Slováci s hypotékami robia „nevinnú“ chybu. Môžu však prísť o veľký bonus od štátu
- Refinancovanie hypotéky nemusí byť vždy výhodné
- Mysli na daňový bonus od štátu či ďalší príspevok
- Refinancovanie hypotéky nemusí byť vždy výhodné
- Mysli na daňový bonus od štátu či ďalší príspevok
Mnohí Slováci s hypotékami rozmýšľajú nad tým, ako si so svojimi pôžičkami pomôcť. Jednou z možností môže byť refinancovanie úveru, čo odporúčajú aj viacerí odborníci. Ak ti končí fixácia, jednou z možností je vziať si výhodnejšiu hypotéku od inej banky, splatiť ňou pôvodnú pôžičku a následne mesačne splácať menej, ako by to bolo po skončení fixácie v klientovej starej banke.
Okamžitým refinancovaním úveru by sa ľudia mohli vyhnúť zvyšovaniu úrokových sadzieb. Bývalý podpredseda vlády SR a súčasný europoslanec Jozef Mihál však upozorňuje, že v skutočnosti nemusí ísť o takú výhodnú „pomôcku“. Ako píše na Facebooku, refinančný úver znamená stratu nároku na daňový bonus na zaplatené úroky.
„Dostal som od klienta, ktorý spláca hypotekárny úver (za ktorý si kúpil byt, v ktorom býva) a v týchto dňoch mu končí fixácia úrokov, otázku, či má zobrať ponuku od konkurenčnej banky, kde dostane nižší úrok ako úrok, ktorý ho v ‚jeho‘ banke čaká po skončení fixácie,“ píše Mihál.
Ak však takýto hypotekárny dlžník spĺňa podmienky veku a príjmu na daňový bonus, zrejme sa mu to neoplatí. Okrem toho nedostane ani nový príspevok na zvýšenú splátku úveru na bývanie.
Príklad
Expert vo svojom príspevku pokračuje s príkladom. Predstavme si teda Andreja, ktorému nárok na daňový bonus na zaplatené úroky pri pôvodnej hypotéke skončí po 60 mesiacoch splácania pôvodnej hypotéky.
V tom istom mesiaci, keď mu banka zvýši jeho pôvodnú splátku, získa Andrej nárok na zvýšenú splátku úveru na bývanie. Tá bude vo výške 75 percent z navýšenia splátok, respektíve najviac 150 eur mesačne. To však platí, ak za rok 2022 priemerne nezarábal viac než 2 086 eur v hrubom mesačne.
Mihál podotýka, že Andrejovi sa v tomto prípade zrejme oplatí nechať si svoju pôvodnú hypotéku. Kým mu platí nárok na daňový bonus a existuje príspevok na zvýšenú splátku úveru na bývanie, je preňho výhodnejšie platiť vyššie splátky.
„Refinancovanie hypoúverov ‚prišlo do módy‘ v čase, keď Miro Beblavý presadil zrušenie dovtedajšieho poplatku na predčasné splatenie úveru. Čo bolo, bolo, teraz je ‚moderné‘ nechať banky na pokoji, nech si nerušene zdvíhajú úroky, konkurencie sa báť netreba. Politika a la Robert Fico, vymakané, a pre ľudí…“ dodal Mihál.
Vlastnenie nehnuteľnosti vedie k vyššiemu pocitu šťastia
Výskumní pracovníci Národnej banky Slovenska (NBS) Martin Cesnak a Andrej Cupák tvrdia, že s rastúcim príjmom a majetkom prežívajú domácnosti a jednotlivci väčší subjektívny pocit blahobytu. Ako píše SITA, podľa expertov medzi najdôležitejšie „premenné“ pocitu šťastia patrí práve vlastníctvo nehnuteľnosti.
K tomu sa v posledných rokoch dostávame najčastejšie prostredníctvom hypoték, čo platí najmä u ľudí vo veku od 25 do 45 rokov.
„To má za následok, že slovenské domácnosti dnes patria k jedným z najzadlženejších v rámci krajín strednej a východnej Európy,“ konštatujú odborníci.
Zadlžovanie by nemalo byť iba náhodným rozhodnutím. Podľa expertov by malo ísť o premyslený krok, v tomto prípade so zámerom získať vlastné bývanie.
Správne načasované rozhodnutie môže viesť k hospodárne výhodnému riešeniu a zvýšiť celkové šťastie v živote človeka. Výsledky totiž naznačujú, že v rokoch 2017 až 2021 vzrástla úroveň spokojnosti najmä v domácnostiach, ktoré vlastnia svoj dom či byt cez hypotekárny úver, podotýka SITA.
Zdroje: Facebook/Daňové a odvodové tipy Jozefa Mihála, SITA