Slováci, pozor: Vodiča, ktorý spôsobil poistnú udalosť, nájdete jednoducho. Stačí poznať jednu vec

  • V prípade, že sa vinník nenájde, nevzdávaj sa
  • Postup je totiž veľmi jednoduchý
Vodiča, ktorý spôsobil poistnú udalosť, nájdete jednoducho
TASR/KR PZ v Trenčíne, Ján Krošlák
  • V prípade, že sa vinník nenájde, nevzdávaj sa
  • Postup je totiž veľmi jednoduchý

Situácie, kedy ako vodič potrebuješ nájsť majiteľa iného vozidla, nie sú výnimočné. Dochádza k nim najmä z dôvodu škodových udalostí alebo dopravných nehôd. V mnohých prípadoch sa nešťastní vodiči obracajú na ľudí v skupinách na sociálnych sieťach, kde sa vinník nie raz našiel.

Ako však postupovať v prípade, že vinník sa nenájde a jediná informácia, ktorou disponuješ, je evidenčné číslo vozidla?

Na túto tému sa pozrel portál Autoviny.sk, ktorý v prvom rade ozrejmuje, že evidenčné čísla vozidiel sa viažu na právnické a fyzické osoby a sú evidované v registroch. Verejnosť nemá prístup k policajnému registru, no centrálny register, za ktorým stojí Slovenská kancelária poisťovateľov, verejnosti umožňuje na základe EČV dohľadať poisťovňu, v ktorej má vozidlo PZP

V prípade poistnej udalosti následne stačí túto poisťovňu kontaktovať. Urobiť by tak mal vodič, ktorý udalosť spôsobil.

Nastať však môže aj situácia, že vinníka nehody nepoznáš, prípadne zistíš, že nie je poistený. V prípade, že disponuješ záznamom od polície, ktorý sa týka tejto dopravnej nehody, škodu nemusíš platiť zo svojho.

V mnohých prípadoch sa polícii vinníka dopátrať podarí, no problémom môže byť to, že nemá zaplatené PZP. V takomto prípade do veci zasahuje Slovenská kancelária poisťovateľov, ktorá škody prepláca z rezervného fondu. Nepoistený vodič však tieto peniaze musí SKP vrátiť.

PZP bude drahšie, priplatia si konkrétne skupiny vodičov

Povinné zmluvné poistenie bude opäť o niečo drahšie. Informoval o tom portál tvnoviny.sk s tým, že poisťovne to odôvodnili vyššími cenami v servisoch či u výrobcov súčiastok. Tvrdia, že pri aktuálnych cenách za PZP nedokážu ďalej vykrývať škody, ktoré preplácajú svojim klientom.

Vodič chce mať zaručené preplatenie škody, poisťovne však potrebujú dostatočné financie, aby mohli financie zabezpečiť. Poistky a ich cenotvorba nie sú žiadna veda, ale iba odzrkadlenie toho, čo všetko počas posledných mesiacov zdraželo.

„Aj keď spravodlivé poistno-matematické navýšenie by predstavovalo i niekoľko desiatok percent, uvedomujeme si aktuálnu zložitú situáciu pre klientov a medziročné navýšenie by malo predstavovať len cca 6 %,“ avizuje hovorkyňa poisťovne Uniqua Beáta Lipšicová.

Príplatky by sa mali týkať predovšetkým mladých vodičov v mestách, taxislužieb alebo kuriérov. PZP sa síce zvýši, no cieľom poisťovní je zabezpečiť, aby to najmenej pocítili vodiči, ktorí nespôsobujú nehody a žijú v regiónoch, ktoré patria medzi menej rušné.

Za zabudnutie hrozia mastné pokuty

Úplne každé vozidlo jazdiace po slovenských cestách musí mať PZP uzatvorené. V prípade, že si zmluvu uzatvoril, no za poistenie si nezaplatil, zmluva je neplatná. A to ti môže spôsobiť obrovské problémy.

Ak si myslíš, že bez PZP sa po slovenských cestách môžeš pohybovať bez rizika, si na omyle. 

V prípade bežnej cestnej kontroly ťa totiž môže policajná hliadka požiadať aj o doklad o tom, že máš PZP uzatvorené. Ide o už spomínanú zelenú kartu, prostredníctvom ktorej preukážeš aktuálnosť poistnej zmluvy na Slovensku, no aj v rámci krajín Systému zelenej karty. Na tejto karte sa nachádza presná doba platnosti povinného zmluvného poistenia.

Ak sa ukáže, že tvoje PZP je neplatné, nezaplatené alebo ho nemáš vôbec, polícia ti môže uložiť pokutu. Táto pokuta je poriadne vysoká a môže byť niekoľkonásobne vyššia ako ročná sadzba poistného. Dosahovať môže sumu až 3 320 eur, no jej konkrétna výška závisí od okresného úradu, ktorý pri jej stanovení prihliada na závažnosť porušenia povinností a aj na dĺžku trvania protiprávneho stavu.

Tiež by si mal vedieť to, že pokutu nemusíš dostať ihneď. Je totiž možné uložiť ju do dvoch rokov odo dňa, kedy sa úrad o porušení povinnosti dozvedel. 

Pokutou to však nekončí. Ak sa vodič rozhodne, že ju nezaplatí, úrad má nárok využiť služby exekútora, čo výšku pokutu zvýši aj o poplatky za vykonanie exekúcie. Aj keď už pokutu zaplatíš, povinnosti na zaplatenie PZP sa nezbavuješ. Okrem pokuty musíš zaplatiť aj za to.

Hoci sa môže zdať, že ide o chybu, ktorú robí minimum vodičov, opak je pravdou. Štatistiky totiž ukazujú, že v roku 2020 bolo na Slovensku evidovaných viac ako 200-tisíc vozidiel bez PZP, čo predstavuje približne 6 % z celkového počtu evidovaných vozidiel, informuje agentúra SITA.

Čítajte viac z kategórie: Auto

Zdroje: Autoviny.sk, tvnoviny.sk, Archív Startitup, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá