Slováci obviňujú ZSSK z manipulácie cien. Železnice sa bránia
- Slováci poukazujú na to, že ceny cestovných lístkov sa menia
- Podľa ZSSK to tak nie je a ceny sú stanovené pevne
- Slováci poukazujú na to, že ceny cestovných lístkov sa menia
- Podľa ZSSK to tak nie je a ceny sú stanovené pevne
Spravodajský portál TV JOJ Noviny.sk poukazuje na sťažnosti cestujúcich, podľa ktorých sa ceny lístkov za vlaky počas dňa menia. Títo ľudia obviňujú železnice z manipulácie.
Jeden z cestujúcich totiž uviedol, že lístok na vlak z Bratislavy do Berlína stál 45,5 eur. Cesta naspäť stála 36,5 eur. Za túto cenu kúpili lístky jeho kamaráti. On si lístky kupoval o niekoľko hodín neskôr. „Cena po opätovnom načítaní stránky v priebehu pár minút stúpla zo 45,50 eura na 60 eur a z 36,50 eura na 45,50 eura. Nemohol som tomu uveriť.“
K veci sa vyjadrila aj samotná Železničná spoločnosť Slovensko, podľa ktorej je nákup cestovného lístka možný viacerými spôsobmi. Ide o ponuku EUROPA EXPRES a EUROPA STANDARD.
Podľa hovorcu spoločnosti Tomáša Kováča kúpa lístka s ponukou EUROPA EXPRES sa oplatí skôr v predstihu (počet cestovných dokladov je obmedzený, cena závisí od počtu predaných lístkov a aktuálneho dňa), pri EUROPA STANDARD si stačí kúpiť lístok aj na poslednú chvíľu (cena sa nemení kvôli neobmedzenému kontingentu).
Okrem ozrejmenia situácie sa ZSSK vyjadrila aj obvineniam cestujúceho. Jemu sa napokon podarilo svojej sestre kúpiť lístok za rovnakú cenu ako jeho kamarátom. Použil ale inú IP adresu a iný webový prehliadač.
Kováč ozrejmil, že cena lístkov nemá nič spoločné s IP adresou kupujúceho. „Nejde však o manipuláciu s cenou cestovného lístka. Počas procesu nákupu sú stanovené technologické časy – na dokončenie a platbu za cestovný lístok, počas ktorého sa považuje navolený cestovný lístok za predaný (teda použitý, čo sa týka počtu cestovných lístkov v konkrétnej cenovej úrovni),“ vysvetľuje.
Na záver dodal, že cena lístkov v rámci vnútroštátnej prepravy je pevná – závisí od vzdialenosti.
Cestujúcich pribúda
V roku 2023 ZSSK plánuje prepraviť spolu 79 miliónov cestujúcich, čo je o takmer 2 milióny osôb viac ako v predpanedmickom roku 2019. Informuje o tom agentúra SITA s tým, že v roku 2019 spoločnosť svojimi vlakmi odviezla viac ako 77 miliónov pasažierov.
Išlo o najvyšší počet od zavedenia bezplatnej prepravy pre žiakov, študentov a dôchodcov v roku 2014. Podľa údajov národného osobného vlakového dopravcu odvtedy cestujúci každoročne pribúdali až do roku 2019.
Pre obmedzenia počas pandémie koronavírusu ľudí vo vlakoch ZSSK výrazne ubudlo – v rokoch 2020 a 2021 ich bolo 46,7 milióna a 45,7 milióna. Vlani množstvo cestujúcich vzrástlo na 67 miliónov, ale stále zostávalo pod úrovňou rokov 2017 až 2019. Počet platiacich cestujúcich by mal v roku 2023 presiahnuť 50 miliónov, čo by bolo tiež viac ako v roku 2019 s takmer 48 miliónmi. V minulom roku využilo štátne vlaky skoro 44 miliónov platiacich. osôb.
ZSSK zároveň očakáva, že v aktuálnom roku prepraví 28,5 milióna cestujúcich s nárokom na 100-percentnú zľavu z cestovného. Malo by ich byť viac ako vlani, kedy za cestu po železnicu neplatilo 23 miliónov ľudí s právom na úplnú zľavu, avšak stále menej ako v roku 2019, v ktorom ich bolo 29,6 milióna.
„Od roku 2019 sú do štatistík so 100-percentnou zľavou z cestovného zahrnuté aj deti do 6 rokov,“ vysvetlila ZSSK. Názov bezplatná preprava používali železničiari do konca minulého roka, od začiatku tohto roka zaviedli označenie 100-percentná zľavu z cestovného.
Vlaky InterCity, ktoré národný dopravca prevádzkuje na vlastné náklady mimo objednávaných dopravných služieb vo verejnom záujme, majú podľa plánov v aktuálnom roku previezť 830-tisíc cestujúcich. Tento počet by bol vyšší ako v roku 2019, v ktorom tieto najrýchlejšie domáce vlaky prepravili medzi Košicami a Bratislavou, resp. Viedňou zhruba 818-tisíc pasažierov. Vlani nimi cestovalo 525-tisíc osôb. ZSSK v minulom roku previezla aj 2,3-tisíca imobilných ľudí s využitím asistencie. V roku 2019 bolo týchto cestujúcich 3,2-tisíca a vlani 1,3-tisíca.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Noviny.sk, SITA