Slováci nezodpovedne užívajú lieky. Tieto zlaté pravidlá narábania s antibiotikami ťa zbavia zbytočných problémov
- Antibiotická rezistencia je čoraz väčším problémom
- ŠÚKL varuje pred dôsledkami nezodpovedného užívania liekov
- Antibiotická rezistencia je čoraz väčším problémom
- ŠÚKL varuje pred dôsledkami nezodpovedného užívania liekov
Počul si už o antibiotickej rezistencii? Ide o problém, ktorý zdravotnícka obec skloňuje čoraz častejšie. Niektorí ho dokonca označujú za jednu z najväčších zdravotníckych kríz modernej doby. Ľudia si totiž na antibiotiká príliš zvykli a teraz hrozí, že o ich benefity prídeme.
„Antimikrobiálna rezistencia je problém, ktorý sa týka každého z nás,“ upozorňuje Ivana Pankuchová, vedúca sekcie registrácie liekov ŠÚKL.
Napriek tomu, že antibiotiká predstavujú jeden z najvýznamnejších objavov v histórii medicíny a zachraňujú životy pri bakteriálnych ochoreniach, ich účinnosť sa postupne znižuje. Tento problém sa netýka len Slovenska, ale predstavuje globálnu výzvu pre celý svet.
Situácia sa stáva kritickou najmä pri liečbe závažných stavov. Pacienti s pooperačnými infekciami, zápalom pľúc, tuberkulózou, čiernym kašľom či otravou krvi môžu čeliť vážnym komplikáciám. „Bez účinných liekov sú pacienti vystavení vysokému riziku ohrozenia zdravia a niekedy aj života,“ varuje Ivana Pankuchová.
Prečo sa to deje?
Kľúčovým faktorom vzniku rezistencie je nadmerné a nesprávne používanie antibiotík. Baktérie si postupne vytvárajú odolnosť voči liekom, čo vedie k strate ich účinnosti pri liečbe bežných ochorení ako angína, zápal priedušiek, močových ciest či stredného ucha. Problém má aj ekonomický rozmer – predlžuje sa čas hospitalizácie a rastú náklady na zdravotnú starostlivosť.
Významným prispievateľom k šíreniu rezistencie je aj nadmerné používanie antibiotík v živočíšnej výrobe. „Riešenie tejto hrozby si vyžaduje spoluprácu zdravotníkov, pacientov aj pôdohospodárov,“ upozorňuje Pankuchová a dodáva, „iba zodpovedným správaním dokážeme zabezpečiť, aby životne dôležité lieky zostali účinné aj pre budúce generácie.“
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Ak chceš dodržať zodpovedné užívanie antibiotík, mal by si brať ohľad na niekoľko základných pravidiel:
- Užívať ich výlučne na predpis lekára pri bakteriálnych infekciách.
- Pamätať, že na vírusové ochorenia ako chrípka či prechladnutie nemajú účinok.
- Dodržiavať presné dávkovanie a dokončiť celú liečbu.
- Nepreberať ani nepožičiavať antibiotiká od iných.
- Odovzdať nepoužité lieky v lekárni.
- Predchádzať ochoreniam dodržiavaním hygieny a očkovaním.
Čo na to hovorí odborníčka
„Antibiotická rezistencia je jedným z najvážnejších svetových problémov verejného zdravia a podľa predpokladov WHO bude v roku 2050 v počte obetí na úrovni onkologických ochorení,“ potvrdila nám v rozhovore molekulárna biologička Lucia Ciglar.
„Rezistencia baktérií voči antibiotikám neustále rastie a jej negatívny vplyv na zdravie Európanov je už dnes väčší ako v prípade HIV/AIDS, chrípky a tuberkulózy spolu. Momentálne je v klinickom skúšaní len 27 nových antibiotík proti najnebezpečnejším baktériám v porovnaní s asi 1300 liekmi na rakovinu,“ píše zároveň vo svojom príspevku na sociálnych sieťach.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Vzhľadom na informácie, ktoré sa odborníci snažia rozšíriť, je jasné, že sa musíme polepšiť. Pre spoločnosť je absolútne kľúčové zastaviť šírenie antibiotickej rezistencie a ochrániť tak budúce generácie.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: NCBI, ŠÚKL, Redakcia Startitup