Slováci, pozor. Celú krajinu čaká nebezpečné počasie, výstrahy platia vo viacerých okresoch
- Počasie na Slovensku bude tento víkend poriadne upršané a veterné
- SHMÚ vydal výstrahy pred oboma javmi
- Na horách sa môže vyskytnúť obzvlášť silný vietor
- Počasie na Slovensku bude tento víkend poriadne upršané a veterné
- SHMÚ vydal výstrahy pred oboma javmi
- Na horách sa môže vyskytnúť obzvlášť silný vietor
Slovákov čaká poriadne upršaný víkend. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal varovania prvého stupňa pred dažďom pre takmer celé územie. Vo viacerých oblastiach však platí až druhý stupeň. Ako píše agentúra TASR, ide o okresy Námestovo, Dolný Kubín, Martin, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Poprad a Kežmarok.
SHMÚ informuje, že v týchto lokalitách má padnúť 75 až 90 milimetrov zrážok. Okrem toho v okresoch Námestovo, Dolný Kubín, Martin, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Poprad a Kežmarok platí aj hydrologická výstraha prvého stupňa pred povodňou.
„Vzhľadom na očakávaný trvalý dážď je predpoklad vzostupu vodných hladín na tokoch s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity,“ cituje meteorológov agentúra TASR.
Výstraha prvého stupňa pred dažďom platí pre väčšinu územia s výnimkou Bratislavského a Trnavského kraja. Trvá počas celej soboty i nedele do 20.00 h. SHMÚ očakáva úhrn zrážok 50 až 75 milimetrov.
Najvyššia denná teplota by na väčšine územia mala dosahovať 16 až 21 stupňov. Na juhu Banskobystrického kraja, v Above, na Šariši a Zemplíne však môže „vystreliť“ aj na 22 až 27 stupňov Celzia.
Okrem toho na Slovensku hrozí aj búrlivý vietor. Ten môže byť ojedinele nárazový so silou 30 až 50 kilometrov za hodinu. Na horách však hrozí prudký, prechodne až búrlivý vietor, podotýkajú meteorológovia.
Veterná nedeľa
Počasie sa nezlepší ani počas nedele. Na viacerých miestach na Slovensku SHMÚ očakáva prehánky a ojedinele aj búrky. Naďalej platia výstrahy pred dažďom, no v niektorých okresoch Trnavského, Nitrianskeho, Košického, Trenčianskeho a Bratislavského kraja k nim pribudne aj výstraha prvého stupňa pred vetrom.
Najvyššia denná teplota sa očakáva na úrovni 16 až 21, no v Žilinskom kraji, na Spiši a Horehroní väčšinou 16 stupňov nepresiahne.
Poveternostné podmienky sa ešte zhoršia. Čaká nás prevažne severný vietor o rýchlosti 15 až 45 kilometrov za hodinu. V nárazoch však ojedinele môže dosahovať 65 km/h.
Ako sme ťa informovali v tomto článku, podľa Beaufortovej stupnice sily vetra ide o „prudký vietor“, pri ktorom vidíme pohyb celých stromov a chôdza proti nemu je obtiažna.
Situácia však bude ešte podstatne horšia na horách v oblastiach na Orave, Liptove i v Tatrách. Ide najmä hory v okresoch Žilina, Martin, Námestovo, Dolný Kubín, Tvrdošín, Ružomberok, Banská Bystrica, Brezno, Liptovský Mikuláš a Poprad.
Na horách v polohách nad pásmom lesa môže vietor dosiahnuť v nárazoch rýchlosť 110 až 135 kilometrov za hodinu, čo meteorológovia označili ako víchricu, píše TASR.
Podľa Beaufortovej stupnice pôjde vzhľadom na predpovedanú rýchlosť vetra o mohutnú víchricu (110 až 117 km/h) alebo orkán (nad 118 km/h).
El Niño
Podľa klimatológov z Amerického centra pre predpovede klímy (CPC) je tu viac ako 95-percentná šanca na to, aby fenomén zvaný El Niño pokračoval až do januára či dokonca marca budúceho roka. Nie je pritom vylúčené, že by mohol trvať aj dlhšie, informovali sme.
Podľa meteorológa Petra Jurčoviča ide o jav založený na otepľovaní vody v Tichom oceáne. Keď sa otepľuje výraznejšie, súvisí to so zvýšenou aktivitou slnka.
„Silnejšie žiarenie zo Slnka prichádza na Zem, a keďže má Tichý oceán najväčšiu plochu, prejavuje sa to tam najvýraznejšie. Tento jav je pozorovaný už niekoľko storočí, nie je to žiadna novinka,“ hovorí pre Startitup.
V súčasnosti hrozí, že budeme mať dočinenia so „silným“ typom tohto javu, ktorý by mal v rovníkovej oblasti zohriať teplotu vody o viac ako 1,5 °C. Táto pravdepodobnosť sa podľa analýzy zvýšila o 71 %.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, SHMÚ, Archív SIU