Slováci obviňujú strieborného Sabbatiniho, že je neonacista. Jeho manželka to vyvrátila
- Slováci sa z historického úspechu slovenského golfistu netešia, no riešia jeho tetovanie
- Podľa niektorých ide o symbol radikálnej a rasistickej skupiny
- Historika Jakuba Drábika sme sa opýtali, či majú títo ľudia pravdu
- Slováci sa z historického úspechu slovenského golfistu netešia, no riešia jeho tetovanie
- Podľa niektorých ide o symbol radikálnej a rasistickej skupiny
- Historika Jakuba Drábika sme sa opýtali, či majú títo ľudia pravdu
Do skupiny tohtoročných olympijských medailistov sa pridal slovenský golfista Rory Sabbatini, ktorý pre našu krajinu vybojoval historickú medailu v golfe. Lepší bol iba Američan Xander Schauffele, ktorý ho „predbehol“ o jediný úder. Rodák z Juhoafrickej republiky získal slovenské občianstvo iba pred dvoma rokmi.
Pozornosť Slovákov však neupútala len strieborná medaila, ale aj záhadné tetovanie, ktoré má golfista na vnútornej strane ľavej ruky. Podľa viacerých Slovákov ide o modifikáciu hákového kríža pochádzajúcu z Južnej Afriky. K tejto konšpirácii sa vyjadrila manželka športovca, no aj historik Jakub Drábik.
Extrémista?
Tetovanie športovca neostalo nepovšimnuté a začalo sa riešiť na sociálnych sieťach. Hoci sa medzi komentujúcimi našli Slováci, ktorí tvrdia, že ide o nevinnú keltskú svastiku, viac bolo takých, ktorí tvrdili, že golfista je súčasťou juhoafrického extrémistického hnutia.
So Slovákmi, ktorí tvrdia, že ide o keltský symbol, súhlasí aj historik Jakub Drábik. „Tak, ako to je v prípade všetkých symbolov, aj tetovanie pána Sabbatiniho je nutné posudzovať v kontexte. Z dostupných fotografií sa zdá, že ide o takzvaný triskelion, ktorý sa používa od staroveku a môže symbolizovať rôzne veci od slnečného po umelecký symbol,“ vysvetľuje historik pre Startitup.
Drábik dodáva, že tento symbol môžeme často nájsť práve v keltskom umení, na rôznych minciach alebo dokonca aj na vlajke ostrovného štátu Man.
Prečo teda Slováci označujú golfistu za extrémistu? Odpoveď je skutočne jednoduchá. Tetovanie Sabbatiniho sa nápadne podobá na symbol neonacistického hnutia AWB – Afrikaner Weerstandsbeweging, ktoré v preklade znamená Afrikánske hnutie odporu. Toto hnutie vzniklo v roku 1973 a podľa Drábika ide o jedno z najradikálnejších neonacistických a rasistických hnutí na svete.
Toto hnutie používa triskelion namiesto svastiky na vlajke takmer identickej s vlajkou Tretej ríše. Jediný rozdiel je taký, že namiesto hákového kríža má AWB na vlajke triskelion. Podľa samotnej straníckej propagandy AWB symbolizuje tri sedmičky, ktoré majú byť číslom finálneho víťazstva a zároveň opakom satanského čísla 666.
Nezmyslené hlúposti
Historik Drábik taktiež dodáva, že symbol je veľmi rozšírený a k jeho hodnoteniu by sme mali pristupovať s chladnou hlavou. „Nerobme unáhlené závery. Sám som zvedavý, ako to pán Sabbatini vysvetlí.“
Konšpirácie týkajúce sa tetovania športovca neušli ani jeho manželke Slovenke Martine. Tá sa dokonca pridala aj do jednej z diskusií, kde význam tetovania ozrejmila. „Tetovanie je venované mne, ja mám také isté. Znamená to tri L – love, laugh a loyalty. Na týchto princípoch je založený náš vzťah. Radšej by ste sa mali najprv opýtať a nie šíriť hlúposti. Fakt smutné,“ napísala v komentári.
Pod týmto komentárom však vzniklo vlákno, v ktorom Slováci pokračovali v konšpiráciách. Manželke športovca písali, že na tetovanie majú vlastný názor a jej vysvetlenie je podľa nich vymyslené.
Tetovanie sa na Facebooku rieši od včerajšieho večera a dnes ráno sa k nemu ešte raz vyjadrila Martina Sabbatini. Prostredníctvom svojho súkromného profilu pridala status, v ktorom píše, že niektorí Slováci sa snažia upriamiť pozornosť na absurdity.
V príspevku ešte raz vysvetlila význam tetovania a v závere dodala, že symbol LLL si pripomínajú vždy, keď sa napríklad pohádajú. Pod príspevkom sa strhla diskusia, do ktorej sa zapojil aj moderátor Marcel Forgáč. „Už som videl asi 10 príspevkov s hoaxom o Roryho tetovaní. Tento pán vždy odhalí svoju podstatu v diskusii. Mohol povedať aj pardon, ale to nie je v jeho repertoári,“ napísal na adresu muža, ktorý na záhadné tetovanie tiež upozornil. Nebol však ani zďaleka jediný, zvláštnu tetovačku si všimni mnohé stránky a profily. Niektorí sa zaujímajú o význam, niektorí Sabbatiniho skratkovito obviňujú z neonacizmu.
Čítajte viac z kategórie: Šport