Slováci sa doslova vrhli na predčasné dôchodky. Teraz získajú aj stovky eur mesačne navyše
- Suma priemerného predčasného dôchodku sa zvýšila o 187 eur
- Je vyššia než priemerný riadny dôchodok
- Suma priemerného predčasného dôchodku sa zvýšila o 187 eur
- Je vyššia než priemerný riadny dôchodok
Od začiatku tohto roka sú podmienky nároku na predčasný starobný dôchodok alternatívne, a to v závislosti od toho, či poistenec získal najmenej 40 odpracovaných rokov. Zákon pritom vymedzuje, ktoré obdobie sa považuje za odpracovaný rok, pričom taxatívne vylučuje niektoré obdobia.
Ide o obdobia štúdia, nezamestnanosti, politického alebo odborného školenia a obdobia dodatočného doplatenia poistného na dôchodkové poistenie za obdobie štúdia a obdobie evidencie uchádzača o zamestnanie. Tieto obdobia sa teda do štyridsiatich odpracovaných rokov nezarátajú.
Ak poistenec žiada o priznanie predčasného starobného dôchodku viac ako dva roky pred dovŕšením dôchodkového veku, Sociálna poisťovňa najskôr posúdi, koľko odpracovaných rokov získal. Ak získal najmenej 40 odpracovaných rokov, nárok na predčasný starobný dôchodok mu vznikne, ak je suma jeho predčasného starobného dôchodku vyššia ako 1,6-násobok sumy životného minima, teda 430,30 eura mesačne.
Suma predčasného starobného dôchodku, ak poistenec získal najmenej 40 odpracovaných rokov, bez ohľadu na to, koľko mu chýba do dovŕšenia dôchodkového veku, sa pritom znižuje o 0,3 % za každých začatých 30 dní poberania predčasného starobného dôchodku pred dovŕšením dôchodkového veku.
Ak však poistenec nezískal 40 odpracovaných rokov, plná suma dôchodku sa mu znižuje výraznejšie, a to o 0,5 % za každých začatých 30 dní obdobia od vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku. Za 365 dní suma dôchodku klesne o 6,5 %. V tomto prípade je podmienkou aj to, že mu do dovŕšenia dôchodkového veku musia chýbať najviac dva roky.
Nájsť termín nemusí byť jednoduché
Ako sme pred časom informovali, ani v prípade, že záujemcovia spĺňajú všetky podmienky, nemusí byť priznanie predčasného starobného dôchodku jednoduché. Na tento fakt upozorňuje prostredníctvom sociálnej siete facebook Jozef Mihál, slovenský analytik a bývalý minister práce, sociálnych vecí a rodiny.
Vysoký záujem totiž spôsobuje, že na pobočkách Sociálnej poisťovne je dostupných málo termínov. To platí najmä pre tých záujemcov, ktorí sa snažia si predčasný dôchodok vybaviť ešte v tomto roku.
„Na to, aby ste si v novembri či decembri vybavili predčasný starobný dôchodok, musíte podľa stránky Sociálnej poisťovne postupovať takto, citujem: ‚O dôchodok požiadate v pobočke Sociálnej poisťovne podľa miesta vášho trvalého bydliska, kde príslušný zamestnanec s vami spíše žiadosť o jeho priznanie,‘“ píše Mihál.
Predtým je však nutné si na stránke Sociálnej poisťovne otvoriť tzv. Rezervačný systém. V ňom si už len uchádzač vyberie konkrétnu pobočku, závisiac od miesta jeho trvalého bydliska. Stránka potom ponúkne kalendár, v ktorom sa dá zvoliť dátum a čas na spísanie žiadosti.
„V slabosivom rámčeku sú v kalendáriku vyznačené voľné dni, kedy sa nepracuje – soboty, nedele a sviatky. Vtedy si pochopiteľne žiadosť podať nemôžete. V slabomodrom rámčeku sú vyznačené dni, kedy je pobočka otvorená – avšak v týchto dňoch sú už všetky termíny na podanie žiadosti obsadené. Smola. Ak nájdete v kalendáriku dni na tmavomodrom pozadí – tak to sú dni, kedy sú ešte voľné termíny,“ opisuje analytik.
Problémom však je, že „tmavomodrých termínov“ je vo väčšine prípadov málo, alebo vôbec žiadne. „Ak ho nájdete, ste šťastný človek, kliknutím si vyberte voľný termín, vyplňte ďalej požadované údaje a odošlite vašu rezerváciu. Bingo, budete mať dôchodok,“ uzatvára Mihál.