Slováci pohoria v základných gramatických znalostiach. Dokáž, že rodný jazyk ovládaš na 100 %
- Slovenčina vie potrápiť aj dospelých, nielen žiakov v školách
- Dokáž, že ovládaš gramatiku na 100 %
- Slovenčina vie potrápiť aj dospelých, nielen žiakov v školách
- Dokáž, že ovládaš gramatiku na 100 %
Minulý rok si Slovensko pripomenulo 180. výročie uzákonenia spisovnej slovenčiny. V júli 1843 prinieslo stretnutie v Hlbokom Jozefa Miloslava Hurbana, Michala Miloslava Hodžu a Ľudovíta Štúra dohodu na kodifikácii spisovnej slovenčiny.
Na fare v Dobrej Vode 17. júla 1843 všetci traja navštívili Jána Hollého, aby jedného z popredných predstaviteľov bernolákovského hnutia informovali o svojom zámere uzákoniť spisovný jazyk Slovákov a vyžiadali si jeho požehnanie.
Slovenčina, ktorú používame už viac ako 180 rokov, však vie potrápiť každého Slováka. Zložité sú pri gramatike nielen i/y, ale aj skloňovanie.
Do testu sme pre teba vybrali 10 základných otázok ohľadom slovenskej gramatiky, ktoré by si mal určite ovládať.
Ktoré z týchto slov je napísané gramaticky správne?
V slovenčine nemáme v domácich slovách a ich tvaroch po spoluhláske c ypsilon, s takouto kombináciou písmen sa stretávame iba v cudzích slovách, napr. bicykel, cyklón, cynik, Cyril.
Ktorá z nasledujúcich možností je napísaná spisovne?
Základný rozdiel medzi slovami prechod a priechod je v tom, že slovo prechod označuje činnosť a slovo priechod pomenúva miesto. Spojenie prechod cez ulicu znamená „prechádzanie cez ulicu“ a priechod pre chodcov „miesto, kadiaľ chodci prechádzajú“.
Vyber možnosť, ktorá je spisovná:
Spisovné sú slovné spojenia nerozumiem tomu a nechápem to. Slovo (ne)rozumieť používame s datívom, teda nerozumiem tomu. (Ne)chápať sa viaže s akuzatívom, teda nechápem to.
Zem sa otáča okolo svojej:
Slovo os sa skloňuje podľa vzoru kosť. V genitíve jednotného čísla sa teda píše s mäkkým i.
Doplň vetu tak, aby bola gramaticky správne: Videla som ju ...
Potrebný počet správnych odpovedí: 2
Násobné číslovky, ktorých súčasťou je slovo raz, sa píšu oddelene, napr. prvý raz, druhý raz, dva razy, tretí raz, tri razy. Násobné číslovky s nesamostatnou časťou -krát, sa píšu spolu ako jedno slovo, napr. prvýkrát, jedenkrát, druhýkrát, dvakrát, tretíkrát, trikrát.
Vyber spisovný variant. Igelitový/é:
Slovo sáčok je nespisovné, jeho spisovným ekvivalentom sú slová vrecko a vrecúško.
Doplň vetu spisovne. Mama vyvesila čerstvo vypraté/ú...
Za spisovné sa v slovenčine považuje iba slovo bielizeň, ktoré použijeme v spojeniach spodná bielizeň, ženská bielizeň, pánska bielizeň, detská bielizeň, ale aj vtedy, keď je reč o obliečkach a plachtách, teda o posteľnej bielizni, či vtedy, keď je bielizeň čiernej farby.
Ktorá veta je napísaná správne?
V slovenčine sa spojením predložky za so štvrtým pádom podstatných mien vyjadruje časový úsek, počas ktorého trvá dej. Na označenie času (bodu v čase), keď sa niečo stane (napríklad niečo sa začne), používame predložku o.
Doplň vetu. Do tejto školy chodia iba:
V nominatíve množného čísla podľa vzoru "pekný" je vždy mäkké i.
Ktorá veta je napísaná správne?
Slovo euro je všeobecné podstatné meno stredného rodu. Skloňuje sa podľa vzoru mesto, a tak má v genitíve množného čísla tvar "eur".
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroj: TASR