Slováci nútení žiť v nevykúrených bytoch majú bližšie k depresii. Problém sú aj drogy a sklony k samovražde
- Štát varuje, že úspora energie v našich domácnostiach by nemala ísť na úkor zdravia
- Psychologička upozorňuje hneď na niekoľko problémov, ktorých dôsledkom je práve chlad v bytoch či domoch
- Štát varuje, že úspora energie v našich domácnostiach by nemala ísť na úkor zdravia
- Psychologička upozorňuje hneď na niekoľko problémov, ktorých dôsledkom je práve chlad v bytoch či domoch
Stúpajúcimi cenami energií nie je ohrozené len naše fyzické zdravie, ale aj duševné. Patrícia Gajdošociová, ekopsychologička, iniciátorka iniciatívy Psychológia za klímu, nám prezradila, že chladné domy, vysoké účty za energie a s tým súvisiaci finančný stres negatívne ovplyvňujú aj duševnú pohodu ľudí.
„Spôsobujú úzkosť, stres, depresie, sociálnu izoláciu, problémy s drogami, alkoholom a samovražedné správanie. Vo výskume sa zistilo, že až u 28 % ľudí, ktorí museli žiť kvôli cenám energií v nevykúrených domácnostiach, sa následne rozvinula nejaká forma duševnej choroby.“
Objasňuje tiež, že chlad v domoch ovplyvňuje aj školské výsledky detí, ich emocionálnu pohodu a psychickú odolnosť. Tínedžeri, ktorí žijú v chladných domoch, majú až päťkrát vyššiu pravdepodobnosť, že sa u nich rozvinie nejaká forma duševnej choroby.
Zvlášť ohrození sú ľudia s už diagnostikovanými duševnými chorobami. Je u nich viac ako štyrikrát vyššia pravdepodobnosť, že budú mať dlh za elektrinu, a viac ako trikrát vyššia pravdepodobnosť, že budú mať dlh za plyn.
„Vo výskume sa zistilo, že až 89 % ľudí, ktorým sa zvýšili účty za energie, pociťovalo stres a úzkosť a 66 % sa cítilo depresívne. Cítia sa vyčerpaní, nesústredení, často sa sťahujú zo svojich bežných aktivít a nechcú tráviť čas s ľuďmi.“
Takíto ľudia majú tiež pocit, že uviazli v začarovanom kruhu, kedy finančné ťažkosti môžu viesť k zhoršenému duševnému zdraviu, a to sťažuje vykonávanie práce a prijatie opatrení na riešenie finančnej situácie. „Môžu to často riešiť tak, že sa vyhýbajú faktúram, platbám a vedome ignorujú riešenia svojej situácie.“
Spotrebu energie znižuj s ohľadom na zdravie, uvádza ÚVZ
Úrad verejného zdravotníctva SR prináša niekoľko odporúčaní, ktoré majú Slovákom zabezpečiť adekvátny tepelný komfort s ohľadom na šetrenie energií.
Experti konštatujú, že vnímanie teploty je veľmi subjektívne, závisí od veku ľudí, zdravotného stavu či vykonávanej činnosti. Vo všeobecnosti je pre chladné obdobie roka, ak sa človek hýbe málo, pre jeho zdravie ešte prípustnou teplotou v interiéri 18 °C a optimálnou 20 °C.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Až 89 % ľudí, ktorým sa zvýšili účty za energie, pociťovalo stres a úzkosť
- Zvýšené majú aj riziko, že podľahnú drogám a budú piť viac alkoholu
- Štát predstavil niekoľko odporúčaní, aby úspora energie nešla na úkor zdravia
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska