Slováci pozor, čaká nás chrípkové peklo. Skupina ľudí by mala zvážiť očkovanie

  • V tohtoročnej chrípkovej sezóne bude chorobnosť vysoká
  • Mikas odporúča očkovanie
  • Počet prípadov je vysoký aj v súčasnosti
vyšetrenie
TASR/Dano Veselský
  • V tohtoročnej chrípkovej sezóne bude chorobnosť vysoká
  • Mikas odporúča očkovanie
  • Počet prípadov je vysoký aj v súčasnosti

V chrípkovej sezóne 2023/2024 sa očakáva vysoká chorobnosť. Upozornil na to hlavný hygienik SR Ján Mikas. Osobám z rizikových skupín, teda ľuďom nad 59 rokov, chronicky chorým, malým deťom a pracujúcim v kolektívoch, odporúča očkovanie.

„Čo sa týka vývoja, uvidíme, ako to bude v najbližších týždňoch a mesiacoch prebiehať, ale podľa informácií, ktoré máme z Austrálie, čakáme pomerne vysokú chorobnosť na chrípku,“ uviedol Mikas.

Priebeh nastávajúcej chrípkovej sezóny na severnej pologuli, a teda aj na Slovensku, sa zvyčajne odhaduje aj s ohľadom na vývoj na južnej pologuli.

Účinnou prevenciou proti chrípke je podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR očkovanie. Odborníci poukázali na to, že očkovaním možno zabrániť ťažkému priebehu ochorenia u jednotlivcov, nárastu počtu hospitalizácií v dôsledku komplikácií z chrípky, a tým aj nadbytočnému zaťaženiu zdravotníckeho systému.

Zaočkovaných je nás málo

Mikas upozornil na to, že zaočkovanosť celkovej populácie na Slovensku je nízka. Dôvodmi sú podľa neho okrem iného strach z lekárov či nežiaducich účinkov. Zdôraznil, že pri vakcínach proti chrípke evidujú málo nežiaducich účinkov, z tých závažnejších takmer žiadne.

Zvážiť očkovanie by podľa hlavného hygienika mali najmä osoby z rizikových skupín, a to ľudia nad 59 rokov, pacienti s chronickými ochoreniami, pracujúci v kolektívoch aj malé deti. Tie sa môžu od októbra do konca roka zaočkovať proti chrípke aj cez nosový sprej.

„Primárni pediatri sú plne informovaní o možnosti očkovania detí proti chrípke ‚bez ihly‘. Kompletne poznajú indikácie, spôsob použitia, dostupnosť v sieti lekární aj spôsoby a výšky hradenia očkovania jednotlivými zdravotnými poisťovňami,“ dodala hlavná odborníčka rezortu zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo pre deti a dorast Elena Prokopová.

Desiatky tisíc prípadov

Už aj v súčasnosti počet prípadov akútnych respiračných ochorení narastá. Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) v 40. kalendárnom týždni stúpla o 10,5 %. Stúpla aj chorobnosť na chrípku a chrípke podobné ochorenia (CHPO), a to o 25,4 %. TASR o tom informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Epidemiológovia počas uplynulého týždňa zaznamenali 37 661 prípadov ARO. Najvyššia chorobnosť bola v Nitrianskom najnižšia v Bratislavskom kraji. Ochorenia sa najčastejšie vyskytli vo vekovej skupine detí do piatich rokov. „Priebeh ochorení bol komplikovaný u 1 088 osôb, čo predstavuje 2,9 % zo všetkých ARO,“ priblížil úrad.

chrípka
zdroj: Unsplash/@candidbcolette

Ako CHPO nahlásili 3 224 ochorení, čo predstavuje 8,6 percenta z celkového počtu hlásených ARO. Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Trnavskom, najnižšia v Bratislavskom kraji. Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť na CHPO bola vo vekovej skupine do piatich rokov.

Prerušenie výchovno-vzdelávacieho procesu bolo v 40. týždni hlásené spolu v ôsmich výchovno-vzdelávacích zariadeniach. Išlo o šesť materských škôl (tri v Prešovskom kraji a po jednej v Banskobystrickom, Žilinskom a Nitrianskom kraji), jednu základnú školu a jednu strednú školu v Žilinskom kraji.

V uplynulom týždni nebol podľa ÚVZ hlásený žiadny prípad ťažkého akútneho respiračného ochorenia (SARI).

V 40. týždni bolo spracovaných 423 prípadov ochorenia COVID-19. Z celkového počtu hlásených prípadov ochorenia bola k 8. októbru najvyššia chorobnosť zaznamenaná u detí do jedného roka.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá