Slováci nevedia, že počas PN nemusia „marodiť“ len doma. Existuje jednoduché riešenie

  • Vieš, aké máš práva a povinnosti počas PN-ky?
  • Nemusíš sa ani zavrieť vo svojej domácnosti
  • Adresu môžeš meniť aj viackrát
choroba
Archív Canva
  • Vieš, aké máš práva a povinnosti počas PN-ky?
  • Nemusíš sa ani zavrieť vo svojej domácnosti
  • Adresu môžeš meniť aj viackrát

Nezáleží na tom, ako veľmi si dávaš pozor na svoje zdravie, každý raz za čas ochorie alebo sa možno nešťastne zraní. V prípade, že sa ti naskytla takáto nešťastná udalosť, je možné, že budeš musieť ísť na „PN-ku“. Máloktorý Slovák však vie, aké má počas práceneschopnosti práva a povinnosti. Vedel si napríklad, že PN ťa nemusí silou mocou zavrieť vo vlastnej domácnosti? 

Práceneschopnosť (PN) predstavuje pre pacienta obdobie, počas ktorého musí dodržiavať určité pravidlá, aby si zabezpečil rýchle zotavenie. Tradične si všetci myslia, že počas týchto dní musia byť za každú cenu doma, keby prišla kontrola. Dnes už však vieme, že to nie je pravda.

„Nárok na náhradu príjmu má zamestnanec, ak bol pre chorobu alebo úraz uznaný za dočasne práceneschopného na výkon činnosti zamestnanca alebo mu bolo nariadené karanténne opatrenie a nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ podľa zákona o sociálnom poistení za obdobie, v ktorom nevykonáva činnosť zamestnanca z dôvodu dočasnej pracovnej neschopnosti,“ uvádza Ministerstvo práce na svojej webovej stránke

Povinnosti počas PN

Pacient na PN má povinnosť dodržiavať liečebný režim určený ošetrujúcim lekárom. Tento režim zahŕňa:

  • Povolené vychádzky: Ak ti lekár povolil vychádzky, môžeš opúšťať miesto svojho pobytu v stanovených hodinách a na určené miesta.
  • Zmena adresy: Ak potrebuješ zmeniť adresu, kde sa budeš počas PN zdržiavať, musíš o tom informovať svojho lekára a Sociálnu poisťovňu. Lekár musí posúdiť, či je zmena adresy v súlade s tvojím liečebným režimom.

Práve zmena adresy je pre nás zaujímavá. Táto možnosť ti totiž dovolí marodiť napríklad v hoteli či penzióne. Zmenu adresy počas PN môžeš nahlásiť nasledovným spôsobom:

  • Informuj lekára: Predtým, než zmeníš adresu, konzultuj to so svojím lekárom. Ak máš povolené vychádzky a nejde o vážnu chorobu, stačí lekára informovať. V prípade závažnejších ochorení bez povolených vychádzok musí lekár zmenu adresy schváliť.
  • Oznámenie Sociálnej poisťovni: V pobočke Sociálnej poisťovne vypíš formulár o zmene adresy. Tento formulár umožňuje určiť inú adresu len dočasne. Po uplynutí stanoveného termínu sa adresa automaticky zmení na pôvodnú nahlásenú adresu.

Sociálna poisťovňa vykonáva kontroly, aby zabezpečila, že pacienti na PN skutočne robia všetko pre svoje zotavenie. Na kontrolu je podľa Sociálnej poisťovne vyčlenených takmer 90 zamestnancov, ktorí môžu pacientov skontrolovať kedykoľvek vrátane víkendov.

Kontroly môžu byť náhodné alebo na základe podnetov od zamestnávateľov. Počas kontroly sa preveruje, či pacient dodržiava pokyny lekára, či je doma v čase, keď má byť, a či nevykonáva žiadnu prácu.

PN nie je dovolenka

V každom prípade PN nesmieš využiť ako sabatikal. Ak kontrolóri zistia, že nedodržiavaš stanovené pravidlá, môžeš prísť o nemocenské dávky až na 30 dní odo dňa porušenia liečebného režimu. Ak už dávky boli vyplatené, Sociálna poisťovňa ich môže vymáhať späť. 

Legislatíva neobmedzuje, ako často môže pacient zmeniť svoj pobyt počas PN. Ak máš povolené vychádzky, môžeš napríklad cestovať do iného mesta, ak potrebuješ. Vždy však konzultuj všetky zmeny so svojím lekárom, aby si zabezpečil, že sú v súlade s tvojím liečebným plánom.

Zdroje: MPSVR, Finsider, Sociálna poisťovňa

Najnovšie videá

Trendové videá