Slováci sa dočkali značného zlacnenia najnákladnejších položiek na život. Pozri si aktuálne hodnoty
- Dynamika rastu cien potravín spomaľovala už piaty mesiac
- Najväčší vplyv na celkovú infláciu majú stále dve najvýznamnejšie položky vo výdavkoch
- Dynamika rastu cien potravín spomaľovala už piaty mesiac
- Najväčší vplyv na celkovú infláciu majú stále dve najvýznamnejšie položky vo výdavkoch
Krivka medziročnej inflácie je od marca tohto roku v zostupnej fáze. Aktuálne sa pod vplyvom spomalenia rastu cien potravín a nákladov na bývanie dostala podľa Štatistického úradu SR na 8,9 %. Je to najnižšia hodnota od februára 2022.
Oproti predchádzajúcemu mesiacu sa spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v priemere nemenili, hoci pohyb cien nadol nastal v polovici z 12 hlavných výdavkových skupín domácností.
Najväčší vplyv na celkovú infláciu majú stále dve najvýznamnejšie položky vo výdavkoch domácností, teda potraviny s nealko nápojmi a bývanie a energie.
Dynamika rastu cien potravín spomaľovala už piaty mesiac, v auguste boli medziročne drahšie o 13,6 %. Tempo zdražovania poľavilo vo všetkých deviatich zložkách. Rast cien nad 20 % zostal už iba pri položke cukor, džem a cukrovinky. Ďalší pokles zaznamenali ceny olejov a tukov, ktorých medziročné zníženie o 6,8 % spôsobilo predovšetkým ich prudké zdraženie v minulom roku. Naviac môžu Slováci cítiť zlacnenie na položkách zeleniny aj ovocia.
Rast cien v odbore bývanie a energie sa utlmil a klesol na úroveň 7,3 %. Nižšia hodnota bola iba koncom roka 2021. Nad úrovňou 20 % sa však stále držali ceny pevných palív, tepelnej energie na 17 %, ceny údržby a opravy obydlia klesli na 15 %.
Výraznejšiemu poklesu celkovej inflácie bránilo podľa úradu tiež zdražovanie v reštauráciách a hoteloch, zdravotníctve a vo vzdelávaní. Najvýznamnejšie boli posuny cien nahor pri farmaceutických výrobkoch a ambulantných službách, z toho najmä pri službách zubných lekárov, ktoré sa opäť priblížili k medziročnému navýšeniu o 20 %.
Tovary a služby na bežnú údržbu domácností vzrástli oproti vlaňajšku o 17,9 %, primárne a predprimárne vzdelávanie je v porovnaní s minulým rokom drahšie o 30,8 %.
Ceny pohonných hmôt síce medzimesačne výrazne zdraželi, no oproti augustu 2022 sú nižšie o 4,5 %.
Aká je budúcnosť?
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.