Slováci sa dočkali. V niekoľkých okresoch prišlo k poklesu cien bytov
- Ceny nehnuteľností za posledný rok stúpli o viac ako 30 %
- Niektoré okresy však hlásia pokles
- Ceny nehnuteľností za posledný rok stúpli o viac ako 30 %
- Niektoré okresy však hlásia pokles
Údaje Realitného barometra ukazujú, že až v troch krajských mestách už druhý mesiac zas sebou klesli ceny starších trojizbových bytov. Ide o Prešov, Košice a Žilinu. Napriek tomu rastový trend pre celý trh zostane zrejme nejaký čas ešte zachovaný.
V júni 2022 sa v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom v krajských mestách zvýšili ceny bytov o 0,9 %, keď hodnota realitného barometra sa vyšplhala na číslo 2 839 eur/m2.
„Rast za posledný rok (jún 2022 vs jún 2021) predstavuje 32,2 %. Hoci celý trh stále rastie, v jeho najlikvidnejšom trhovom segmente, pri starších trojizbových bytoch, klesali ceny už druhý mesiac za sebou v troch krajských mestách,“ uvádza Realitná únia Slovenska.
Ich trhová hodnota sa znížila na východe (Prešov, Košice) a v Žiline. Na akékoľvek závery je podľa expertov ešte priskoro, rastúci trend pre celý trh však zostane zrejme nejaký čas ešte zachovaný.
Za menej ako 150-tisíc eur sa dá dnes spomedzi krajských miest kúpiť starší trojizbový byt už len v Nitre, Prešove a Trenčíne. Ešte pred dvoma rokmi by táto suma stačila na rovnaký byt v okrajovej časti hlavného mesta.
Tam sa dnes bez doplatku môžu sťahovať len Košičania. Za cenu staršieho 3-izbového bytu vo východoslovenskej metropole si môžu kúpiť takéto bývanie v Podunajských Biskupiciach alebo vo Vrakuni.
- Podľa ceny môžeme krajské mestá zaradiť do 5 cenových skupín: 1. Bratislava 2. Košice 3. B. Bystrica, Trnava, Žilina 4. Prešov, Trenčín 5. Nitra.
- Mestské časti Bratislavy podľa ceny môžeme rozdeliť do 5 cenových skupín: 1. Staré Mesto 2. Nové Mesto, Ružinov 3. Karlova Ves, Petržalka, Dúbravka, Rača 4. Devínska Nová Ves, Vrakuňa, Podunajské Biskupice.
„Ukladanie peňazí do nehnuteľností sa na Slovensku dlhodobo teší veľkej obľube. Vzhľadom na vývoj cien v posledných rokoch sa niet čomu čudovať. Ceny realít narástli o desiatky percent, takmer bez ohľadu na lokalitu a stav,“ opisujú aktuálnu situáciu na trhu experti zo startupu Finax.
„Dlhodobo nízke úrokové sadzby a veľká konkurencia na bankovom trhu hrali Slovákom do karát. Vďaka mimoriadne lacným hypotékam bolo možné efektívne pracovať s dlhom a mnohí Slováci tak vybudovali slušný majetok,“ dodávajú.
Ako ukazujú aj dáta realitného portálu Nehnuteľnosti.sk, v polovici tohto roka ceny nehnuteľností na Slovensku znovu naštartovali rastový trend. V mnohých regiónoch prekročil medzikvartálny nárast cien bytov hodnotu 10 %, medziročne aj o polovicu.
Hoci si na jar mnohí mysleli, že ceny bytov už nemajú kam rásť, inflácia zasiahla aj do tohto sektora. Do predajných cien sa premietajú zvýšené životné náklady, no nahor ich tlačí aj silnejší dopyt. Niektorí ľudia pri očakávaní rastúcich úrokov hypoték neváhali, zobrali si úvery a teraz chcú čo najskôr nakúpiť.
Menšie byty zdraželi najviac v časti Košice I, Bratislava II a III, v Trenčíne, Trnave a Nitre. V týchto lokalitách priemerná cena 2-izbových bytov za tri mesiace narástla o viac ako 10 %.
V segmente 3-izbových bytov nárast cien nie je taký intenzívny na celom Slovensku, no aj tu padlo niekoľko rekordov. Oproti minulému štvrťroku viditeľne vzrástli ceny v častiach Bratislava II a IV, v Trenčíne a aj Prešove, no na vrchol rebríčka sa zaradila Nitra s medzikvartálnym nárastom až o 23,4 % a medziročným až o 55,36 %.
„Ceny väčších bytov, ako vždy, ovplyvňuje dokončenie nových rezidenčných projektov. V Nitre je dnes na trhu niekoľko aktívnych prémiových novostavieb, čo sa nevyhnutne musí zobraziť na priemernej cene bytov v meste,“ uviedol analytik portálu Nehnuteľnosti.sk Michal Pružinský.
Zdroje: Finax.sk, Nehnuteľnosti.sk, Realitná únia SR