Slováci sa boja nahoty, nerelaxujú. „Saunovali by všetci, keby vedeli o zdravotných benefitoch,“ hovorí majster sveta

  • Pravidelným saunovaním spomaľujeme starnutie
  • Aká je saunová kultúra na Slovensku
  • V rozhovore sme vyspovedali majstra sveta v saunovaní
Na snímke je Marek Homza počas saunovania
Na snímke je majster sveta v saunovaní Marek Homza archív Mareka Homzu
  • Pravidelným saunovaním spomaľujeme starnutie
  • Aká je saunová kultúra na Slovensku
  • V rozhovore sme vyspovedali majstra sveta v saunovaní

Na začiatku nemal mladý Ružomberčan Marek Homza saunovanie vôbec v obľube. Postupne si však k nemu našiel cestu cez predchádzajúce zamestnanie – pôsobil ako wellness manažér v jednom z najväčších aquaparkov na Slovensku.

Práve tam rozbiehali projekt saunových rituálov, ktoré ho zaujali natoľko, že sa začal saunovaniu venovať aj vo svojom voľnom čase. Založil agentúru a dnes je jedným z tých, ktorý saunovú kultúru posúva ďalej aj medzi Slovákmi. 

A nielen to. Slovensko reprezentuje aj na medzinárodných súťažiach. Najnovšie je majster sveta v zážitkovom saunovaní v súťaži International Sauna Trophy.

„Na rituáloch ľudí edukujeme aj o saunovej kultúre, dozvedia sa veľa informácií, ako správne saunovať, aby využili benefity saunovania naplno,“ hovorí Marek Homza. Pre Startitup nám porozprával o zdravotných benefitoch, ktoré saunovanie prináša, ale aj o tom, akí sú Slováci v saune. 

  • Aké sú najväčšie mýty, ktorým ľudia stále veria?
  • Má pravidelný pobyt v saune vplyv na dlhovekosť či chudnutie?
  • Bijú ľudí v saunách vetvičkami?
  • Aké sú najvýznamnejšie benefity saunovania?

Prečo by nás malo zaujímať saunovanie a kedy je ten najlepší čas začať?

Zaujímať by nás malo už len kvôli tomu, že saunovaním robíme niečo pre svoje telo a pre svoje zdravie. Sauna prináša veľa benefitov, bola by škoda nevyužiť saunovanie, ktoré sa na Slovensku stáva dostupnejším. Nemusíme chodiť hneď do najluxusnejších a najdrahších wellness centier, aby sme využil benefity saunovania. Vznikajú aj mobilné a kontajnerové samoobslužné sauny, ktoré sú cenovo dostupné.

Začať sa môže kedykoľvek, no v lete sa začína so saunovaním trochu ťažšie, keďže je vonku teplo a ešte by sme mali vojsť do sauny. Odporúča sa preto začať v chladnejšom období, počas jesene a zimy. Dôležitá je tiež pravidelnosť saunovania. Ak skúsime saunu párkrát do roka, nič extra nám to nedá. Ak by sme sa však saunovali pravidelne a celoročne, výsledky sa dostavia.

Aké druhy saunovania poznáme? 

Saunovanie môže vyzerať rôzne. Niekto obľubuje fínske sauny, niekto skôr tie parné. Fínske sauny majú teplotu približne do 110 stupňov a veľmi nízku vlhkosť, zatiaľ čo parné majú vysokú vlhkosť a nižšiu teplotu.

Ďalej poznáme aj infrasauny, kde je teplota nižšia, a to do 60 stupňov. Rozdiel medzi fínskou a infrasaunou je, že pri infrasaune teplo pôsobí skôr lokálne a ide do hĺbky tela. Potom môžu byť ešte rôzne aróma kabíny a tepidáriá s vyhrievanými lavicami zamerané na relax.

Sauna majstri.
zdroj: Archív M.Homzu

Sú mnohé štúdie, ktoré saunovanie odporúčajú najmä kvôli už spomínaným zdravotným benefitom. Ktoré sú z tvojho pohľadu tie najvýznamnejšie? 

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Najnovšie videá

Trendové videá