Slováci robia v poistení pri zemetrasení zásadnú chybu. „Nie všetkým poisťovne pokryjú škody v plnej výške,“ tvrdí expert
- V pondelok otriaslo východným Slovenskom silné zemetrasenie
- Tisícky ľudí utrpeli vysoké škody na majetku
- Otázkou je, či im to poisťovne preplatia
- V pondelok otriaslo východným Slovenskom silné zemetrasenie
- Tisícky ľudí utrpeli vysoké škody na majetku
- Otázkou je, či im to poisťovne preplatia
Toto zemetrasenie opäť poukazuje podľa Krajňáka na problém, ktorý postihuje mnoho nehnuteľností na Slovensku. Tento problém sa netýka len rodinných domov, ale aj bytoviek, firemných budov a majetku miest a obcí. Ide o nedostatočné poistenie.
Ľudia, ktorí majú svoje nehnuteľnosti poistené na nižšie sumy, sa môžu ocitnúť v ťažkej situácii. Drvivá väčšina poistiek trpí podpoistením. To znamená, že majú nehnuteľnosti poistené na nižšie sumy, než je ich aktuálna hodnota.
„Predstavme si, že si človek pred 10 rokmi postavil dom za 60 000 eur a na túto sumu ho aj poistil. Vzhľadom na vyššiu infláciu, vývoj cien materiálov a práce na trhu, by dnes rovnaký dom postavil za 120 000 eur, takže na ňom vzniklo 50-percentné podpoistenie. V praxi to znamená, že ak by na tejto nehnuteľnosti vznikla škoda za 20 000 eur, poisťovňa môže pristúpiť k tomu, že klientovi vyplatí len 10 000 eur. Keby mal poistnú sumu aktualizovanú, vyhol by sa strate 10 000 eur,“ vysvetľuje Krajňák.
Zvyčajná hranica, od ktorej poisťovne začínajú obmedzovať poistné plnenie, je podpoistenie najmenej 15 percent. Pri nižšom podpoistení si klienti nemusia robiť starosti s tým, že im budú chýbať peniaze na úhradu škôd v plnej výške.
Ďalším častým problémom je, že niektorí klienti majú poistenú iba nehnuteľnosť, ale nie domácnosť a zodpovednosť za škody voči tretej osobe.
V takom prípade poisťovňa uhradí len škody na nehnuteľnosti, ako popraskané múry, komíny alebo strechy, a nie škody na domácnosti, ako poškodené skrine, rozbité televízory alebo nábytok.
Jaroslav Krajňák odporúča, aby vlastníci nehnuteľností mali uzavreté komplexné poistenie, ktoré zahŕňa nehnuteľnosť, domácnosť a zodpovednosť za škody. Kontrola poistnej zmluvy každé dva až tri roky je rovnako dôležitá, aby sa zabezpečila primeraná ochrana majetku v prípade živelných udalostí.
Navyše, seizmológ Kristián Csicsay sa pre Startitup vyjadril, že je veľmi pravdepodobné, že dôjde ešte k ďalším dotrasom. Okrem toho nevylučuje, že čoskoro môže prísť silnejšie zemetrasenie, aké zažilo východné Slovensko v pondelok. Preto si treba dať pozor na to, aby Slováci mali vysporiadané všetky náležitosti tak, že ich majetok bude chránený.