Alarmujúce zistenia ministerstva: Až 25 % Slovákov ignoruje akýkoľvek pohyb (PRIESKUM)

  • Výsledky prieskumu odhalili, že štvrtina Slovákov sa úplne vyhýba športu
  • Tento nedostatok pohybu zvyšuje riziko chronických ochorení
jeseň, šport, žena
Freepik
  • Výsledky prieskumu odhalili, že štvrtina Slovákov sa úplne vyhýba športu
  • Tento nedostatok pohybu zvyšuje riziko chronických ochorení

Slovensko sa ocitlo na križovatke, kde sa šport a fyzická aktivita stávajú čoraz menej dôležitými. Podľa najnovšieho prieskumu Ministerstva športu a cestovného ruchu až 25 % dospelých Slovákov nevenuje žiadnej fyzickej aktivite, informuje medzi prvými Markíza.

Naopak, najviac času Slováci trávia pasívnymi aktivitami, ako je sledovanie televízie, sociálne siete, hranie hier a ďalšie. Tento prieskum ukazuje alarmujúce trendy, ktoré by mohli mať dlhodobé dôsledky na zdravie obyvateľstva.

Pasívne aktivity na prvom mieste

Výsledky prieskumu ukázali, že až 14 hodín týždenne priemerne trávia starší ľudia sledovaním televízie.

Mladší respondenti, najmä vo veku 18 až 29 rokov, strávili menej času pred televízorom, ale aj tak si tento čas zachovali ako jednu z najčastejších pasívnych aktivít. Sledovanie televízie je tak dominantnou voľnočasovou aktivitou medzi rôznymi vekovými skupinami.

Okrem televízie trávia Slováci značné množstvo času na sociálnych sieťach a online platformách.

Výskum tiež ukázal, že tridsiatnici sú najviac zameraní na trávenie času s rodinou, pričom na tieto aktivity venujú 16 hodín týždenne. S rodinou a priateľmi trávia väčšinu času aj osoby vo vyšších vekových skupinách.

Fyzická neaktivita a jej následky

Napriek tomu, že Slováci venujú pomerne veľa času iným aktivitám, problémom zostáva nedostatok pohybu. Až 43,5 % opýtaných nemá dostatok fyzickej aktivity.

Až 25 % Slovákov nešportuje vôbec a ďalších 16,6 % vykonáva fyzickú aktivitu menej ako hodinu týždenne. To predstavuje výrazné zdravotné riziko, pretože pravidelný pohyb je kľúčový pre prevenciu rôznych chorôb.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča vykonávať aspoň 150 až 300 minút stredne intenzívnej aeróbnej aktivity týždenne alebo 75 až 150 minút intenzívnej aktivity. Avšak len 25,3 % dospelých Slovákov tento cieľ spĺňa.

V prípade starších ľudí nad 60 rokov sa tento problém ešte prehlbuje, keďže až 35 % z nich nešportuje vôbec. To naznačuje, že väčšina slovenskej populácie čelí vážnym problémom s fyzickou neaktivitou.

Motivácia a bariéry pre športovanie

Prečo teda Slováci nešportujú? Medzi najčastejšie uvedené dôvody patrí nedostatok motivácie a zlá vôľa. Tí, ktorí sa venujú športu menej ako hodinu týždenne, tvrdia, že sa jednoducho nevedia prinútiť k fyzickej aktivite.

Ďalšie prekážky zahŕňajú zdravotné problémy, nedostatok času kvôli domácim povinnostiam alebo neschopnosť nájsť partnera na spoločné cvičenie.

Naopak, tí, ktorí pravidelne športujú, uvádzajú, že ich hlavnými dôvodmi sú zdravie, relaxácia a snaha o zlepšenie postavy. V rámci rôznych fyzických aktivít sú najpopulárnejšie turistika, jazda na bicykli, plávanie a beh.

Mladá žena cvičí vonku
zdroj: Freepik

Okrem toho až 50 % respondentov vykonáva cvičenie doma, čo ukazuje, že cvičenie v pohodlí domova je pre mnohých najlepšou voľbou.

Prieskum tiež odhalil, že Slováci najčastejšie športujú v prírode, a to najmä turistiku (46 %), jazdu na bicykli (41 %) a plávanie.

Cvičenie doma je stále najpopulárnejšou aktivitou a až 12 % respondentov sa mu venuje každý deň. V zime sa takisto zvyšuje záujem o zimné športy, najmä lyžovanie.

Spánková hygiena ako kľúč k zdravšiemu životu

Ako sme ťa už nedávno informovali v tomto článku, spánok je kľúčový pre naše zdravie, no často býva podceňovaný. Rozprávali sme sa s odborníkom, ktorý poukazuje na to, že zhoršenie kvality spánku sa môže rýchlo prejaviť na výkonnosti, nálade a celkovom zdravotnom stave.

Medzi časté poruchy spánku patrí spánkové apnoe, ktoré sa prejavuje prerušovaným dýchaním počas spánku. Existujú dva typy spánkového apnoe: obštrukčné, ktoré spôsobuje zúženie dýchacích ciest, a centrálne, pri ktorom mozog nevysiela signály na dýchanie.

Odborníci upozorňujú aj na nejednoznačnú účinnosť produktov na zlepšenie spánku, ako sú okuliare blokujúce modré svetlo, ktoré nemajú dostatočné vedecké podklady. Pre zlepšenie spánku je kľúčová správna spánková hygiena, ktorá zahŕňa vytvorenie optimálnych podmienok na spanie a pravidelný režim.

Čítajte viac z kategórie: Šport

Zdroje: tvnoviny.sk, Ministerstvo cestovného ruchu, ÚVZ

Najnovšie videá

Trendové videá