Slováci sa boja, že nová smernica EÚ zakáže obľúbený spôsob vykurovania. Odborníci prišli s vysvetlením
- Informovali o tom plynári zo Slovenského plynárenského a naftového zväzu
- Nová smernica EÚ sa často interpretuje nesprávne
- Informovali o tom plynári zo Slovenského plynárenského a naftového zväzu
- Nová smernica EÚ sa často interpretuje nesprávne
Koniec diskusií. Slováci môžu aj naďalej používať zemný plyn na vykurovanie. Plynári na stretnutí s novinármi uistili, že zákaz kúrenia plynom momentálne nehrozí, informuje SITA.
„Nová smernica EÚ o energetickej hospodárnosti budov neznamená zákaz vykurovania plynovými kotlami po roku 2040, ako sa často nesprávne interpretuje,“ vysvetlil Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ).
Plynári uviedli, že daná smernica v skutočnosti kladie dôraz na zvyšovanie energetickej efektívnosti a znižovanie emisií. Zároveň však ponecháva priestor aj pre využívanie plynných nosičov energie.
„Nové rodinné domy v energetickej triede A0 môžu byť stále vykurované zemným plynom, čo potvrdzujú aj vzorové projekty rodinných domov v energetickej triede A0 vypracované Slovenskou technickou univerzitou (STU),“ dodali zástupcovia zväzu.
Slováci naďalej dôverujú zemnému plynu. Ak by si slovenské domácnosti mali opäť vybrať spôsob vykurovania, 91 % z nich by si opäť zvolilo zemný plyn. Rovnaké percento zákazníkov by ho na základe vlastných skúseností odporučilo svojim známym na vykurovanie a ohrev teplej vody.
Tieto údaje pochádzajú z exkluzívneho telefonického prieskumu, ktorý pre spoločnosť SPP-distribúcia uskutočnila prieskumná agentúra AKO v máji 2024 na vzorke 600 domácností z celého Slovenska.
Podľa prieskumu by si 91 % domácností zvolilo zemný plyn
Hlavnými dôvodmi pripojenia nehnuteľnosti na zemný plyn boli cena (29 %), komfort (21 %) a dostupnosť (18 % zákazníkov). Prieskum tiež ukázal, že 38 % zákazníkov nepoužíva k zemnému plynu žiadne doplnkové energetické zariadenie, 9 % nevedelo odpovedať a ostatní respondenti najčastejšie uvádzali krb na drevo (33 %), rekuperáciu (14 %), solár (7 %) a fotovoltiku (6 %).
Štvrtina zákazníkov (25 %) si všimla aktuálnu akciu zľavových poukazov na výmenu starého plynového kotla za nový kondenzačný cez stránku Mojnovykotol.sk. Navyše, až 96 % zákazníkov uviedlo, že bez problémov našli projektanta na prípravu projektovej dokumentácie pre nový rodinný dom so zemným plynom.
„Výsledky prieskumu naznačujú vysokú spokojnosť slovenských domácností so zemným plynom ako hlavným zdrojom vykurovania. Väčšina respondentov by sa znovu rozhodla pre zemný plyn a odporučila by ho svojim známym. Cena, komfort a dostupnosť sú hlavné dôvody, prečo si domácnosti volia tento spôsob vykurovania. Prieskum tiež poukázal na jednoduchosť zaobstarania projektovej dokumentácie pre nový rodinný dom, ktorý by bol vykurovaný nízkoemisným plynovým kondenzačným kotlom,“ uviedla Klaudia Brázdilová, špecialistka marketingu a komunikácie SPP – distribúcia.
USA čaká pokles ťažby plynu
Ako nedávno informoval portál Fontech, produkcia zemného plynu v USA zažíva mierny pokles aj napriek rastúcemu dopytu. Tento rok sa očakáva ťažba na úrovni 103,4 miliardy kubických stôp denne, čo je o niečo menej ako minuloročných 103,8 miliardy kubických stôp denne. Dôvody poklesu ťažby, aj keď je dopyt na vzostupe, môžu byť rôzne, píše TASR.
Môže ísť o prirodzené vyčerpanie niektorých plynových polí, údržbové práce, alebo investičné a regulačné faktory, ktoré ovplyvňujú rýchlosť a intenzitu ťažby. Navyše, trh s energiami je ovplyvňovaný geopolitickými udalosťami, zmenami v cenách a technologickým pokrokom, čo môže viesť k dočasnému zníženiu ťažby aj v období zvýšeného dopytu.
Jedným z hlavných dôvodov mierneho poklesu ťažby zemného plynu v USA je pokles spotovej ceny plynu Henry Hub, ktorá v marci tohto roku dosiahla 25-ročné minimum. Kvôli nižším cenám na trhu niektorí producenti znížili ťažbu, aby obmedzili ponuku a prispôsobili sa súčasným ekonomickým podmienkam.
Napriek tomuto dočasnému poklesu EIA predpovedá, že ťažba zemného plynu v USA sa v budúcom roku opäť zvýši a dosiahne nové maximum, odhadovaných 104,8 miliardy kubických stôp denne, čím by prekonala rekord z roku 2023. Tento odhad je však závislý od viacerých faktorov, ako sú vývoj cien, globálny dopyt a investičné trendy v energetickom sektore.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: SITA, Fontech, TASR