„Saharské horúčavy“ a supercely na Slovensku. Pozor, počasie dnes bude bláznivé
- Na Slovensko prichádzajú silné búrky a prinesú ochladenie
- Juh Slovenska však naďalej počíta s horúčavami
- Už v utorok bude opäť horúco na celom území
- Na Slovensko prichádzajú silné búrky a prinesú ochladenie
- Juh Slovenska však naďalej počíta s horúčavami
- Už v utorok bude opäť horúco na celom území
Zmena počasia už ráno
Ako informuje iMeteo, počas nedele sa teploty na našom území šplhali cez hranicu +35 °C. Najvýraznejšie teploty zaznamenali v oblasti pod Zoborom.
Pondelok prinesie ochladenie, no nie na celom území. Na juhu Slovenska bude naďalej horúco, od severozápadu už začne na našom území teplota klesať.
S prichádzajúcim studeným frontom k nám dorazia aj búrky a to už v ranných hodinách. Presné načasovanie je síce pomerne nejasné, no niektoré modely hovoria o prvom výskyte už okolo 8:00 hod. Iné predpovede ich očakávajú až okolo poludnia.
Všetky modely sa však zhodujú, že búrky k nám prídu z Moravy, zasiahnu severné Záhorie a severozápadné časti našej krajiny. Následne budú postupovať ďalej a presunú sa aj na stredné a východné Slovensko.
Najmenšie riziko výskytu búrok teda platí v oblastiach Podunajskej nížiny či južného Záhoria. Existuje tiež šanca, že sem vôbec nedorazia.
Nebezpečné javy
Avšak oblasti, ktoré sa s búrkami popasujú, by sa mali pripraviť najmä na výdatný lejak a silný nárazový vietor o rýchlosti 70 kilometrov za hodinu.
Na strednom a východnom Slovensku hrozí aj výskyt krupobitia, ako aj ojedinelých supercelárnych búrok.
Nepriaznivé počasie však nepotrvá príliš dlho. Už v utorok môžeš opäť očakávať horúčavy.
Problémy na Antarktíde
Ako sme ťa informovali, horúčavy trápia celú Európu, no problémy sa vyskytujú aj na juhu našej pologule, kde je v súčasnosti zimné ročné obdobie.
Platí to aj pre zamrznutý kontinent Antarktídu, no Svetová meteorologická organizácia (WMO) minulý týždeň informovala, že hladina morského ľadu je v danej oblasti na rekordne nízkej úrovni. Konkrétne sa nachádza 17 percent pod priemerom klasickým pre tieto mesiace v roku.
Keďže ide o zimné obdobie, ľad aj v súčasnosti naďalej zamŕza, no deje sa tak najpomalším tempom od začiatku satelitného pozorovania v 70. rokoch.
Antarktídu obýva len hŕstka vedcov. Okrem nich tu už nájdeš len zver vrátane miliónov tučniakov. Pre zvyšok planéty je však napriek tomu mimoriadne dôležitá. Nachádza sa tu 90 percent svetového ľadu, ktorý tvorí 70 percent sladkej vody na Zemi.
Ak by sa všetok roztopil, zvýšilo by to globálne hladiny morí o približne 58 metrov. Našťastie je takýto ponurý scenár nepravdepodobný, no topenie ľadu na južnom póle sa neustále zrýchľuje. Otepľovanie Antarktídy predstavuje hrozbu až pre jednu tretinu ľudstva. Zapríčiní to zmeny ich príjmu, stravy a miesta života.