Slováci nevedia kúriť, strácajú až 25 % tepla. Dodrž nasledujúce tipy a výrazne ušetríš
- Teploty vonku klesajú, začína sa kúriť
- Existuje niekoľko princípov, ktorými ušetríš
- Nie každá izba potrebuje rovnakú teplotu
- Teploty vonku klesajú, začína sa kúriť
- Existuje niekoľko princípov, ktorými ušetríš
- Nie každá izba potrebuje rovnakú teplotu
Výmena dlhých závesov za kratšie, ktoré siahajú po parapetnú dosku alebo krátke a intenzívne vetranie, môžu pomôcť ušetriť náklady za vykurovanie domácností. Miestnosti tiež netreba prekurovať.
Znížením teploty v byte o jeden stupeň Celzia možno dosiahnuť úsporu nákladov na teplo o šesť percent, upozornili na začiatku vykurovacej sezóny dodávatelia tepla oslovení TASR.
Slováci sa oberajú aj o štvrtinu tepla
„Keďže radiátory odovzdávajú teplo sálaním a prúdením, odstránením prekážok môže do miestnosti preniknúť až o 25 % tepla viac,“ vysvetlil predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT) Stanislav Janiš.
Dodávatelia tepla tiež upozorňujú, že prieniku tepla do miestnosti môže brániť aj nábytok. Odporúčajú preto neumiestňovať pred radiátor veľké pohovky či skrinky.
Energetickú úsporu tiež možno dosiahnuť odvzdušnením radiátorov. „Vzduch v rozvodoch môže zvýšiť náklady aj o 10 %,“ upozorňujú teplárenské spoločnosti združené v štátnej spoločnosti MH Teplárenský holding (MHTH).
Na spanie nám stačí menej ako 20 °C
Radia tiež miestnosti neprekúriť, v izbách stačí kúriť na 21 °C a v miestnostiach, kde sa spí, stačí 18 °C. Teplárenské spoločnosti tiež odporúčajú byt počas dňa temperovať a nevypínať radiátory pri odchode.
Spotrebu tepla v miestnosti dokáže znížiť aj správne vetranie. Dodávatelia tepla odporúčajú vetrať krátko a intenzívne pri uzavretom termostatickom ventile. Zároveň treba v domácnosti udržiavať aj správnu vlhkosť. Počas zimy je optimálna vlhkosť na úrovni 50 až 60 %.
„Suchý vzduch pod 30 % spôsobuje zdravotné problémy dýchacích ciest, príliš vlhký vzduch podporuje tvorbu plesní,“ pripomínajú dodávatelia tepla zo spoločnosti MHTH. Ako dodali, pri teplote 21 °C a vlhkosti vzduchu 60 % možno ušetriť 12 % tepla.
Dodávatelia tepla odberateľom tiež radia skontrolovať okná, dvere aj strechy a zistiť, či tadiaľ teplo neuniká. „Zateplenie domu, vrátane pivníc a striech a hydraulické vyregulovanie vykurovacej sústavy by malo byť samozrejmosťou,“ dodali.
Pri monitorovaní a regulovaní teploty či vlhkosti v domácnosti môžu pomôcť aj smart riešenia, ktoré užívateľom poskytnú prehľad o tepelnej pohode v byte a môžu ich podľa teplárenských spoločností motivovať k šetreniu energií.
Český portál Novinky.cz tiež odporúča používateľom radiátorov kúpu tzv. odrazových fólií. Fóliu je možné zaobstarať bežne v obchode, skladá sa z hliníka a izolačnej peny. Tepelné straty znížia aj vonkajšie rolety, ktoré sú v moderných bytových domoch bežné.
Lepšie je kúriť podľa potreby
Rady ohľadom kúrenia ponúka aj portál LadBible, ktorý rieši, či je ideálne vykurovať neprestajne a udržovať tak domácnosť teplú alebo je lepšie kúrenie zapínať iba vtedy, keď máme pocit, že je vnútri zima.
Odpoveď však nie je jednoznačná. Experti z money-saving tímu portálu vysvetľujú, že v konečnom dôsledku to závisí od toho, akú budovu presne vykurujeme. „Kľúčovou vecou, ktorú tu treba pochopiť, je, že je to všetko o celkovom množstve energie potrebnej na vykurovanie vášho domu,“ vysvetľujú.
V zmysle tohto princípu však platí, že ak budeš svoj domov vykurovať neustále, budeš aj neustále spotrebovávať energiu, za ktorú, samozrejme, platíš. Pri väčšine budov je teda výhodnejšie kúriť, len ak je to potrebné. Do výpočtu však vstupujú aj iné premenné, ako napríklad tepelná izolácia danej budovy.
Portál všeobecne odporúča využívať termostaty s časovačom, ktorý kúrenie zapne automaticky niekoľkokrát denne. Alternatívou sú aj termostaty s tepelnými senzormi, ktoré kúrenie zapnú, len ak teplota v miestnosti klesne pod vopred nastavenú hodnotu.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: TASR, LadBible, Novinky.cz