Slováci, pozor: Sociálna poisťovňa rozposiela listy, mnohým vzniká nová povinnosť
- Od mája je vstup do druhého piliera povinný
- Sociálna poisťovňa posiela všetkým, ktorých sa to týka, informácie poštou alebo do eSchránky
- Od mája je vstup do druhého piliera povinný
- Sociálna poisťovňa posiela všetkým, ktorých sa to týka, informácie poštou alebo do eSchránky
Vstup do druhého piliera dôchodkového systému sa pre niektorých občanov stáva povinným, a zároveň im tak vzniká aj povinnosť výberu dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS) v prvých 180 dňoch od nástupu tejto povinnosti.
Martin Kontúr, hovorca Sociálnej poisťovne, pre portál Pluska vysvetlil, že ak si títo ľudia nezvolia DSS v danom časovom období, Sociálna poisťovňa sa o to postará sama.
Kontúr tiež zdôraznil, že pre tých, ktorí sa ocitnú v druhom pilieri automaticky a bez predchádzajúceho výberu DSS, existuje možnosť opustiť druhý pilier alebo zmeniť svoju DSS do dvoch rokov od vzniku tejto povinnosti.
Obálka od Sociálnej poisťovne
Sociálna poisťovňa je zodpovedná za informovanie nových účastníkov o ich povinnej účasti na starobnom dôchodkovom sporení. Informačné listy sú zasielané poštou na trvalé bydlisko účastníka alebo na jeho korešpondenčnú adresu.
Alternatívne, ak je aktivovaná elektronická schránka účastníka, môžu byť informačné listy zasielané aj touto cestou.
Za mesiac máj bolo týmto spôsobom informovaných 4 346 poistencov. Informačný list bude Sociálna poisťovňa posielať každý mesiac vždy novým prvopoistencom, ktorým v predchádzajúcom mesiaci vzniklo prvé dôchodkové poistenie.
Prvopoistenci v obálke k povinnému vstupu do II. piliera nájdu:
- kontaktné údaje dôchodkových správcovských spoločností, z ktorých si sporiteľ môže vybrať tú svoju, zákonnú lehotu na tento výber (180 dní odo dňa vzniku účasti),
- informáciu o možnosti vystúpiť z II. piliera a zákonnú lehotu na tento výstup (730 dní odo dňa vzniku účasti na starobnom dôchodkovom sporení),
- oznámenie o dátume vzniku prvého dôchodkového poistenia, ktorý je zároveň dátumom vzniku prvej účasti na starobnom dôchodkovom sporení (II. pilier),
- informáciu o určení dôchodkovej správcovskej spoločnosti Sociálnou poisťovňou, ak si sporiteľ v určenej lehote nevyberie sám,
- prílohu tlačiva „Oznámenie nebyť zúčastnený na starobnom dôchodkovom sporení – výstup z II. piliera“,
- prílohu – informačný leták k aktivácii Elektronického účtu poistenca.
Zmeny sa týkajú viacerých osôb
Zmeny v dôchodkovom systéme, ktoré zavádzajú povinný vstup do druhého piliera, môžu ovplyvniť nielen mladých ľudí vstupujúcich na trh práce po ukončení štúdia po 1. máji, ale aj jednotlivcov do 40 rokov.
Títo jednotlivci, ktorí predtým neboli povinní odvádzať príspevky na dôchodkové poistenie, sa po 1. máji a neskôr budú musieť tiež vyrovnať s novými požiadavkami na zapojenie sa do druhého piliera dôchodkového systému.
„Napríklad ide o SZČO, ktoré v minulosti nedosahovali príjem potrebný na vznik povinného dôchodkového poistenia, ich príjmy medzitým narástli a vznikla tak povinnosť odvádzať poistné na dôchodkové poistenie; resp. ide o osoby, ktoré sa po návrate zo zahraničia po prvý raz zamestnajú na Slovensku a budú odvádzať poistné na dôchodkové poistenie a podobne,“ uviedol Kontúr.
Zvýšenie minimálnych dôchodkov
Minimálne dôchodky by sa mali od októbra tohto roka opäť zvýšiť. Kým od začiatku júla tohto roka základná suma minimálnej penzie pri získaní 30 rokov dôchodkového poistenia stúpne zo súčasných 334,30 eura na 359,30 eura, od októbra tohto roka by mala vzrásť na 383,10 eura.
Vyplýva to z návrhu novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi od poslancov za hnutie Sme rodina Zuzany Šebovej, Miloša Svrčeka a Moniky Péter, ktorú parlament posunul do druhého čítania. Sumy minimálnych dôchodkov poslanci navrhujú zvýšiť vzhľadom na to, že súčasne majú od októbra stúpnuť aj výšky dávok v hmotnej núdzi.
Zámerom je, aby poberateľ minimálneho dôchodku po zvýšení súm pomoci v hmotnej núdzi nebol odkázaný na sociálne dávky.
Od júla tohto roka bude základná výška minimálnej penzie tvoriť 1,36-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu, od začiatku októbra sa má však zvýšiť na 1,45-násobok sumy životného minima.
Zdroje: Pluska, TASR