Slovensko sužujú extrémne teploty: Horúčavy dávajú telu zabrať, prichádzame aj o dôležité látky
- Pekné počasie láka ľudí do prírody, no nemali by zabúdať na pitný režim
- Človek pre správne fungovanie potrebuje dôležité minerály, ako napríklad draslík, horčík, vápnik
- Minerály strácame pri strese aj športe, ich vhodné dopĺňanie netreba podceňovať
- Pekné počasie láka ľudí do prírody, no nemali by zabúdať na pitný režim
- Človek pre správne fungovanie potrebuje dôležité minerály, ako napríklad draslík, horčík, vápnik
- Minerály strácame pri strese aj športe, ich vhodné dopĺňanie netreba podceňovať
Celé Slovensko žilo hokejom a vo finále na majstrovstvách sveta fandilo nášmu bratskému národu Čechom. Tí nakoniec zvíťazili a zo šampionátu, ktorý sa konal v Prahe a v Ostrave, si odniesli zlato.
Avšak športové aktivity sa nediali len na ľade – pekné počasie láka ľudí do prírody, či už na bicykle, korčule alebo prechádzky lesom.
„Pri športových aktivitách a pri pobyte vonku na slnku by sme nemali zabúdať na pitný režim a správne dopĺňanie minerálov, ktoré sú podstatné pre fungovanie aktívnych ľudí,“ povedal Juraj Slaninka, šéf nealko segmentu spoločnosti Budiš a. s.
S prichádzajúcim letom je správny pitný režim ešte podstatnejší, a to nielen pri športe či fyzickej aktivite. Vysoké horúčavy sú nebezpečné, a preto by na jeho dodržiavanie mal dbať každý.
Aktivity, ktoré môžeš vykonávať vonku
- Beh: hoci existujú rôzne bežecké pásy aj na doma, nie je nič lepšie, ako behať vonku na čerstvom vzduchu.
- Bicyklovanie: ide o aeróbny šport, pri ktorom zapájame veľké množstvo svalov, hlavne na nohách, pričom nezaťažuje kĺby.
- Túry v lese: pobyt vonku nemusí mať vyslovene športový charakter – prechádzka alebo túra v lese je tiež dobrou fyzickou aktivitou, pri ktorej spálime kalórie, ale pobudneme aj v prírode.
Dôležitosť minerálov netreba podceňovať
Človek pre správne fungovanie potrebuje dôležité minerály – draslík, horčík, vápnik a ďalšie. Tie strácame pri strese či zvýšenej fyzickej aktivite, preto by sme mali dbať na ich správne dopĺňanie.
Minerály sú veľmi dôležité aj pri športe – k dosahovaniu dobrých výsledkov a zlepšovaniu výkonu je správna hladina vitamínov a minerálov veľmi dôležitá.
Vitamíny a minerály zabezpečujú mnoho chemických procesov v ľudskom tele a napomáhajú tak správnemu fungovaniu organizmu počas tréningu, ale aj v regeneračnej fáze.
V prípade deficitu horčíka môže byť, okrem iného, príčinou nevyvážená strava, ale aj príliš veľa stresu či užívanie hormonálnej antikoncepcie. Nedostatok horčíka zároveň spôsobuje aj rôzne zdravotné ťažkosti, preto by sme jeho prísun nemali zanedbávať.
Čoraz častejšie ľudí trápia aj žalúdočné problémy – či už je to vplyvom stresu alebo nesprávnymi stravovacími návykmi, žalúdok vie mnohých poriadne potrápiť.
Vhodnou možnosťou, ako si uľaviť od nafúknutého brucha a zlepšiť si trávenie, je pitie minerálnych vôd. Napríklad minerálna voda Budiš je vhodná na denné pitie – okrem toho, že priaznivo pôsobí na trávenie, obsahuje aj dennú dávku vápnika, ktorý posilňuje zuby aj kosti. Pozri si viac o priaznivých účinkoch →
Na čo sú nám minerály?
- Horčík (magnézium): je nenahraditeľným minerálom pre každého človeka. Chráni pred migrénami či kŕčmi. Až polovica ľudí, ktorá trpí bolesťami hlavy, má nedostatok horčíka. Zvýšené množstvo horčíka potrebuje v stresovom období, ale aj pri športe.
- Vápnik: je minerál s najväčším zastúpením v našom tele. Posilňuje nielen kosti, ale aj zuby. Pomáha distribuovať krvné telieska v našom tele, ktoré prispievajú k správnej funkcii hormónov a enzýmov. Tento minerál sa tak nepriamo podieľa na procesoch v celom organizme.
- Sodík: je dôležitou živinou v tele, pretože pomáha nervom a svalom správne fungovať. Udržuje objem krvi a krvný tlak a podieľa sa na rovnováhe tekutín v tele.
- Draslík: je základná živina používaná na udržanie rovnováhy tekutín a elektrolytov v tele. Draslík je tiež tretím najrozšírenejším minerálom v tele a potrebným minerálom pre funkciu niekoľkých orgánov vrátane srdca, obličiek, mozgu a svalov. Hrá tiež dôležitú úlohu pri udržiavaní hydratácie tela a spolupracuje so sodíkom na podpore bunkovej funkcie.
Slafkovský s plným kufrom
O tom, že minerály treba pravidelne dopĺňať, vie aj slovenská draftová jednotka Juraj Slafkovský. Ten hviezdil aj na šampionáte v Ostrave, kde spolu so slovenskými reprezentantmi podával skvelý výkon.
Mladý slovenský hokejista z Košíc sa stal novou tvárou najobľúbenejšej slovenskej minerálnej vody Budiš. Na spoluprácu prikývol podľa vlastných slov bez váhania.
„Prepojenie s najobľúbenejšou slovenskou minerálkou je pre mňa prirodzené, keďže si ako aktívny športovec musím dopĺňať minerály, ktoré počas tréningov stratím. Budiška je na to ideálna,“ vysvetľuje talentovaný hokejista. Pozri si Slafkovského s plným kufrom →
Hokejovú výbavu vymenil za minerálky
Talentovaný hokejista Juraj Slafkovský prikývol na spoluprácu s najväčším slovenským producentom minerálnych vôd Budiš a. s. Ten sa po 17 rokoch rozhodol inovovať a osviežiť dizajn sklenených fliaš značky Budiš.
Spot s mladým Košičanom sa začína tým, ako Slafkovský odchádza do kanadského Montrealu, no všetkých prekvapil obsah jeho tašky. Namiesto hokejového výstroja mal plnú tašku slovenskej minerálky.
Personál na bratislavskom letisku sa nestačil čudovať, keď otvoril chladničku s nápojmi. Hokejista, ktorý je najmladšou hokejovou legendou a v súčasnosti hviezdi na šampionáte v Ostrave, sa tak stal novou tvárou minerálky Budiš.
Slováci majú v pití minerálok jasno
Pre Slovákov je pri výbere minerálok na prvom mieste chuť – dôležitá je až pre 50 % hlasujúcich, ktorí sa zapojili do ankety na Startitup. Pre 25 % ľudí je dôležitý obsah minerálov a 18 % sa pozerá aj na cenu.
Minerálky sú pritom pre Slovákov podstatnou súčasťou pitného režimu: 35 % hlasujúcich pije minerálky často, 44 % občas a len 21 % ľudí hlasovalo za možnosť, že minerálky nepije vôbec.
Z ankety na Startitup ďalej vyplynulo, že Slováci si uvedomujú význam minerálov a minerálky považujú za pomoc na lepšie trávenie.
Na podporu trávenia je vďaka svojmu unikátnemu zloženiu ideálna aj minerálna voda Budiš – tlmí kyslosť žalúdka, stimuluje tvorbu tráviacich štiav a zlepšuje pohyblivosť čriev.
Okrem trávenia je pre Slovákov pitie minerálky aj príjemným osviežením vďaka bublinkám, ale mnohí si nimi dopĺňajú aj potrebné minerály. Pozri si, ako doplniť minerály →
Dizajn a logo z oceňovaných štúdií
Sklenená fľaša minerálnej vody Budiš dostala po 17 rokoch novú tvár, ktorú jej doprialo české výtvarnícke štúdio Olgoj Chorchoj. Tí sa pri tvorbe inšpirovali fľašou, ktorú chránila drôtená sieťka – kedysi bývala okolo vzácnych nádob.
Okrem fľaše prešla zmenou aj etiketa, na ktorej pracovali grafickí dizajnéri zo slovenského grafického štúdia Pergamen.
Osviežujúce novinky
Okrem klasickej minerálky má značka Budiš v talóne aj novinku – limonádu s prírodnou šťavou z citrónov alebo pomarančov. Ide o historicky prvý nealkoholický nápoj v plechovke v portfóliu Budiš.
„Predstaveniu produktu predchádzal takmer dvojročný proces vývoja vlastných receptúr, testovania viac ako 50 rôznych vzoriek chutí a opäť sme nepodcenili ani samotný dizajn obalu,“ hovorí Juraj Slaninka, šéf nealko segmentu spoločnosti Budiš a. s.
Ovocnú novinku vyskúšal ešte minulé leto na Slovensku aj Juraj Slafkovský. „Zachutila mu natoľko, že sme sa rozhodli poslať mu zásobu plechoviek priamo do kanadského Montrealu. Ktovie, možno z toho v budúcnosti vznikne ďalšia príjemná spolupráca,“ uzatvoril Slaninka.