Slováci pri šoférovaní počas zhoršeného počasia zabúdajú na dôležitú vec. Ty sa tomu môžeš vyhnúť

  • Vieš, kedy máš zapnúť stretávacie svetlá a kedy hmlovky?
  • Tejto fatálnej chybe sa určite vyhni
hmla
TASR/Dano Veselský
  • Vieš, kedy máš zapnúť stretávacie svetlá a kedy hmlovky?
  • Tejto fatálnej chybe sa určite vyhni

Zima je na väčšine územia Slovenskej republiky síce bez snehu, napriek tomu si tu „užívame“ poriadne mrazy. Hmla, zrážky, mrazy a vodič občas nevidí ani meter pred seba. Pri zníženej viditeľnosti je podľa polícia treba dbať na adekvátne osvetlenie. 

Aké svetlá musíš mať zapnuté pri zhoršenom počasí? 

Pri normálnom počasí, keď vidíš aj pred seba a nemusíš sa báť, kam vlastne ideš, používaš pravdepodobne prvky denného osvetlenia. Tie však auto zviditeľnia iba spredu. Polícia na základe správy agentúry TASR odporúča bežne používať skôr stretávacie svetlá. Umožnia, aby ťa videli vodiči idúci za tebou aj pred tebou. 

Pri zhoršenom počasí preto používaj hmlovky. Polícia a portál Champion Autoparts však upozorňujú, že hmlovky musíš vedieť používať. Nemôžeš ich zapnúť počas bežného dňa, keď vonku nie je hmla alebo nesneží. Sú totiž silné a mohli by rozptýliť ostatných vodičov.

Hmlovky sú umiestnené zvyčajne nízko na prednej časti auta, no aj vzadu, aby tvoje vozidlo vedeli ostatní vodiči identifikovať. Ak je však situácia s počasím taká zlá, že nevieš bezpečne doraziť do cieľa, polícia odporúča prispôsobiť jazdu svojim schopnostiam alebo zastaviť na najbližšom odpočívadle, kým sa situácia nezlepší. 

Dôležité je používať aj správne pneumatiky. Nielen letné a zimné, ale ak máš pneumatiky už príliš dlho, mal by si ich vymeniť. Kedy je vhodné kúpiť nové pneumatiky, sa dočítaš v článku

Chodci nesmú zabúdať na dôležitú vec

Zhoršené počasie nie je výzva len pre vodičov, ale aj pre chodcov. Každého účastníka cestnej premávky musí byť vidieť, pretože pri zníženej viditeľnosti môže dôjsť k nehodám. Preto je nevyhnutné nosiť reflexné prvky, aj keby ti to malo pokaziť outfit. 

Na Slovensku už 10 rokov platí zákon o povinnosti nosiť reflexné prvky pre chodcov mimo obce za zníženej viditeľnosti. Chodci sú teda povinní nosiť reflexné prvky, ak sa pohybujú po krajnici alebo po okraji cesty mimo obce. 

Prečo je to dôležité? 

Po prvé ťa vodič uvidí a zmenší sa tak riziko, že by ťa zrazil. Celkový počet dopravných nehôd sa za minulý rok vyšplhal na číslo 11 641. O život na cestách prišlo 265 ľudí, z toho 73 chodcov. Vyplýva to z policajných štatistík. 

Po druhé, v tme sú chodci bez reflexných prvkov viditeľní len na veľmi krátku vzdialenosť, niekedy len na 20 až 30 metrov, čo je nedostatočné na reakciu vodiča.

Pritom s reflexnými prvkami vie vodič identifikovať chodca až na 200 metrov pri osvetlení svetlami automobilu. Tým môže minimálne znížiť rýchlosť svojej jazdy alebo hocijako inak zabrániť potenciálnej zrážke. 

Zavedením tejto povinnosti sa kladie dôraz na osobnú zodpovednosť, no hlavne bezpečnosť. Nemusíš nosiť reflexnú vestu, stačí ti páska na rukách či nohách alebo mať reflexný prvok na taške. Reflexné prvky ti môžu zachrániť život najmä v noci a za zhoršených poveternostných podmienok. 

Zdroje: Champion Autoparts, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá