Slováci sa „dočkajú“ dane z finančných transakcií: Vieme, ktorých oblastí sa netýka (PREHĽAD)
- Vláda získa viac peňazí do štátneho rozpočtu zavedením dane z finančných transakcií
- Týka sa to aj teba?
- Vláda získa viac peňazí do štátneho rozpočtu zavedením dane z finančných transakcií
- Týka sa to aj teba?
Vláda prišla s riešením, ako získať viac peňazí do štátneho rozpočtu. Vyriešili to zvýšením dane a jednou z nich je aj daň z finančných transakcií. Má začať platiť 1. apríla 2025 a týkať sa bude podnikateľov, avšak odvádzať sa má zo všetkých bankových transakcií, čo znamená, že platí napríklad aj pri výbere hotovosti. Dá sa tomu nejako vyhnúť?
Pomôže presťahovanie sídla?
Štát získa 700 miliónov eur ročne len tým, že z používania platobnej karty je poplatok dve eurá ročne. V návrhu zákona je aj daň z každej kartovej platby. Ak si fyzická osoba – teda podnikateľ, alebo právnická osoba a myslíš si, že nad štátom vyhráš tak, že sídlo si presunieš do zahraničia, mýliš sa.
Presťahovanie sídla a dokonca ani založenie českej živnosti ti nepomôže, informuje Forbes.
„V prípade dane z príjmu sa príjmy firmy zdaňujú v krajine, kde je miesto skutočného vedenia firmy. Ak sa napríklad slovenský podnikateľ väčšinu roka pohybuje doma a je sledovateľný cez GPS, platby kartou a operátorov, tak tipy na založenie firmy v zahraničí sú nefunkčné. Dokonca je to ilegálne,“ vysvetlil pre Forbes odborník Peter Furmaník.
Sadzba dane z finančných transakcií bude 0,40 percent. Pôvodný návrh vlády bol na úrovni 0,35 percent. Maximálny limit tejto dane bude predstavovať 40 eur, čo ju zdvihlo o 10 eur oproti pôvodne navrhovanej.
Zdaňovať sa bude aj výber hotovosti na 0,8 percent. Informoval o tom minister financií Ladislav Kamenický po rokovaní vlády o schválenom návrhu dane.
Čo bolo zámerom legislatívnej úpravy?
„Zámerom legislatívnej úpravy je zaťažiť debetné transakcie na účtoch právnických osôb, organizačných zložiek a fyzických osôb – podnikateľov, a to zavedením dane z finančných transakcií. Daň sa platí najmä z úhrad faktúr, z úhrad energií, zo splátok úverov,“ znelo stanovisko ministerstva financií k danej veci.
Podľa návrhu zákona je to v jednoduchosti platobný účet daňovníka, týkajúci sa jednak právnickej osoby alebo organizačnej zložky zahraničnej osoby, tak aj účet fyzickej osoby, na ktorom daňovník vykonáva finančné transakcie na transakčnom účte.
Daň z finančných transakcií by sa nemala týchto oblastí:
- úhrady odvodov, daní, príspevkov, ktoré sú príjmom štátneho rozpočtu alebo odvodov do Sociálnej či zdravotnej poisťovne hradené na účet v Štátnej pokladnici,
- platobné operácie na účte obchodníka s cennými papiermi so zámerom nákupu cenných papierov v mene klienta, no nie na platobné operácie, ktoré obchodník nakupuje vo vlastnom mene,
- finančné transakcie daňovníka, ktoré vykonáva medzi vlastnými účtami v rámci jedného poskytovateľa týchto služieb, ktoré sú nazývané aj vnútrobankovými presunmi medzi účtami, zároveň sa oslobodenie vzťahuje aj na prevod medzi transakčným účtom daňovníka a bežným účtom daňovníka vedeným v rovnakej banke.