Slováci sa dočkali značného zlacnenia najnákladnejších položiek na život. Pozri si aktuálne hodnoty

  • Dynamika rastu cien potravín spomaľovala už piaty mesiac
  • Najväčší vplyv na celkovú infláciu majú stále dve najvýznamnejšie položky vo výdavkoch
potraviny v regáloch predajne
Ilustračný obrázok Unsplash/Marques Thomas
  • Dynamika rastu cien potravín spomaľovala už piaty mesiac
  • Najväčší vplyv na celkovú infláciu majú stále dve najvýznamnejšie položky vo výdavkoch

Krivka medziročnej inflácie je od marca tohto roku v zostupnej fáze. Aktuálne sa pod vplyvom spomalenia rastu cien potravín a nákladov na bývanie dostala podľa Štatistického úradu SR na 8,9 %. Je to najnižšia hodnota od februára 2022.

Oproti predchádzajúcemu mesiacu sa spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v priemere nemenili, hoci pohyb cien nadol nastal v polovici z 12 hlavných výdavkových skupín domácností.

Najväčší vplyv na celkovú infláciu majú stále dve najvýznamnejšie položky vo výdavkoch domácností, teda potraviny s nealko nápojmi a bývanie a energie.

Dynamika rastu cien potravín spomaľovala už piaty mesiac, v auguste boli medziročne drahšie o 13,6 %. Tempo zdražovania poľavilo vo všetkých deviatich zložkách. Rast cien nad 20 % zostal už iba pri položke cukor, džem a cukrovinky. Ďalší pokles zaznamenali ceny olejov a tukov, ktorých medziročné zníženie o 6,8 % spôsobilo predovšetkým ich prudké zdraženie v minulom roku. Naviac môžu Slováci cítiť zlacnenie na položkách zeleniny aj ovocia.

Rast cien v odbore bývanie a energie sa utlmil a klesol na úroveň 7,3 %. Nižšia hodnota bola iba koncom roka 2021. Nad úrovňou 20 % sa však stále držali ceny pevných palív, tepelnej energie na 17 %, ceny údržby a opravy obydlia klesli na 15 %.

Výraznejšiemu poklesu celkovej inflácie bránilo podľa úradu tiež zdražovanie v reštauráciách a hoteloch, zdravotníctve a vo vzdelávaní. Najvýznamnejšie boli posuny cien nahor pri farmaceutických výrobkoch a ambulantných službách, z toho najmä pri službách zubných lekárov, ktoré sa opäť priblížili k medziročnému navýšeniu o 20 %.

Tovary a služby na bežnú údržbu domácností vzrástli oproti vlaňajšku o 17,9 %, primárne a predprimárne vzdelávanie je v porovnaní s minulým rokom drahšie o 30,8 %.

Ceny pohonných hmôt síce medzimesačne výrazne zdraželi, no oproti augustu 2022 sú nižšie o 4,5 %.

Aká je budúcnosť?

Medziročná miera inflácie sa spomaľuje. „A bude sa spomaľovať aj naďalej,“ skonštatoval analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Krivka medziročnej inflácie je od marca tohto roka v zostupnej fáze. 

Priemernú mieru inflácie v tomto roku Slovenská sporiteľňa očakáva na úrovni približne 11 %. „Vnímame však riziká smerom nadol,“ doplnil Horňák. Dôležitým faktorom bude podľa neho ďalší vývoj miezd, ktoré sú dôležitou nákladovou položkou firiem a môžu tak za určitých okolností brzdiť pokles cien. Do ďalších mesiacov bude tiež zohrávať rolu, akým spôsobom sa budú vyvíjať energetické trhy či ceny ropy.

Ako pokračoval analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák, inflácia má svoj vrchol už za sebou a v zvoľňovaní dynamiky medziročného rastu bude pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch. Zmierňovanie medziročnej inflácie bude podporovať podľa neho silný bázicky efekt, inými slovami vysoká porovnávacia základňa z minulého roka. No ruku k dielu najskôr podľa Koršňáka pridá i slabnúci domáci spotrebný dopyt.

„Naopak, zvoľňovanie inflácie by i naďalej mohli pribrzďovať rastúce mzdy, ktoré budú brzdiť najmä spomaľovanie inflácie služieb, ale i aktuálne vyššie ceny ropy na svetových trhoch,“ hovorí Koršňák. V priemere by podľa prepočtov UniCredit Bank mala inflácia tento rok dosiahnuť 10,8 % a v závere roka by sa mohla pohybovať na úrovni okolo 6 až 6,5 %.

Budúci rok by sa potom mala podľa Koršňáka hýbať na úrovni okolo 4 až 5 %. Kľúčové pre rast cien budúci rok budú podľa neho opäť rozhodnutia o regulovaných cenách energií na bývanie.

„Predpokladáme pritom, že k plnému premietnutiu trhových cien energií do cien plynu, tepla a elektriny pre slovenské domácnosti nepríde ani v budúcom roku a štát rast cien týchto položiek bude opäť čiastočne tlmiť,“ uzavrel analytik.

Čítajte viac z kategórie: Financie a kryptomeny

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá