tých, ktorí vidia svetlo na konci tunela. Pozerajú sa na situáciu s čistou hlavou a optimisticky.
Nebolo tomu inak ani v prípade dnešného statusu, ktorý zverejnili na svojej sociálnej sieti s odkazom na ich sumarizujúci článok na ich oficiálnej stránke.
V príspevku píšu práve o slovenskom dni s veľkým D. Dnešný Delta deň bol pozitívny práve v počte nakazených.
„Pri testovaní PCR testami sme za posledný týždeň zistili 40 tisíc pozitívnych a 7 dňový priemer vykázaný k 9. novembru 2021 po dlhých viac ako 3 mesiacoch Delty (od 1. augusta) dosiahol vrchol na čísle 5 769. To je priemerný počet PCR pozitívnych za posledných 7 dní. Za 3 mesiace sme zažili: 127 ku koncu augusta, 995 ku koncu septembra, 4 028 ku koncu októbra a dnes 10. novembra 5 745. Je to prvý reálny pokles (spomalenie) pri vysokých číslach, v pracovný deň, bez sviatkov v 7 dňovom intervale,“ uvádzajú v článku.
https://www.facebook.com/databezpatosu/posts/372734364641030
Ako uviedli, veľmi sa tešili na ten deň, kedy bude počet pozitívnych nižší ako počty z minulých týždňov. A práve dnes sme sa tam dostali. Podľa dát sa Slovensko nachádza na vrchole, mali by sme sa však tešiť na stabilitu.
Skonštatovali, že tretia vlna udrela na Slovensku najskôr na severe krajiny v Prešovskom kraji. Potom postupne prešla do Žilinského, Banskobystrického a Košického kraja.
Čo sa však týka počtu hospitalizácií, nemocniciam tento trend klesania len pomôže. „Vieme, že kulminácia počtu pacientov v nemocniciach bude oneskorená oproti kulminácii počtu pozitívnych. Ale my ‚brzdíme’ už od 25. októbra viac ako 2 týždne. A v prešovskom a aj v banskobystrickom kraji sme videli tento týždeň v dňoch ‚silných’ príjmov do nemocnice od pondelka do stredy dokonca pokles počtu pacientov v nemocniciach krajov. Je to veľmi dobrá správa,“ uvádzajú Dáta.
Taktiež nevylučujú, že budúci pondelok alebo utorok môže byť v nemocniciach aj 500 pacientov s potvrdeným koronavírusom. Avšak „za najbližších 8 dní vieme prepustiť toľko pacientov, koľko ich bolo včera v nemocnici spolu“.
„Myslíme si, že maximum v nemocniciach bude okolo 3 000 pacientov, ale je možné, že to bude aj menej, prípadne o 250 pacientov viac. Dovolíme si poznamenať, že oproti II. vlne vedia niektoré nemocnice prijať viac pacientov ako bolo ich maximum v II. vlne,“ píšu v článku.
Dáta bez pátosu sa riadia troma hypotézami, na základe ktorých poskytujú svoje stanoviská. Tvrdia, že je veľmi pravdepodobný fakt, že naša krajina je premorená z druhej vlny pandémie.
Taktiež vychádzajú z predpokladu, že máme niekoľko percent občanov v zahraničí, ktorí sa nechali zaočkovať tam. Čo by veľmi prospelo k našej veľmi nízkej 45 % zaočkovanosti.
V závere udávajú tretiu hypotézu, a tou je rôznorodá zaočkovanosť. Rôznorodá v zmysle, že niekde je to veľmi dobre, ako v prípade Dunajskej Stredy, ktorá má 82 % zaočkovanosť seniorov nad 70 rokov a niekde je tá zaočkovanosť veľmi slabá, ako v prípade seniorov v Čadči či Detve.
„Sme ‚v tom’ totiž všetci spolu včítane dátových analytikov a novinárov. A, samozrejme, včítane pani prezidentky a pána premiéra. Kľudne ukážte prstom alebo si dajte na sociálnej sieti cez svoju fotku #NEZVLÁDAMTO a odfoťte sa s rukami hore alebo s tvárou v dlaniach,“ uviedli Dáta bez pátosu v závere článku.
Môžeme mať optimistický pohľad?
Matematik Richard Kollár vo svojom príspevku na Facebooku uvádza, že počas minuloročných Vianoc, konkrétne na Štedrý deň (24.12.2020), sme boli na tom takmer rovnako, ako sme na tom dnes.
„Rovnaká bola vážená incidencia antigénových a PCR testov, rovnaký bol počet hospitalizácií s potvrdeným ochorením COVID-19, a rovnaká bola aj vážená pozitivita všetkých testov,“ uvádza v príspevku.
Matematik v príspevku taktiež uvádza, rovnako ako tvrdia Dáta bez pátosu, že nám to dáva určitú nádej. Taktiež však uvádza, že ak sa pozrieme na minuloročné Vianoce, tam sa nárast pozitivity AG aj PCR testov zastavil taktiež a potom prišiel obrovský nárast počas januára a februára.
To, čo by nás tento rok mohlo uchrániť, je očkovanie. To tu minulý rok o takomto čase ešte nebolo.
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10115577180312603&id=2247644
Kollár uvádza, že včera sme dosiahli odhadovanú hranicu pol milióna infikovaných. „Nie je to dôvod na oslavu, je to strašné, že sa pravdepodobne už infikovalo v tejto vlne 9 % našej populácie. Na druhej strane to hovorí, že sa dostávame do obdobia, keď by už aspoň teoreticky vrchol incidencie mohol prísť takmer kedykoľvek. Je možné, že ho uvidíme (aspoň lokálne) v najbližších dňoch. Bol by to skutočný vianočný darček,“ uvádza matematik.
Matematik taktiež víta opatrenia, ktoré vláda schvaľuje, a dúfa, že prejdú parlamentom. Je však aj voči nim skeptický, keďže si myslí, že tieto opatrenia nebudú stačiť na zastavenie nárastu, ktorý očakávame v najbližších dvoch týždňoch v nemocniciach.
„To už nemáme ako zmeniť, tie reťaze infekcií už sú rozbehnuté a doma respirátory nosiť nebudeme. Lepšie dodržiavanie opatrení však môže pomôcť k tomu, aby sme sa čo najskôr vymanili z čiernej farby, aby sa následne uvoľnili miesto pre druhých v nemocniciach a aby lekári a zdravotníci mohli pri menšej záťaži zachrániť viac ľudí. Aby sa nám práve oni predčasne nezrútili,“ konštatuje.
V závere príspevku Richard Kollár dodal, že to „určite teda ešte nie je koniec. Sú len znovu predčasné Vianoce.“
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: Facebook/Dáta bez pátosu, Facebook/Richard Kollár , Dáta bez pátosu