Slováci podstupujú bežné vyšetrenie, ktoré je tichým spúšťačom rakoviny. Odborníci bijú na poplach
- Každoročne sa vo svete realizuje 375 miliónov CT vyšetrení
- CT zachraňuje životy, no zároveň predstavuje skryté riziko

- Každoročne sa vo svete realizuje 375 miliónov CT vyšetrení
- CT zachraňuje životy, no zároveň predstavuje skryté riziko
CT vyšetrenie absolvujú pacienti na Slovensku častejšie než vo väčšine krajín Európskej únie. Len v roku 2023 odborníci zaznamenali viac než 450-tisíc CT skenov, informuje agentúra SITA.
Počítačová tomografia (CT), ako výnimočne presný diagnostický nástroj, umožňuje lekárom detailne zobraziť vnútorné štruktúry tela. No aj keď sa podieľa na záchrane životov, nesie so sebou aj značné riziko.
Ionizujúce žiarenie totiž preukázateľne zvyšuje riziko rakoviny. A práve na to sa zamerala najnovšia štúdia, ktorá odhalila predpokladaný počet onkologických diagnóz spojených s CT.
Ktoré skupiny sú najviac ohrozené
Po celom svete sa každoročne realizuje zhruba 375 miliónov CT vyšetrení, pričom podľa správy spoločnosti Frost & Sullivan z roku 2021 tento počet medziročne narastá o 3 až 4 %.
V Spojených štátoch zdravotníci vykonajú zhruba 93 miliónov CT ročne u 62 miliónov jednotlivcov. Nová štúdia publikovaná v JAMA Internal Medicine upozorňuje na dlhodobé dôsledky tejto praxe.
Odhaduje sa, že CT vyšetrenia uskutočnené v roku 2023 môžu počas života pacientov prispieť k vzniku 103 000 prípadov rakoviny spôsobenej radiačnou záťažou.
„Ak budú súčasné postupy pretrvávať, rakovina spojená s CT by mohla nakoniec predstavovať 5 % všetkých nových diagnóz rakoviny ročne,“ uvádzajú autori štúdie.
Výskum zároveň poukazuje na rozdiely medzi vekovými skupinami. Deti a dospievajúci reagujú na ionizujúce žiarenie citlivejšie. Napriek tomu sú dospelí najčastejšie vyšetrovanou skupinou, čo sa odráža aj v počte predpokladaných prípadov rakoviny.
CT skeny brucha a panvy predstavujú najväčší záťažový faktor. Nasledujú CT vyšetrenia hrudníka, ktoré taktiež významne prispievajú k celkovej radiačnej expozícii. Z hľadiska typov nádorov sa v súvislosti s CT vyšetreniami najviac skloňuje rakovina pľúc, hrubého čreva, močového mechúra, prsníka a taktiež leukémia, informuje ICR.
CT vyšetrenie, len keď je potrebné
Profesorka Amy Berrington, pôsobiaca v Inštitúte pre výskum rakoviny v Londýne, zdôrazňuje: „Pre jednotlivého pacienta predstavuje toto riziko len malý nárast, pričom v prípade klinicky opodstatneného vyšetrenia jednoznačne prevažujú prínosy nad možnými rizikami.“
Ak však zdravotníci vykonávajú milióny CT vyšetrení v celej populácii, aj malé individuálne riziká sa kumulatívne premieňajú na tisíce nových prípadov. „V súčasnosti možno s CT skenmi spájať až 5 % všetkých nových diagnóz rakoviny. Niektorým z nich by sa dalo predísť obmedzením zbytočných vyšetrení a optimalizáciou radiačnej dávky,“ upozorňuje Berrington.
Počet CT vyšetrení každoročne narastá nielen v Spojených štátoch, ale aj v mnohých európskych krajinách, vrátane Slovenska.
Dr. Rebecca Smith-Bindman, rádiologička a profesorka epidemiológie na Kalifornskej univerzite v San Franciscu, zdôrazňuje: „Apelujeme na lekárov, aby CT vykonávali výlučne vtedy, keď je to skutočne nevyhnutné, a zároveň zabezpečili, že pacient dostane dávku prispôsobenú individuálnym potrebám.“
Riziká spojené s CT skenmi sa dajú zmierniť dvoma spôsobmi, a to buď znížením počtu vyšetrení, alebo optimalizáciou radiačných dávok.
Najnovšie zistenia tak dopĺňajú narastajúce množstvo dôkazov, ktoré jednoznačne zdôrazňujú potrebu cielenej a medicínsky odôvodnenej indikácie CT vyšetrení. Odborníci by mali dôsledne zohľadňovať prínos vyšetrenia pre diagnostiku a liečebný postup.
Čítajte viac z kategórie: Lifehacking
Zdroje: SITA, Frost, JAMA, ICR