Slováci obľubujú fast fashion, pri niektorých kúskoch to môže byť chyba. Muži by mali myslieť na štyri veci
- Slováci často nakupujú obleky vo fast fashion
- Pánsky oblek je investícia na dlhé roky, jeho kúpu si treba premyslieť
- Kvalitný oblek by mal majiteľovi dokonale sadnúť, zamerať sa treba na niekoľko vecí
- Slováci často nakupujú obleky vo fast fashion
- Pánsky oblek je investícia na dlhé roky, jeho kúpu si treba premyslieť
- Kvalitný oblek by mal majiteľovi dokonale sadnúť, zamerať sa treba na niekoľko vecí
Hoci sa Slováci chcú pekne obliekať a do svojho šatníka sú ochotní aj investovať, už menej sa zaujímajú o kvalitu oblečenia. Napríklad pánsky oblek je investícia na dlhé roky.
Napriek tomu mnohí nakupujú obleky v obchodných centrách, v ktorých často chýba prozákaznícky servis. Hoci je v obchodoch široký výber drahších a luxusnejších značiek, nie vždy zodpovedá cena aj kvalite.
„Zákazníci nám hovoria, že sa neraz stretli s tým, že im nemal kto poradiť a nedočkali sa ani žiadnej podpory. Ak však chcem do niečoho investovať peniaze, chcem mať o tom čo najviac informácií,“ vysvetľuje Dávid Paučin, ktorý predáva obleky šité na mieru.
Ako dodáva, nejde len o značku a cenu, ale dobrý a kvalitný oblek by mal svojmu majiteľovi dokonale sadnúť. Značky často ceny nadhodnocujú, a tak vytvárajú dojem, že ide o produkt za tisícky eur.
Značka Justin Paukin ponúka kvalitné obleky za rozumné ceny a aj objednávkový systém, vďaka ktorému sa vedia každému zákazníkovi venovať individuálne.
Muži v oblekoch sú atraktívnejší
Pánsky oblek predstavuje nielen klasický kúsok mužského šatníka, ale aj symbol elegancie a príťažlivosti. Z ankety na Startitup vyplynulo, že až 80 % žien považuje mužov v obleku za atraktívnejších.
Aj preto by kúpa obleku nemala byť spontánna, ale premyslená a plánovaná – mali by sme si na ňu vyhradiť dostatok času, urobiť si prieskum trhu, porovnať materiál či strih.
Rovnako dôležité je vyhradiť si financie. Hoci do kvalitného obleku sa oplatí investovať, nie vždy na dobre padnúci elegantný oblek musíme minúť tisíce eur. Pozri si kvalitný oblek upravený na mieru →
Oblek na mieru vs. oblek upravený na mieru
Mnohí ľudia si mýlia obleky, ktoré sú šité na mieru a tie, ktoré sú upravené. Rozdiel medzi upravenou konfekciou a šitím na mieru je citeľný najmä pri nekonfekčných typoch postáv.
Pri konfekcii sa dajú upravovať len niektoré parametre a aj to len o niekoľko centimetrov, aby sa veľmi nenarušila štruktúra a strih obleku či košele.
V mnohých prípadoch sa však veľkosti a úpravy dajú nakombinovať tak, že výsledný efekt môže byť skutočne dokonalý, a to za neporovnateľne nižšiu cenu.
Obleky nielen na oslavu
Vo všeobecnosti platí, že každý muž by mal mať vo svojom šatníku aspoň jeden dobre padnúci oblek. V zahraničí, napríklad v Taliansku, môžeme bežne vidieť mužov, ktorí nosia obleky aj vo všedný deň, nielen na špeciálnu príležitosť.
Na Slovensku sa tak deje menej a aj podľa ankety väčšina Slovákov nosí oblek len na špeciálnu príležitosť – za túto možnosť hlasovalo 39 % ľudí.
Až 40 % hlasujúcich si dá oblek na svadbu a len 11 % mužov nosí oblek do práce. 9 % hlasovalo, že nosia oblek aj do školy.
Výhody obleku upraveného na mieru
- Perfektné prispôsobenie: Na mieru ušitý alebo upravený oblek zohľadní všetky proporcie a preferencie.
- Štýl a komfort: Oblek upravený alebo ušitý na mieru umožní vyniknúť a zároveň sa v ňom bude človek cítiť pohodlne.
- Flexibilita: Nezáleží na tom, či ide o formálnu udalosť alebo bežný pracovný deň, oblek na mieru je vždy správnou voľbou.
- Dlhovekosť: Kvalitne ušitý oblek vydrží roky a stane sa stálicou v garderóbe.
Na čo sa zamerať pri výbere obleku
- Výstuž na pleciach by mala presne kopírovať plece.
- Šev, ktorý spája rukáv s telom saka, by mal byť v jednej rovine s vonkajším bodom ramena.
- Golier by mal prirodzene priľnúť k postave, nemal by sa krčiť či odstávať.
- Lem rukáva saka sa má končiť tesne pod kosťami zápästia.
O kúpe rozhodujú muži, zaplatia do 400 eur
Hoci si mnoho ľudí myslí, že kvalitný oblek je luxusná záležitosť, nie je to vždy tak. Napríklad Justin Paukin ponúka obleky upravené na mieru od 200 eur.
Z ankety na Startitup vyplynulo, že vyše polovica z hlasujúcich je ochotná za kvalitný oblek zaplatiť do 200 eur. Až 30 % ľudí má vyčlenených na kúpu obleku od 300 do 400 eur, 11 % do 800 eur a len 9 % je ochotných dať za oblek viac ako 800 eur.
Hlavné slovo pri výbere dobre sediaceho obleku pritom nemajú ženy, ako by si mnohí mohli myslieť. Vyše polovica (57 %) hlasovala, že v ich prípade si vyberajú oblek sami. 43 % hlasujúcim vyberá vhodný oblek žena.
Zobraziť tento príspevok na InstagramePríspevok, ktorý zdieľa Justin Paukin | Pánske Obleky (@justin_paukin)
Diametrálne odlišná kvalita
Nevýhody fast fashion nakupovania sú známe a čoraz viac Slovákov sa snaží nakupovať od lokálnych výrobcov. Napriek tomu je stále mnoho ľudí, ktorí aj pri kúpe obleku zavítajú do predajní s konfekčnými veľkosťami.
Je pritom veľký rozdiel, ak je oblek šitý v tisíckach kusov v Ázii alebo v pár desiatkach na Slovensku. Vtedy je aj kvalita diametrálne odlišná.
„Dôležitým faktorom je aj to, že kým v obchodných centrách nájde zákazník možno 5 veľkostí, v Justin Paukin máme z každého modelu aj 30 veľkostí,“ ozrejmuje Dávid Paučin, ktorého obleky sú na slovenskom trhu už sedem rokov.
Výhodou nakupovania oblekov upravovaných na mieru je aj to, že aj keď žiadna z ponúkaných veľkostí nesadne, dodatočne sa ešte upravujú. Oblek zároveň vydrží niekoľko rokov, zatiaľ čo lacnejšie obleky, ktoré ani dobre nesedia, sú len na niekoľko použití. Chcem kvalitný oblek upravený mieru →
Slováci preferujú klasiku
Slováci sú konzervatívnejší a vidno to aj na preferencii farieb oblekov. Väčšina ľudí v ankete na Startitup napísala, že preferuje klasický čierny oblek, hneď po ňom majú v skriniach modrú farbu.
Slováci volia obleky bez vzorov, maximálne s jemnými pásikmi. Našli sa však aj takí, ktorí nosia zelené či kárované obleky. Všetci hlasujúci sa však zhodli na tom, že podstatné je to, aby oblek správne sedel.
Všeobecne sa do biznisu neodporúčajú farebné obleky, pretože môžu narušiť dôveryhodnosť obchodného rokovania. Na takéto príležitosti sa odporúča tmavomodrá farba, ktorú môže človek spestriť výraznejšou košeľou, kravatou alebo vreckovkou.
Naopak, pri príležitostiach, ako sú svadba, oslavy či firemné akcie, si muž môže dovoliť aj pestrejšie a svetlejšie farby, akými sú krémová, béžová, svetlomodrá či mentolová.
Avšak čím je človek starší, tým viac sa odporúčajú tmavšie a konzervatívnejšie farby.
Pri výbere obleku by sa mali muži zamerať najmä na tri veci:
- materiál,
- strih,
- dress code.
Okrem toho je dobré myslieť aj na to, aké farby či strihy sú aktuálne trendy. Zároveň je najlepšie siahnuť po značke, ktorá vie oblek upraviť priamo na mieru, aby strih dokonale sedel.
Nadštandardné služby s dostupnými cenami
Dávid Paučin začal podnikať pred siedmimi rokmi ako 24-ročný. Pre biznis s oblekmi sa rozhodol preto, lebo si nevedel nájsť štýlový oblek na štátnice.
Začínal so zahraničnými dodávateľmi a mesačne predával 5 oblekov. S oblekmi sa mu darí dodnes a značka Justin Paukin má dnes predajne v Bratislave a v Žiline. Kolekciu značky sám navrhuje a pri výrobe spolupracuje so slovenskou firmou.
„Podstatou nášho biznis modelu je, že vďaka správnemu rozloženiu nákladov dokážeme ponúkať vynikajúce ceny produktov a popritom poskytovať nadštandardné služby a osobný prístup,“ povedal Paukin pre Startitup.
Ponuku Justin Paukin tvoria obleky za dostupných 300 eur či high-end kúsky za 800 eur. Napríklad oblek Jack má cenu 370 eur, pričom je ušitý priamo na Slovensku, zo 100 % vlny od prestížneho talianskeho výrobcu Drago.
Látky od talianskeho výrobcu používajú takmer všetci slovenskí krajčíri, ale napríklad aj salón u Rubbinacciho v Miláne, ktorý patrí medzi svetovú špičku, a len konfekčné obleky začínajú na sume 2-tisíc eur.
Slovensko má podľa Paučina veľký potenciál. „Dlhé desaťročia u nás šili obleky prestížne talianske a francúzske značky, až kým sa postupne nepresúvali smerom na východ za lacnejšou pracovnou silou. Ale zariadenia, know-how a najmä šikovnosť slovenských šičiek tu nepochybne ostala,“ konštatuje Paučin.
Inšpirácia
Najnovšie videá
Teraz najčítanejšie
-
- Pohoda Festival 2025 hlási vianočného headlinera. Na Slovensku vystúpi kultová kapela
- Silný živel na Štedrý deň: Na Slovensku padli výstrahy 2. stupňa. Takto budú vyzerať všetky kraje (PREDPOVEĎ)
- Kvíz: „Región plný konfliktov a ropy: Uhádneš hlavné mestá krajín Blízkeho východu?“
- Šimon navštívil lampiónový festival v Thajsku: „Bolo to ako vo filme, ale nebezpečnejšie, než som čakal“
- Trump chce ovládnuť najväčší ostrov sveta. „Nie sme na predaj a nikdy nebudeme,“ odbil ho tamojší premiér