Slováci, pozor: Mzdy pôjdu hore. Vieme, kto sa dočká 10-percentného zvýšenia platu

  • Pre Slovákov by mal byť tento rok lepší ako ten minulý
  • Až 90 % firiem chce zvyšovať mzdy v priemere o 10 %
Automechanik pri práci a peniaze.
Ilustračné foto Freepik/@prostooleh, Freepik/@pvproductions
  • Pre Slovákov by mal byť tento rok lepší ako ten minulý
  • Až 90 % firiem chce zvyšovať mzdy v priemere o 10 %

Vyzerá to tak, že Slováci majú pred sebou lepšie obdobie. V roku 2024 by sme sa nemali obávať masového prepúšťania a môžeme očakávať, že naše platy budú stúpať.

Podľa najnovšej štúdie od personálnej agentúry Grafton, ktorá skúmala, ako firmy plánujú postupovať v oblasti zamestnávania, vyplácania platov a poskytovania benefitov, plánuje väčšina zamestnávateľov buď zamestnať nových ľudí, alebo ponechať počet svojich zamestnancov nezmenený.

Ako informuje portál Pravda, takmer 90 % zamestnávateľov tiež uvažuje o zvýšení platov. Zisti, či je medzi nimi aj tvoja firma.

Spoločnosti dôležité pre ekonomiku

Už dlhšie nás tešia správy o nízkej nezamestnanosti a rastúcich platoch. Inflácia už tiež nie je taká vysoká ako predtým a pomaly sa vracia do normálnych hodnôt. Tieto dobré správy naznačujú, že nás v práci čaká úspešný rok. Ale čo na to hovoria slovenskí zamestnávatelia?

Personálna agentúra Grafton to skúmala vo svojom najnovšom prieskume, ktorý sa týkal firiem zo všetkých kútov Slovenska a zahrňoval podniky rôznych veľkostí. Viac ako polovica ľudí, ktorí sa prieskumu zúčastnili, pracovala vo výrobných spoločnostiach, ktoré sú veľmi dôležité pre našu ekonomiku.

„Zmapovali sme niekoľko aktuálnych tém, ktoré sa slovenských zamestnancov bytostne dotýkajú – za našimi číslami sa totiž skrýva napríklad možnosť rastu ich miezd, ale aj ich perspektíva v súčasnom zamestnaní, respektíve príležitosť nájsť si novú prácu. Venovali sme sa nielen zhodnoteniu uplynulého obdobia, ale aj výhľadu a plánom firiem na rok 2024,“ priblížila výsledky prieskumu Jana Vávrová, projektová manažérka HR Services v Graftone.

Ktoré firmy budú zvyšovať počet zamestnancov?

Úrad práce informoval, že vo februári bolo na Slovensku 142-tisíc ľudí hľadajúcich prácu. To je o 20-tisíc menej než v minulom roku. Súčasne bolo dostupných 90-tisíc pracovných miest. Pre uchádzačov bolo ľahšie nájsť si prácu než pre firmy nájsť zamestnancov. Štatistiky hovoria, že nezamestnanosť bola 5,13 %. Na západnom Slovensku bola ešte nižšia, okolo 3 %, a v Bratislave dokonca pod 3 %.

„Aj v súčasnosti sa objavujú správy o ukončení prevádzok alebo hromadných prepúšťaniach, ktoré súvisia napríklad s prechodom na elektromobilitu a s tým spojenou reštrukturali­záciou, alebo so znižovaním nákladov a optimalizáciou vo firmách,“ uviedol Martin Malo, riaditeľ personálnej agentúry Grafton Slovakia a Gi Group.

„Napriek tomu by však mala mať nezamestnanosť u nás aj naďalej klesajúcu tendenciu a dopyt po zamestnancoch bude v niektorých regiónoch prevyšovať ponuku. Väčšina spoločností totiž aktuálne uvažuje o expanzii. I tie, ktoré momentálne prechádzajú reštrukturali­záciou, v mnohých prípadoch počítajú s budúcim rastom, takže sa snažia využiť rôzne opatrenia na udržanie pracovnej sily – napríklad preškolenie alebo prerozdelenie zamestnancov.“ 

práca kancelária office
zdroj: Canva/bernardbodo

Údaje z najnovšieho prieskumu agentúry Grafton ukazujú, že koncom roku 2022 plánovala skoro polovica firiem (46 %) zvýšiť počet svojich zamestnancov v nasledujúcom roku. Až 45 % zamestnávateľov to v roku 2023 aj naozaj urobilo. V asi tretine firiem počet zamestnancov zostal rovnaký.

„Plány firiem na rok 2024 sú veľmi podobné – asi tretina chce zachovať súčasný stav, takže ich pracovníkov by sa v tomto smere nemali dotknúť žiadne zásadné zmeny. Viac než polovica (56 %) zamestnávateľov plánuje zvýšiť počet zamestnancov. Väčšina z nich však nepočíta s nárastom o viac než 10 %,“ doplnila Vávrová. 

Počet zamestnancov verejnej správy rastie

Pozitívne zmeny vidieť aj v tom, ako firmy platia svojich zamestnancov. Hoci na začiatku roka rast priemerných platov na Slovensku trochu spomalil a silnejšie rástli len v priemysle, domácnosti konečne začali pociťovať viac peňazí po započítaní inflácie.

Tento nárast je vďaka inflácii, ktorá vo februári klesla, na približne 3 %. To je najmenej za posledné dva a pol roka. Ak inflácia bude naďalej klesať a plány na zvyšovanie platov, o ktorých hovorí prieskum od Graftonu, sa naplnia, domácnosti by mohli míňať viac. To by malo oživiť ekonomiku a zlepšiť stav krajiny.

„Výšku miezd ovplyvňujú dva kľúčové faktory. Prvým je to, ako firma vníma prínos konkrétnej pozície, druhým je množstvo potenciálnych kandidátov na pracovnom trhu. Pri pozíciách, kde je pracovníkov nedostatok, je, pochopiteľne, väčší tlak na rast miezd – ak chce totiž firma získať nových zamestnancov alebo si udržať tých súčasných, musí robiť viac v oblasti mzdového nastavenia aj v oblasti zamestnaneckých benefitov. Takýto stav je dnes zrejmý predovšetkým v priemysle, ktorý u nás trpí kritickým nedostatkom pracovnej sily,“ vysvetľuje riaditeľ Graftonu.

Koncom roku 2022 plánovalo asi 10 % firiem na ďalší rok znížiť platy svojich zamestnancov. Ale v roku 2023 sa to nakoniec nestalo. Na druhej strane, takmer 80 % firiem svojim ľuďom platy zvýšilo, hoci pôvodne to plánovalo menej než 70 % z nich.

„V roku 2024 očakáva zvýšenie miezd celkovo až 89 % zamestnávateľov z nášho prieskumu,“ upresňuje aktuálnu situáciu Vávrová. „Vo viac ako polovici spoločností (54 %) sa pritom mzdy zamestnancov zvýšia o 6 až 10 %. Len 11 % zamestnávateľov neplánuje žiadne zmeny v mzdách a žiadna z firiem nepočíta zo znižovaním miezd svojich zamestnancov.“

Počet zamestnancov verejnej správy rastie

Pre štát pracovalo v roku 2015 spolu 404 000 ľudí, no ich počet sa postupne zvýšil až na súčasných takmer 440 000. Oproti Česku má Slovensko približne polovicu obyvateľov, no počet zamestnancov verejnej správy je takmer rovnaký, upozornila vo štvrtok na sociálnej sieti Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ). Zamestnávatelia preto žiadajú komplexný audit verejnej správy a vyhodnotenie účinnosti jej fungovania.

žena, práca
zdroj: freepik

RÚZ tak reagovala na stretnutie ministrov financií krajín EÚ, ktorí rokovali aj o nevyhnutnosti konsolidácie vládnych výdavkov v rámci jednotlivých štátov eurozóny.

„Odborníci sa zhodujú, že kľúčové je obmedziť najmenej efektívne výdavky, s čím súhlasia aj zamestnávatelia. RÚZ v tejto súvislosti dlhodobo požaduje realizáciu komplexného auditu verejnej správy a vyhodnotenie účinnosti jej fungovania. Zdôrazňujú totiž nevyhnutnosť systémového znižovania výdavkov vo verejnej správe,“ uviedla RÚZ.

Čítajte viac z kategórie: Ekonomika

Zdroje: Pravda, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá