Slováci objavili v roku 2024 skrytý klenot. Táto destinácia hlási 410-percentný nárast turistov (PREHĽAD)
- Rok 2024 priniesol významné zmeny v cestovaní Slovákov
- Objavom sa stala nenápadná balkánska krajina
- Rekordný záujem zaznamenal exotický kontinent
- Rok 2024 priniesol významné zmeny v cestovaní Slovákov
- Objavom sa stala nenápadná balkánska krajina
- Rekordný záujem zaznamenal exotický kontinent
Rok 2024 bol významným v mnohých oblastiach, výnimkou nebol ani cestovný ruch. Mnohé krajiny potvrdili svoje miesto na prvých priečkach, iné sa naopak stali novým cestovateľským klenotom. Od tohto roka platí, že Slováci objavili nové more. Nárast návštevnosti tejto balkánskej destinácie je 400-percentný.
Ako informuje TASR, tieto informácie vyplynuli z dát predajcu leteniek Pelikan.sk.
Bodovala Ázia
Cestovateľským hitom roku 2024 sa stala Ázia. Tá zaznamenala najväčší nárast záujmu slovenských dovolenkárov spomedzi všetkých exotických krajín. Predajca leteniek Pelikan.sk za týmto zvýšeným záujmom vidí okrem nových leteckých spojení aj výhodnejšie ceny leteniek. Napríklad, ceny letov do juhovýchodnej Ázie klesli o 10 % a do destinácií na Ďalekom východe o takmer 20 %.
Slováci práve vďaka priaznivým cenám prejavili z diaľkových destinácií väčší záujem o juhovýchodnú Áziu a Ďaleký východ. Najvýraznejší nárast záujmu, o 77 %, bol o Vietnam, nasledovalo Japonsko so 76 % nárastom. Nasledovala Indonézia (34 %) a Thajsko (27 %).
Podľa informácií TASR, ktorá sa odvoláva na CNN a web OAG, najrušnejšia letecká trasa bola v uplynulom roku práve v rámci Ázie. Konkrétne, medzi Hongkongom a taiwanským hlavným mestom Tchaj-pej, vyplýva to z rebríčka najvyťaženejších trás, ktorý zostavila v roku 2024 poradenská spoločnosť pre dopravu OAG.
Z rebríčka vzišiel taktiež poznatok, že záujem o cestovanie sa postupne po pandémii vracia do normálu. Pre porovnanie, na približne hodinu a pol trvajúcom lete medzi Hongkongom a Tchaj-pejom aerolínie prepravili v tomto roku takmer 6,8 milióna cestujúcich. V roku 2023 bola najvyťaženejšia letecká trasa medzi Singapurom a malajzijským hlavným mestom Kuala Lumpur. Vtedy aerolínie prepravili len 4,9 milióna cestujúcich.
Na ďalších priečkach najvyťaženejších letov sa tento rok umiestnili aj lety medzi egyptskou Káhirou a saudskoarabskou Džiddou. Aerolínie prepravili 5,47 milióna cestujúcich. Nasledovali lety medzi Inčchonom v Južnej Kórei a Tokiom v Japonsku (5,41 milióna), spojenie medzi Kuala Lumpur a Singapurom (5,38 milióna) a medzi Inčchonom a Osakou (4,98 milióna).
Nové more Slovákov
Čo sa týka ďalších netradičných destinácií, ceny leteniek v roku 2024 klesli aj pri Austrálii a Oceánii, presnejšie o 13 %. Lacnejšie o 18 % boli tiež letenky do Južnej Ameriky.
Najväčší pokles cien leteniek však zaznamenala skutočne obľúbená destinácia slovenských dovolenkárov. Je ňou tajomný Egypt, do ktorého si si mohol zaletieť o takmer 30 % lacnejšie. Lety, na ktoré letenky zdraželi, mierili do destinácií v Indickom oceáne. Výnimkou bol len ostrov Maurícius.
Podľa dát Pelikan.sk však na čele najobľúbenejších destinácií Slovákov aj naďalej ostáva Taliansko a Španielsko, kde smerovala takmer tretina cestovateľov. Podľa dát Slováci objavili aj skrytý klenot, Albánsko. Oproti minulému roku sa do Albánska dostalo až o 410 % viac dovolenkárov.
Stálicou ostáva aj Chorvátsko, kde sa objavilo o 13 % viac Slovákov ako vlani. Najvýraznejšie stúpol Zadar, kam v lete začala lietať nová letecká linka z Košíc. Práve nové letecké linky, priniesli väčší záujem aj o iné destinácie, na ktoré sa možno tak trocha pozabudlo. Konkrétne z Bratislavy do Istanbulu a Antalye v Turecku, pričom tento nárast záujmu predstavuje až 41 %.
Pelikan.sk pripomína, že kúpy leteniek do vzdialených destinácií vychádzali najvýhodnejšie vtedy, keď si ich cestovatelia zakúpili niekoľko mesiacov vopred. Zaujímavé je, že v 2024 si čoraz viac dovolenkárov rezervovalo letenky cez mobilné aplikácie. Predajca leteniek totiž zaznamenal pri rezerváciách cez mobilnú aplikáciu 140-percentný nárast oproti vlaňajšku.
Skrátilo sa tiež obdobie od nákupu letenky po odlet. Pri európskych letoch sa tento časový úsek predĺžil na 60 dní, pri diaľkových letoch na 93 dní.
„Cestovatelia dnes nenakupujú na poslednú chvíľu ako v prípade pandémie – reagujú na akciové ceny a letenky nakupujú s dostatočným predstihom, najmä pokiaľ ide o populárne destinácie, do ktorých sa kapacity pred príchodom hlavnej sezóny vypredávajú,“ priblížil predajca leteniek.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroj: TASR