Slováci, pozor: Za toto bežné konanie hrozí pokuta 10-tisíc eur, dá sa to spraviť aj inak
- Zničenie už existujúceho hniezda ťa môže vyjsť poriadne draho
- Ich vzniku sa však dá zabrániť
- Zničenie už existujúceho hniezda ťa môže vyjsť poriadne draho
- Ich vzniku sa však dá zabrániť
V teplom období sa na balkónoch alebo v rohoch budov často objavia vtáčie hniezda, čo nie všetkým robí radosť. Preto niektorí ľudia hniezda zhadzujú, hoci je to protizákonné. Za tento skutok môžeš schytať poriadne mastnú pokutu.
Prijímanie opatrení na predchádzanie ich tvorby je však dovolené. Zisti, ako na to.
Priestupok za takmer 10-tisíc eur
Zákon o ochrane prírody a krajiny neumožňuje nikomu odstraňovať, úmyselne poškodzovať alebo ničiť hniezda chránených živočíchov v ich prirodzenom prostredí.
„Porušením tohto zákazu sa fyzická osoba dopúšťa priestupku, za ktorý je možné uložiť pokutu do 9 958,17 eur a prepadnutie veci, v prípade právnickej osoby až do výšky 33 193,91 eur a prepadnutie veci,“ vysvetlil pre portál Dobré noviny hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák.
V niektorých prípadoch môže ísť dokonca aj o trestný čin.
„Ak by išlo o činnosť, ktorá by spôsobovala škodu na chránených živočíchoch vo väčšom rozsahu, táto činnosť by mohla byť klasifikovaná aj ako trestný čin porušovania ochrany rastlín a živočíchov podľa trestného zákona,“ dodal Ferenčák.
Ako zabrániť vytvoreniu hniezda?
Ak ešte nemáš hniezdo v rohu, existujú preventívne opatrenia, ktoré môžeš prijať, aby si zabránil jeho vytvoreniu.
„Podľa zákona o ochrane prírody sa všetky druhy voľne žijúcich vtákov prirodzene sa vyskytujúcich na európskom území považujú za chránené živočíchy. Odstraňovať alebo úmyselne poškodzovať alebo ničiť hniezda chráneného živočícha v jeho prirodzenom prostredí je zakázané,“ uviedol pre Košice Online Michal Kortiš zo Slovenskej inšpekcie životného prostredia.
Občan, ktorý je svedkom nelegálneho zhadzovania hniezd, sa môže obrátiť na príslušné orgány alebo inštitúcie zodpovedné za ochranu prírody.
„Okrem Inšpekcie životného prostredia alebo príslušného okresného úradu takéto prípady môže občan nahlásiť aj priamo polícii, keďže sa môže jednať o trestný čin. Je dôležité, aby ten, kto vidí takúto činnosť, to podľa dostupných možností zdokumentoval,“ uzavrel Kortiš.
Vyjsť draho ťa môže aj táto „dedinská praktika“
Nedávno sme ťa informovali aj o bežnej dedinskej praktike, ktorá ťa môže vyjsť draho. Vlastníci, ktorí postavia studňu bez získania potrebného povolenia, porušujú zákon a čelia riziku pokuty.
Zákon o vodách totiž zaradil studňu medzi vodné stavby. Takáto neoprávnená výstavba sa rovná nelegálnemu čerpaniu podzemných vôd. Fyzické osoby môžu za takéto konanie zaplatiť pokuty v hodnote niekoľkých tisíc eur, ako uvádza portál Pravda.
O povolenie na odber podzemných vôd, podľa § 26 vodného zákona, je možné požiadať na príslušnom okresnom úrade v odbore starostlivosti o životné prostredie. To je súčasťou štátnej vodnej správy.
Obec má podľa § 63 vodného zákona právomoc v rámci svojej pôsobnosti na úseku štátnej vodnej správy vydávať povolenia fyzickým osobám.
Podľa § 18 vodného zákona, na zachytávanie vody z povrchového odtoku manuálnym spôsobom a jednoduchými zariadeniami s výdatnosťou do 10 l/min, vrátane pramenných záchytok a prenosných nádob, nie je potrebné mať povolenie alebo súhlas od štátnej vodnej správy.
Proces schvaľovania vodných stavieb, ako sú studne, vyžaduje dodržiavanie zákona o vodách, územnom plánovaní, stavebnom poriadku a správnom konaní. Na získanie stavebného povolenia pre studňu je nutné mať aj povolenie na odber podzemných vôd založené na hydrogeologickom posudku, buď pred vydaním stavebného povolenia alebo spoločne so stavebným povolením.
Orgány môžu vydať povolenie na čerpanie podzemných vôd na najviac 10 rokov. Vlastník studne v dome má možnosť požiadať o jeho obnovenie, ak sa podmienky nezmenili.
Predtým, ako pošleš žiadosť o stavebné povolenie, musíš získať súhlas na umiestnenie tvojej vodnej stavby od miestneho stavebného úradu. Ak plánuješ postaviť studňu na tvojom pozemku na získavanie pitnej alebo úžitkovej vody a plánuješ čerpať vodu inak než manuálne, potrebuješ súhlas na umiestnenie tejto stavby ešte pred žiadosťou o stavebné povolenie.
Zdroje: Dobré noviny, Košice Online, Archív SIU, Pravda