Slováci otvorene o tom, čo si myslia o našom členstve v EÚ: „Národ, ktorý bude držať spolu, nerozdelí nikto.“ (ANKETA)
- Slovákov na návšteve v Európskom parlamente sme sa spýtali na ich názory o EÚ a našom členstve
- „Nemôžme len nadávať na Úniu, ale aktívne sa zapájať do jej činností," hovorí starší pán
- Slovákov na návšteve v Európskom parlamente sme sa spýtali na ich názory o EÚ a našom členstve
- „Nemôžme len nadávať na Úniu, ale aktívne sa zapájať do jej činností," hovorí starší pán
Už za menej než mesiac čakajú Európanov voľby do Európskeho parlamentu. Slovákov, ktorí navštívili poslednú plenárnu schôdzu tohto volebného obdobia, sme sa opýtali, čo pre nich znamená členstvo Slovenska v EÚ, ale aj to, či sa chystajú ísť voliť a čo by odkázali ľuďom, ktorí sa voliť nechystajú.
„Európa je budúcnosť, my sme Európa, každý jeden z nás je Európan, mali by sme si to uvedomiť, keďže aj na svojich dokladoch máme európske občianstvo a sme teda súčasťou Európy a jej budúcnosť tvoríme každý deň,“ hovorí mladá študentka Chiara.
Slovákov sme sa pýtali nasledujúce otázky:
- Ako vnímate členstvo Slovenska v EÚ?
- Čo je pre vás najväčšia výhoda nášho členstva?
- O pár dní tu máme voľby do Európskeho parlamentu. Vieme, že Slovensko malo doteraz rekordne nízku účasť. Čo by ste odkázali ľuďom, ktorí sa nechystajú ísť voliť?
Chiara Dzudziová, študentka
1. Stretla som sa s takými názormi, že Európska únia nás chce zničiť, ale podľa mňa si za to môžeme sami, pretože sa nevieme rešpektovať. Preto chcem žiť v krajine, kde spoločnosť prejavuje toleranciu. Myslím si, že národ, ktorý bude držať spolu, nerozdelí nikto.
Je to veľká výsada, ja by som určite zvýraznila podpornú kompetenciu, ktorú máme v oblasti vzdelávania, aby sa zvýšil počet hodín dotovaných na výučbu o Európskej únii, pretože euroskepticizmus rastie. Myslím si, že Slováci si často neuvedomujú, aké dôležité je naše členstvo v Únii.
2. Samozrejme, ako mladá študentka vnímam ako jednu z najväčších výhod práve tieto výmenné pobyty v rámci Erasmu, možnosť spoznávať nové kultúry, brať si príklad z vyspelejších demokracií a vnášať to do priestoru na Slovensku.
Tým, že sme členmi Európskej únie, dávame najavo aj iným štátom, že s nimi chceme spolupracovať a ony sa nás potom zastanú, keď príde situácia, keď to budeme potrebovať.
3. Asi by som im odkázala, aby sa potom zdržali kritiky v nasledujúcich rokoch, pretože ak neboli súčasťou diania a rozhodovania, potom by sa nemali vyjadrovať k tomu, ako rozhodli iní za nich. Zároveň by som určite zvýraznila, že by mali myslieť na svoju budúcnosť.
Európa je budúcnosť, my sme Európa, každý jeden z nás je Európan. Mali by sme si to uvedomiť, keďže aj na svojich dokladoch máme európske občianstvo a sme teda súčasťou Európy, a jej budúcnosť tvoríme každý deň. Mali by sme si uvedomovať naše práva a povinnosti, a toto je jedno z našich práv, preto by ho mal každý využiť.
Anton Macháč, hudobník
1. My Slováci sme takí, že si ťažko zvykáme na nové veci. Preto sme boli v očakávaní, čo nám vstup do EÚ prinesie, ale určite nás nesklamalo to, čo nás v nasledujúcich rokoch čakalo. Život sa nám zmenil, pribudlo obrovské množstvo možností.
2. Určite to bol veľký prínos, keď Slovensko vstúpilo do Európskej únie. Zvýšili sa možnosti cestovania, vzájomnej spolupráce jednotlivých štátov, ale aj výhoda jednotnej meny.
3. Nemôžeme len nadávať na Úniu, či už doma alebo medzi známymi, ale mali by sme sa aktívne zapájať do činností EÚ. Ísť voliť je len základom pre náš ďalší pokrok.
Alžbeta Tašová, učiteľka
1. Keď sme vstupovali do Únie, nevedeli sme, čo nás čaká, každý trochu váhal, lebo si nebol istý, či to je naozaj krok vpred. Len roky ukázali, že tento náš vstup priniesol Slovensku a Slovákom veľa pozitívneho. Je to v prospech všetkých ľudí na Slovensku.
2. Po tých 20 rokoch, čo sme v Európskej únii, vidíme jej veľký prínos. Všade vidíme vlajočky, ktoré nám pomáhajú na každom kroku, či už v lese, na rôznych budovách, pri oprave kaštieľov či ciest, tie vlajočky sú všade. Je to veľký prínos pre nás, že sme v Európskej únii, lebo napredujeme, a hlavná vec je, že sme súdržní.
3. Tisícky študentov prešli mojou výchovou, mladí ľudia sú moderní, majú svoje názory a priority, sú však ešte málo skúsení. Oni vidia situáciu z iného uhla ako my, čo sme si už čo to prešli životom. Preto ich treba stále motivovať a orientovať správnym smerom, ako sú aj voľby.
Norbert Mató, študent
1. Teraz idú voľby do Európskeho parlamentu a určite by bolo dobré, keby bol väčší záujem o Európsku úniu, teda aby bola aj väčšia účasť na tých voľbách, keďže vieme, že dlhodobo máme najnižšiu účasť. Preto sa treba určite zúčastniť a prejaviť svoj názor, je to naša, takpovediac, morálna zodpovednosť.
Aj samotní ľudia by sa mali vzdelávať o Európskej únii a zisťovať si informácie o tom, ako sa tam rokuje. Mladým ľuďom by som povedal, aby si vždy overovali zdroje.
2. Ja osobne to vnímam veľmi pozitívne. Myslím si, že jednou z najväčších výhod členstva Slovenska v Európskej únii je, že my ako malý národ vieme viesť rovnocenné dialógy s väčšími krajinami.
Jednou z najväčších výhod tiež považujem to, že členstvom sa zaručuje stabilita medzi krajinami a aj ich rast, miera konfliktov je teda oveľa nižšia, rovnako ako iné výhody, ako jednotný trh, Schengen, alebo rôzne možnosti pre mladých.
3. Každému, či už mladým ľuďom alebo starším, by som chcel odkázať, že je určite dôležité, aby prišli voliť. Pozrite sa na to z pohľadu, ako má vyzerať obraz Slovenska v zahraničí. Chceme kultivovanú, odbornú a hlavne slušnú a konštruktívnu debatu, alebo tu chceme vidieť populizmus? Rozhodnite sa na základe toho.