Slováci, netešte sa. Na otváranie hraníc dokorán je priskoro, tvrdí Klus

  • Od stredy 1. júla môžu občania 14 + 1 štátov mimo EÚ a Schengenskej zóny slobodne vstúpiť na naše územie
  • Jednotlivé európske štáty sa môžu rozhodnúť, pre koho otvoria hranice, pretože tento zoznam je len odporúčaním
  • Platí tiež pravidlo, že EÚ by sa nemala otvárať krajinám, ktoré na spoločnom zozname nie sú
Martin Klus
Facebook/ Martin Klus
  • Od stredy 1. júla môžu občania 14 + 1 štátov mimo EÚ a Schengenskej zóny slobodne vstúpiť na naše územie
  • Jednotlivé európske štáty sa môžu rozhodnúť, pre koho otvoria hranice, pretože tento zoznam je len odporúčaním
  • Platí tiež pravidlo, že EÚ by sa nemala otvárať krajinám, ktoré na spoločnom zozname nie sú

Zoznam 14 + 1 krajín sa týka obyvateľov: Alžírska, Austrálie, Čiernej Hory, Gruzínska, Japonska, Južnej Kórey, Kanady, Maroka, Nového Zélandu, Rwandy, Srbska, Thajska, Tuniska a Uruguaja. Povolenie dostali aj občania tzv. európskych mikroštátov: Andorra, Monako, Vatikán a San Maríno.

+1 je v tomto prípade Čína, ktorá sa ako pätnásty štát môže neskôr na tomto zozname ocitnúť pod podmienkou reciprocity. Teda, keď zruší obmedzenia týkajúce sa európskych občanov vstupujúcich do Číny.

Čo rozhodovalo o  zozname?

Výber štátov závisel od toho, či daná krajina zvláda pandémiu COVID-19 aspoň tak dobre, ako ju v priemere zvládame my v Európe.

Na to slúžia objektívne kritériá ako počty nových prípadov, rozsah testovania či liečby, ale aj otázka dôveryhodnosti a dostupnosti epidemiologických dát. Každé dva týždne sa bude zoznam aktualizovať podľa vývoja situácie v jednotlivých krajinách. EÚ od týchto tzv. bezpečných tretích krajín očakáva, že tiež zrušia svoje zákazy pre Európanov,“ objasňuje Štátny tajomník MZV SR Martin Klus.

zdroj: MVSR

Ústredný krízový štáb SR by už dnes mal  rozhodnúť o vzťahu k vnútorným hraniciam, a teda napríklad aj o Taliansku, Španielsku, Holandsku a podobne.

„Slovensko oceňuje snahu o koordináciu členských štátov EÚ, no zároveň od začiatku vyzýva na opatrnosť. Prioritou zostáva ochrana zdravia občanov, ale zároveň aj obnovenie Schengenského priestoru a odstránenie kontrol na jeho vnútorných hraniciach.“

 

Dovolenka v Grécku sa oddnes pre Slovákov komplikuje. Nové opatrenia ťa zrejme od výletu odradia 

„V prípade otvárania úniových dverí zvyšku sveta požadujeme jediné – možnosť kedykoľvek zatiahnuť ručnú brzdu, ak by sa situácia ďalej zhoršovala. Vzhľadom na aktuálny vývoj v Európe aj vo svete totiž ešte nenastal čas otvoriť brány Európy úplne dokorán. Nesmieme hazardovať s tým najcennejším, čo máme,“ vyjadril sa Martin Klus.

Rozhodnutie Slovenska šéfa Ryanairu zrejme nepotešilo

Dopravca Ryanair plánoval už od stredy 1. júla, spustiť po 3,5 mesiaci od zákazu civilných letov pravidelné lety z Bratislavy, keďže od júla spúšťa 1 000 letov denne v rámci celej svojej európskej siete liniek.

„Žiaľ, keďže Slovenská republika ešte neotvorila hranice s Veľkou Britániou či Írskom, svoje plánované lety z Bratislavy do/z Manchesteru, Birminghamu, Edinburghu, Londýna-Stansted či Dublinu musel dopravca v týchto dňoch zrušiť. Stále čakáme na informácie vlády SR o otvorení hraníc s týmito štátmi, aby mohli byť lety Ryanairu realizované,“ informuje Letisko Bratislava.

https://www.facebook.com/letiskobratislava/photos/pcb.4060133480725907/4060056030733652/?type=3&theater

Od soboty sú v pláne aj pravidelné lety Ryanairu do Burgasu v Bulharsku a na Cyprus. S týmito štátmi má naša krajina hranice otvorené a lety je možné uskutočniť.

Nezabúdaj, že na letisku je potrebné na základe nariadení hygienikov nosiť tvárové rúška, dezinfikovať si ruky, dodržiavať sociálne rozostupy a po prílete si nechať zmerať teplotu. Aj dopravca Ryanair zaviedol hneď niekoľko dôležitých opatrení. Okrem povinného nosenia rúšok je to denná dezinfekcia lietadiel dezinfekčnými prostriedkami, ktoré sa používajú aj v nemocniciach a ich účinok trvá 24 hodín.

Flotila lietadiel Ryanairu je tiež vybavená najmodernejšími filtračným systémom HEPA, ktorý odstraňuje vzduchom prenášané častice a čistí vzduch každé 3-4 minúty. Na palube lietadiel bude možné platiť len bezkontaktne.

Pri nástupe do lietadla a pri čakaní na toaletu nebude možné čakať v rade, ale prichádzať postupne. Servírované budú len balené jedlá a nápoje, palubný časopis bude dostupný len v aplikácii Ryanair, nie na palube lietadla.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: Facebook/Martin Klus, bts.aero

Najnovšie videá

Trendové videá