Slováci sa boja, že budú musieť narukovať. Viac ako 40-tisíc mužov odmietlo bojovať za svoju krajinu
- Podľa ministra Naďa by sa službe vlasti aj tak nevyhli
- Išli by pracovať do nemocníc či kopať zákopy
- Podľa ministra Naďa by sa službe vlasti aj tak nevyhli
- Išli by pracovať do nemocníc či kopať zákopy
Vojna na Ukrajine trvá už takmer jeden rok a súčasťou proruskej propagandy sú aj rôzne hoaxy či konšpirácie, ktoré na Slovákov vybiehajú prakticky odvšadiaľ. Tieto veci neraz šíria aj známi politici, a vyzerá to tak, že propaganda aktuálne u nás žne svoje ovocie.
Viac ako 40-tisíc Slovákov odmietlo bojovať za Slovensko
Tento rok napríklad viac ako 40-tisíc Slovákov podpísalo vyhlásenie o odopretí výkonu mimoriadnej služby, píšu Aktuality. Podľa ministra obrany Jaroslava Naďa by sa však v prípade vojny, službe vlasti aj tak nevyhli.
„Práve kvôli ľuďom ako Fico a Blaha sa znižuje obranyschopnosť krajiny. Cez 40-tisíc ľudí podalo takéto tlačivo, ktoré je mimochodom absolútne zbytočné,“ povedal dnes Naď v relácii Braňo Závodský naživo na rádiu Expres.
„Keby prišlo k mobilizácii, čo sa teoreticky v budúcnosti môže stať, aj tak by boli mobilizovaní, ale nedostali by do ruky zbraň, ale išli by do nemocníc alebo kopať zákopy. Nevyhli by sa službe vlasti,“ vysvetlil minister.
Ohľadom tejto témy Startitup už pred časom kontaktoval rezort obrany. Ten nám ešte vysvetlil, že v prvom rade sa pri akejkoľvek situácii spoliehame na naše profesionálne ozbrojené sily Slovenskej republiky. Následne však dodáva, že „štát si stále ponechal právo v prípade, keby bezprostredne hrozil vojnový konflikt alebo by došlo k vojnovému konfliktu, vyžadovať od svojich občanov, aby sa podieľali na jeho obrane“.
Reakcia rezortu obrany
Je tu však niekoľko možností, ktoré by ťa aj za takýchto okolností dokázali vojenskej povinnosti zbaviť. Každý, kto by bol povinný podrobiť sa brannej povinnosti, by mal najskôr prejsť zdravotnou prehliadkou, či je na to spôsobilý. No aj keby si bol zdravý a fit, stále sa podľa našej ústavy môžeš vojne vyhnúť.
„Ústava SR nám hovorí, že nemožno nikoho nútiť, aby vykonával vojenskú službu, ak je to v rozpore s jeho svedomím alebo náboženským vyznaním. Okrem toho postup, ako a kedy je možné odoprieť výkon mimoriadnej služby, je nastavený aj v príslušných zákonoch v rámci právneho poriadku Slovenskej republiky,“ vysvetľoval nám pred časom rezort obrany.
Komunikačné oddelenie ministerstva obrany jasne reaguje aj na chýry o zavedení povinnej vojenskej služby.
„Rezort obrany v súčasnosti neuvažuje o zavedení povinnej vojenskej služby. Nevyžadujú si to potreby štátu a zároveň o ňu nejaví záujem ani verejnosť. Vyplýva to aj z dávnejšie vypracovaného rezortného prieskumu verejnej mienky, podľa ktorého je záujem o povinnú vojenskú službu na Slovensku minimálny. Zavedenie povinnej vojenčiny by si navyše vyžadovalo miliardové investície do infraštruktúry.“
Ministerstvo pre Startitup vysvetlilo, že sa chce skôr zamerať na podporu aktívnych záloh, ktoré sú založené na princípe dobrovoľnosti.
Preto pripravuje legislatívnu zmenu, ktorej cieľom je sprístupniť možnosť stať sa súčasťou aktívnych záloh širšiemu okruhu občanov, než je tomu dnes – napríklad aj občanom, ktorí nemajú predchádzajúcu skúsenosť s vojenským prostredím a pôsobením v ozbrojenom zbore. Návrh už schválila vláda a teraz je na ťahu parlament, viac sme o tom písali v tomto článku.
Taktiež poukázalo na zvyšovanie pripravenosti prostredníctvom modernizácie profesionálnych ozbrojených síl i na pravidelné, užitočné cvičenia, vrátane tých medzinárodných s našimi spojencami a partnermi.
Nič z toho však neznamená, že sa chystáme zapojiť do vojny, ide skôr o bežnú prevenciu.
Zdroje: Aktuality, Rádio Expres, Archív Startitup