Slováci po 11 rokoch súťažili o titul kuchárskej špičky: Získali fantastické umiestnenie

  • Svetové kolo najväčšej gastro súťaže je za nami
  • Na prvom mieste sa umiestnili Dáni
  • Veľmi prekvapili aj Maďari
Bocuse Dor
reprofoto: Instagram/Peter-duransky,bocusedor
  • Svetové kolo najväčšej gastro súťaže je za nami
  • Na prvom mieste sa umiestnili Dáni
  • Veľmi prekvapili aj Maďari

Svet už pozná víťaza najprestížnejšej kuchárskej súťaže na svete. 22 krajín sa prebojovalo národným a následne kontinentálnym kolom medzi najlepších z najlepších. Na tejto súťaži sa chce objaviť skutočne každý kuchár, ktorý to myslí so svojím remeslom vážne. 

Zlatú sošku Paula Bocusa by nejeden kuchár vymenil za svoje michelinské hviezdy. Vyhrať svetové kolo Bocuse d’Or znamená prestíž nielen pre kuchára, ale aj pre samotnú krajinu.

Ako prebieha Bocuse d’Or?

Celá súťaž sa niekomu môže zdať jednoduchá, v skutočnosti je to jedna z najväčších výziev pre aktívnych kuchárov. Niektoré tímy začínajú svoju prípravu pokojne aj pol roka pred samotným kolom.

Tréningy, na ktorých si kuchári snažia vycibriť svoje recepty a prípravy, dokážu pohltiť nielen časovo, ale aj psychicky. Navyše väčšina z nich má ešte svoju prácu a túto prípravu podstupujú na úkor voľného času. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Peter Duransky (@peter_duransky)

Súťažiacu krajinu zastupuje hlavný šéfkuchár, jeho asistent a kouč. Asistent musí mať v čase súťaže menej než 22 rokov. Každý šéfkuchár má za úlohu v časovom horizonte 5 hodín a 35 minút vytvoriť dve prepracované jedlá: jedno jedlo na tanieri a jedno v mise.

Nemôžu variť, čo chcú

Každé kolo tejto súťaže má vlastné podmienky a takisto aj svoje témy a povolené suroviny. Prvá téma bola „Nakŕmte deti“ s cieľom poukázať na význam výživy pre zdravie detí. Šéfkuchári museli vytvoriť menu založené na dreňovej šťave. 

Aby bolo hlavné jedlo vyvážené, každý súťažiaci musel do svojho receptu zahrnúť jedno vajce na porciu.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Bocuse d’Or (@bocusedor)

Téma, ktorá musí byť spracovaná na podnose, má pre zmenu za cieľ poukázať na morské živočíchy, ktoré možno nevyzerajú lahodne, no chuť ich mäsa je maximálne kvalitná a jemná. Každý kuchár mal teda k dispozícii dve celé ryby, tiež známe ako morský čert, a šesť kráľovských mušlí. Twist však prichádza v tom, že z tohto počtu musia pripraviť 15 porcií pre porotcov. 

Tieto ryby navyše museli byť doplnené dvoma prílohami zloženými výlučne zo zeleninových produktov. Okrem toho sa v jednotlivých miskách prezentovala tretia „dusená“ príloha. Táto príloha musí byť kombináciou zeleniny symbolizujúcej krajinu tímu. 

Slováci na Bocuse

Tento ročník bol zaujímavým aj pre slovenskú scénu. Po 11 rokoch sa totiž slovenskí organizátori rozhodli, že by sa radi podujali na týchto prípravách a reprezentovali Slovensko. Peter Duranský sa prebojoval cez národné kolo rovno do Budapešti na to európske. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Peter Duransky (@peter_duransky)

S podporou mentora Jaroslava Žideka, prezidenta súťaže na Slovensku, sa pustili do naozaj náročnej konkurencie z celého starého kontinentu. Nanešťastie sa Petrovi, jeho asistentovi Markovi Janákovi a ich koučovi Petrovi Vajgelovi nepodarilo len veľmi tesne prebojovať do francúzskeho Lyonu. Nášmu tímu chýbalo veľmi málo bodov. 12. miesto, ktoré obsadili, bolo však aj tak obrovským úspechom, na ktorý by sme mali byť hrdí.

Ako to vyzeralo v Lyone? 

Napriek tomu, že Peter z európskeho kola nepostúpil, neznamená, že sa do Lyonu nepozrel. Rozhodol sa preto na vlastné náklady ísť aj s celým svojím tímom do samého srdca Paula Bocusa. My sme sa ho, samozrejme, spýtali aj na to, ako vyzerala atmosféra na veľkom Grand finále. 

„Atmosféra je tu absolútne úžasná. Niečo neskutočné. Baví ma tu aj to, ako tu má každá krajina početné zastúpenie na tribúnach. Oproti Európe je to úplne iný rozmer aj napriek tomu, že kolo v Budapešti bolo skvelo zorganizované. Lyon je predsa len mesto Paula Bocusa a je to cítiť na každom rohu. Proste kulinárske mesto s dušou.“

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Bocuse d’Or (@bocusedor)

Čo nám však Peter takisto prezradil, je, že účasť na tomto gastro Oscarovi nie je pre neho ukončenou kapitolou. 

„Bocuse je pre mňa nedopísanou knihou v mojom živote a určite to chcem ešte skúsiť. Chýbalo nám len 13 bodov z celkových 1 500 do postupu. Estónci dostali dokonca divokú kartu a verím tomu, že svet bude ešte počuť o slovenských kuchároch. Bol by som veľmi rád, keby sa na tom ďalej pracovalo a keby sa to rozvíjalo. Je to naozaj prísun informácií a znalostí.“

Stupienok víťazov ovládol sever

Výsledky celej súťaže boli viac-menej jasné. Niet divu, že krajiny zo Škandinávie sa dostali na stupienok víťazov. Kráľmi svetovej kuchyne sa stali Dáni. Strieborné miesto takisto neopustilo región a zaobstaralo si ho Nórsko. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Bocuse d’Or (@bocusedor)

Čo však naozaj prekvapilo, bolo tretie miesto. Napriek tomu, že v hre boli veľmoci ako Francúzsko, Švédsko alebo aj Kanada, s bronzovou medailou odchádzali naši južní susedia Maďari. Oni aj podľa pohľadu Petra Duranského predstavovali presne tím, ktorý bol ukážkovo pripravený. 

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Najnovšie videá

Trendové videá