Slováci pri náhlych ochoreniach prichádzajú o peniaze. Kritické situácie pomáha zvládnuť dôležitý faktor

  • Pri vážnom ochorení peniaze z PN spolu s invalidným dôchodkom nestačia
  • Situácie sa dajú zvládnuť jednoduchým krokom
životné poistenie
Ilustračné foto Canva/boggy22, Canva/photoschmidt
  • Pri vážnom ochorení peniaze z PN spolu s invalidným dôchodkom nestačia
  • Situácie sa dajú zvládnuť jednoduchým krokom

Letné obdobie so sebou prináša aj cestovanie a rôzne športové aktivity často mimo domova. Práve počas leta treba myslieť na možné riziká, ktoré môžu nastať pri nepredvídateľných situáciách. Podľa údajov poisťovne Wüstenrot tvoria úrazy až 42 % všetkých poistných udalostí v životnom poistení.

„Až v 20 % dochádza k úrazom pri voľnočasových aktivitách, avšak nie je pravidlom, že ide iba o športovú činnosť, 13,5 % úrazov sa dokonca stáva priamo v domácom prostredí pri bežne vykonávaných prácach v domácnosti, v okolí domu či v záhrade,“ priblížil vedúci oddelenia underwritingu a likvidácie v životnom poistení Wüstenrot Dušan Šrámek.

Stávajú sa prípady, že si Slováci platia 5 alebo aj 10 rokov životné poistenie, no pri ťažkom úraze alebo vážnom ochorení poisťovňa nepreplatí ani cent, alebo iba veľmi nízku sumu. Spolu s PN alebo invalidným dôchodkom tak nemusí pokryť ani bežné výdavky domácnosti. Životné poistenie pri kritických situáciách môže pomôcť len vtedy, ak je správne nastavené. Upozornil na to riaditeľ pre životné poistenie v spoločnosti FinGO.sk Patrik Szabó.

Všeobecne platné pravidlá

Pri životnom poistení záleží od výšky poistnej sumy za riziko, ktorá sa mesačne platí poisťovni. Delí sa pritom na malé a veľké riziká, pričom pri každom riziku je potrebné pochopiť možné finančné vplyvy.

Veľké riziká

  • Smrť
  • Invalidita
  • Dlhodobá PN
  • Kritické choroby
  • Trvalé následky úrazu

Malé riziká

  • Hospitalizácia
  • Chirurgický zákrok
  • Denné odškodné
  • Popáleniny a zlomeniny

Podľa odborníka neexistuje pri nastavení životného poistenia všeobecný vzorec pre každého človeka, a to ani na výšku poistných súm i na výber vhodných pripoistení. Hovorí ale o všeobecných platných pravidlách.

„Optimálne pripoistenia a poistné sumy majú zohľadňovať rodinnú situáciu, príjem, povolanie, výšku finančných záväzkov, ale aj mnoho ďalších faktorov. Dlhodobý výpadok príjmu z dôvodu ochorenia alebo úrazu môže ovplyvniť životný štandard klienta, môže sa dokonca dostať do finančných problémov. Preto pri veľkých rizikách, ako sú kritické ochorenia, trvalé následky či invalidita, odporúčam nastaviť poistnú sumu tak, aby pokryla aspoň dva roky výpadku príjmu,“ uviedol Szabó.

Pri životnom poistení je výhodou, že sa dá hocikedy upraviť pripoistenie aj poistné sumy. Odborník odporúča kontrolovať životné poistenie najmenej raz za dva až tri roky alebo pri každej významnejšej životnej zmene, akou môže byť kúpa nehnuteľnosti a hypotéka alebo zmena rizikovosti povolania.

Najväčšie chyby pri životnom poistení

Alarmujúcim faktom je, že mnohí Slováci zanedbávajú aktualizáciu svojho životného poistenia. Poistka uzatvorená pred rokmi môže byť v súčasnosti nedostatočná a viesť k nepríjemným prekvapeniam. Ak si nie si istý adekvátnosťou svojho poistného krytia, konzultácia so skúseným finančným maklérom môže pomôcť optimalizovať životné poistenie.

Detailne totiž pozná podmienky, výhody aj nevýhody poisťovní na trhu. „Aj na základe zdravotného stavu klienta odporučí, či bude lepšie ak si upraví svoju poistnú zmluvu, alebo sa mu oplatí poobzerať aj po iných poisťovniach, ktoré môžu byť z rôznych dôvodov výhodnejšie,“ dodal Szabó.

Zdroje: Wüstenrot, FinGO.sk

Najnovšie videá

Trendové videá