Slováci robia zásadné chyby pri nabíjaní mobilu: Týmito krokmi si drasticky ničíš zdravie batérie v telefóne

  • To, ako nabíjame svoje mobily, ovplyvňuje ich zdravie batérie
  • Prinášame tipy, ako si zhoršovanie kapacity baterky spomaliť
Zdravie batérie, nabíjanie mobilov, nesprávne používanie
Ilustračné foto Archív Canva
  • To, ako nabíjame svoje mobily, ovplyvňuje ich zdravie batérie
  • Prinášame tipy, ako si zhoršovanie kapacity baterky spomaliť

Obávaš sa o svoj nový telefón a zdravie jeho batérie? Máš na to nárok. Opotrebovávanie batérie je síce niečím, čo nevieme zastaviť a skôr či neskôr jej zdravie klesne, no môžeme ovplyvniť, kedy sa tak stane. Jej životnosť dokážeme predĺžiť správnym nabíjaním našich telefónov.

Mnohí z nás v tom žiadnu vedu nevidia. Jednoducho sledujeme percentá a keď sa priblížia k nule, napojíme si mobil na nabíjačku. Necháme ho tam koľko chceme, a keď sa nám to zíde, odpojíme ho.

Ako ale vysvetľuje Gear Patrol, prakticky vo všetkých našich zariadeniach vrátane smartfónov či laptopov máme lítiovo-iónové batérie. Tie sú už po výrobe chemicky predurčené na to, aby sa časom degradovali. 

Odpovede na jednoduché otázky

Tak ako teda tento proces spomaliť? Odborníci vysvetľujú, že mnohí používatelia zariadení buď veria mýtom alebo jednoducho ignorujú tipy expertov. Pravidlom zostáva, že ak chceš zdravie svojej batérie udržiavať čo najoptimálnejšie, nenechaj ju klesnúť pod 20 percent a nenabíjaj ju nad 80 percent.

Lítiovo-iónovým batériám totiž nevyhovuje, keď sa nabíjajú až doplna a pritom príliš zohrievajú. Rovnako ale nie je dobré používať telefón až do úplnej nuly a vybitia. Zakaždým, keď sa tak stane, zníži sa počet zostávajúcich cyklov na lítiovo-iónovom článku.

Čo sa ale týka nabíjania, respektíve prebíjania batérie v noci, rozhodne to nie je nebezpečné. Ako píše Android Authority, experti sa často stretávajú s domnienkami, že keď si niekto nechá mobil na nabíjačke dlhšie, než to je potrebné, môže dôjsť k nejakej nehode. No pokiaľ máš telefón overenej značky a tvoj model sa týmto problémom nevyznačuje, nič ti v skutočnosti nehrozí. Len ti klesá životnosť batérie.

Kedysi sa lítiovo-iónové batérie pri prílišnom nabíjaní skutočne silno prehrievali. A naozaj to pri niektorých zariadeniach dokonca viedlo k ich výbuchom. Moderné telefóny by však už mali mať ochranu pred prehrievaním a prebíjaním. Stále však treba myslieť na to, že to poškodzuje zdravie batérie.

Skutočným problémom ale môže byť aktívne používanie náročnejších aplikácií, kým sa tvoj telefón nabíja. Vtedy totiž tvoju batériu zohrieva aj nabíjanie aj samotný telefón bojujúci s nárokmi napríklad takých hier. Samozrejme, svoj telefón môžeš používať aj keď sa nabíja, no radšej len na bežné aktivity ako volanie a sociálne siete.

Originálne adaptéry

Ak žiješ v domnienke, že adaptér od inej značky, ako je tvoje zariadenie, ti ničí batériu, taktiež si v omyle. Experti sa zhodujú, že ide jednoducho o marketing a, pokiaľ si nekupuješ nekvalitný produkt, ani adaptér od menej známeho výrobcu zdravie tvojej batérie neovplyvní. Niektoré moderné telefóny dokonca podporujú rýchlonabíjanie, no ich výrobca ani neponúka adekvátne výkonné adaptéry.

Pri výbere nabíjačky venuj pozornosť štandardu nabíjania a výkonu, ktorý požaduj tvoj telefón. Keď pracuješ so správnymi parametrami, narazíš na široký trh cenovo dostupných nabíjačiek, ktoré ti zariadenie rozhodne nezničia.

Zdroje: Gear Patrol, Android Authority

Najnovšie videá

Trendové videá