Slováci poslúchli EÚ a priškrtili kohútiky. Ušetrili sme kvantum plynu
- Reálna spotreba plynu sa na Slovensku výrazne znížila
- Konkrétne klesla o viac ako 24 percent
- Heger označil rokovania EÚ za úspešné pre Slovensko
- Reálna spotreba plynu sa na Slovensku výrazne znížila
- Konkrétne klesla o viac ako 24 percent
- Heger označil rokovania EÚ za úspešné pre Slovensko
Slovensko dostalo od EÚ úlohu znížiť spotrebu plynu aspoň o 15 %. Výsledok je však ešte lepší, šetrili sme naozaj svedomito a ešte viac, než bolo potrebné.
Slovenská reálna spotreba plynu sa za august a september skutočne znížila. Výrazný pokles dosahuje až 24 percent v porovnaní s päťročným priemerom. Správu priniesla agentúra SITA podľa informácii Ministerstva hospodárstva SR s odvolaním sa na údaje prevádzkovateľa distribučnej siete spoločnosti SPP – distribúcia zohľadňujúce reálnu, teda fyzickú spotrebu plynu odberateľmi na Slovensku.
„Slovensko tak preukázalo plnenie nariadenia Európskej rady o koordinovaných opatreniach na zníženie dopytu po plyne, v ktorom zaviedlo dobrovoľný cieľ zníženia spotreby plynu pre členské štáty na úrovni 15 % v porovnaní s ich priemernou spotrebou plynu v období od 1. augusta do 31. marca počas piatich po sebe nasledujúcich rokov predchádzajúcich dňu nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia, teda v rokoch 2017 až 2022,“ konštatuje ministerstvo.
Zvýšenie spotreby plynu vykazované podľa Eurostatu počas mesiacov august a september v porovnaní s päťročným priemerom za tieto mesiace je podľa MH SR spôsobené skutočnosťou, že sa v dátach zohľadňujú aj dáta o zmene zásob plynu na území členského štátu od prevádzkovateľov podzemných zásobníkov zemného plynu, pričom počas daných dvoch mesiacov dochádzalo k intenzívnemu vtláčaniu zemného plynu do zásobníkov na území SR.
„Vtláčaním plynu do zásobníkov si zároveň Slovensko splnilo svoje povinnosti podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady. Nariadenie sa týkalo uskladňovania plynu, v ktorom sa od členských štátov vyžaduje vtláčanie plynu do zásobníkov a ich využívanie na minimálnej možnej úrovni,“ dodáva MH SR s tým, že Slovenská republika sa tak zároveň aj prostredníctvom štátnej spoločnosti SPP, a. s., zodpovedne pripravila na zimnú sezónu 2022/2023.
Dobré správy z Bruselu
Závery samitu z Bruselu sú z pohľadu debát o energetike úspešné pre Slovensko. Podľa spravodajcu TASR to v piatok uviedol premiér SR Eduard Heger (OĽANO) po skončení samitu EÚ.
Heger upozornil, že diskusie o energetickej kríze sa skončili viacerými úspešnými závermi z pohľadu Slovenska.
Ocenil dohodu o spoločnom nákupe plynu, ktorá sa týka budúcej a tých ďalších zím. „Krajinám, ako je Slovensko, to prinesie lepšie podmienky, ako by sme si ich dokázali získať sami,“ opísal situáciu.
Za druhý dôležitý bod v tejto oblasti považuje politickú dohodu na cenových pásmach pre plyn počas tejto zimy, ktorá sa má v podobe korekčného mechanizmu proti výkyvom cien skonkretizovať na budúci týždeň na zasadnutí ministrov pre energetiku v spolupráci s Európskou komisiou.
„Tieto cenové pásma majú priniesť väčšiu stabilitu cien, to znamená zabrániť výkyvom v cenách a zároveň postupne tlačiť cenu plynu dole,“ dodal.
Za dôležitú časť považuje aj to, že po Európskej komisii aj Európska rada, čiže najvyšší politickí lídri krajín EÚ, vo štvrtok schválila použitie nevyčerpaných eurofondov. Tie majú pomôcť domácnostiam alebo firmám preklenúť negatívne dosahy súčasnej energetickej krízy. Zároveň vyjadril nádej, že túto možnosť odobrí aj Európsky parlament.
„Ak sa toto stane, tak Slovensko bude pripravené na najbližšiu vykurovaciu sezónu. Máme zabezpečené aj kontrakty na dodávky plynu a naplnené zásobníky,“ odkázal.
Zdroje: SITA, TASR