Slováci sa hlásia k armáde: Billboardy spustili rekordný záujem, ponúkajú lákavé peniaze
- Na Slovensku pokračuje nábor vojakov do armády
- Rezort eviduje rekordný záujem a verí, že sa ešte zvýši
- Istá kategória má čistú nástupnú mzdu 1 500 eur

- Na Slovensku pokračuje nábor vojakov do armády
- Rezort eviduje rekordný záujem a verí, že sa ešte zvýši
- Istá kategória má čistú nástupnú mzdu 1 500 eur
Nábor vojakov na Slovensku pokračuje. Minulý rok sa nášmu rezortu obrany podarilo úspešne prilákať nových regrútov medzi armádne rady. Podľa ministra obrany Martina Sklenára majú mladí ľudia záujem o vstup do profesionálnej služby vlasti aj naďalej.
Možno si si aj ty všimol viaceré bilbordy či iné reklamy, ktoré lákajú mladých Slovákov do armády. Ambíciou kampane je postupné navýšenie počtu vojakov o 20 percent. Vlani ich počet narástol o 880 – čo je historickým rekordom Slovenskej republiky. Rezort ráta s tým, že nábor vojakov bude naďalej úspešný a tento aj budúci rok by mali počty rásť po 1 000 miest.
Startitup sa v tejto súvislosti obrátil priamo na ministerstvo obrany, aby zistil, či sa armáde darí nalákať dostatok regrútov aj v súčasnosti.
„Ozbrojené sily (OS) SR opäť zaznamenali významný počet žiadostí občanov o štátnu službu profesionálneho vojaka. Prvý polrok 2023 predstavoval v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka nárast o 215 žiadostí,“ prezradil nám rezort.
OS SR sa teda naďalej darí pokračovať v pozitívnom trende.
Jednotlivé kategórie a peniaze
Na webe budemvojak.sk nájdeš rôzne možné pozície, o ktoré sa môžeš v OS SR uchádzať.
Konkrétne máš možnosť stať sa:
- dobrovoľníkom vo vojenskej správe,
- vojakom v aktívnych zálohách,
- absolventom vysokej školy,
- študentom vojenskej akadémie,
- profesionálnym vojakom.
Jednou z možností, ako sa stať súčasťou armády, je pozícia profesionálneho vojaka. Túto pozíciu môžeš získať ako absolvent strednej školy. V prípade úspešného absolvovania prijímacieho procesu a potom základného vojenského výcviku ťa tak čaká odborná príprava a následne výkon služby profesionálna vojaka.
Profesionálni vojaci si podľa webu zarábajú od 1 150 eur v čistom.
„Ak ste absolvent vysokej školy civilného charakteru a uspejete v prijímacom procese, cesta do Ozbrojených síl SR vedie cez základný vojenský výcvik, po ktorého ukončení treba ešte absolvovať dôstojnícky kurz pre absolventov vysokých škôl (DKAVŠ),“ vysvetlil nám rezort. V tomto prípade ti ponúka čistú mzdu od 1 500 eur.
Profesionálnym vojakom sa teda môže stať aj absolvent strednej či vysokej školy civilného charakteru, nielen študent vojenskej vysokej školy.
Ako to teda všetko funguje? Možností je viac, môžeš aj študovať a zároveň dostávať plat. Zisťovali sme tiež, aká je šanca vyslania do akcie>>>
Rezort podotýka, že vojakom sa môžeš stať aj prostredníctvom vysokej vojenskej školy. Ide o Akadémiu ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši. Zároveň je však možné absolvovať štúdium na jednej z troch „spríbuznených“ vysokých škôl s vojenským zameraním. Po tomto štúdiu sa z teba stane kadet.
Už počas štúdia na Akadémii dostávaš „vreckové“ v hodnote 568 eur v čistom.
„Pred nástupom na štúdium je potrebné absolvovať prijímacie konanie, prijímacie skúšky a základný vojenský výcvik. Samotné štúdium na vojenskej vysokej škole je zaujímavé napríklad aj tým, že ako kadet získavate študijné materiály zdarma, máte zabezpečené bezplatné ubytovanie a stravu, preplatené cestovné výdavky na návštevu rodiny raz týždenne a popri tom aj poberáte plat,“ odkazuje rezort.
Kadeti majú výhodu podobne ako absolventi civilnej vysokej školy v tom, že po absolvovaní vysokej školy získajú dôstojnícku hodnosť. Vďaka tomu môžu zastávať prislúchajúce vyššie pozície. S tým súvisí aj platové ohodnotenie a ďalšie náležitosti.
„Treba pripomenúť, že absolventi civilnej VŠ musia pred nástupom na konkrétnu vojenskú pozíciu ešte zvládnuť základný vojenský výcvik a dôstojnícky kurz DKAVŠ,“ podotkol rezort.
Najväčšia núdza
Ministerstvo obrany pre našu redakciu vysvetlilo, že uplatnenie v Ozbrojených silách SR nájde široké spektrum profesií a odborností. Nábor vojakov sa však týka najmä zvýšenej potreby posíl v oblasti technických pozícií, na ktoré musia absolventi obdržať rôzne oprávnenia alebo špeciálne vzdelanie.
„V základných vojenských pozíciách nám chýbajú najmä vodiči nákladných áut a elektrotechnické odbornosti. Dobrou správou je, že od tohto leta už máme aj vlastnú vojenskú autoškolu, čo rozširuje portfólio odborných znalostí, ktoré vieme pomôcť nadobudnúť,“ podotkol rezort.
Najväčší problém však vnímajú medzi odbornosťami s elektrotechnickým vzdelaním a v oblasti informatiky.
Bojíš sa vyslania do akcie? Takto to funguje
Na webe budemvojak.sk sa uvádza, že vyše 14 000 slovenských vojakov pôsobí v 19 rôznych krajinách. Podľa rezortu ide o počet, ktorý sa vzťahuje ku všetkým profesionálnym vojakom v slovenskej armáde. Tí pôsobia v približne 900 funkciách.
„Niektorí z nich majú možnosť plniť úlohy v medzinárodných operáciách krízového manažmentu a mierových misiách OSN, pričom celkovo takto OS SR pôsobia v 19 krajinách,“ vysvetľuje ministerstvo.
To však neznamená, že spomínaných 14-tisíc vojakov pôsobí mimo domoviny. V zahraničí rezort aktuálne eviduje niečo cez vyše 400 svojich vojakov.
„Profesionálni vojaci musia pred vyslaním do zahraničných misií spĺňať určité kritériá – jedným z nich je doba, ktorú musia odslúžiť, kým vôbec môžu byť zaradení do prípravy alebo výcviku pred misiou. Po výcviku ešte následne prebieha výber, v ktorom sa zohľadňujú všetky predpoklady pre úspešné zvládnutie misie,“ vysvetľuje ministerstvo.
Ak sa staneš novým profesionálnym vojakom, musíš teda najskôr spoznať nové vojenské prostredie, zoznámiť sa so základnými zručnosťami a zdokonaľovať ich.
„Profesionálni vojaci plnia úlohy vo vojenských operáciách v zahraničí na základe medzinárodných dohovorov v systéme rotácií personálu, to znamená, že personál sa pravidelne po určitej dobe pri plnení úloh strieda,“ doplnil rezort.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: MO SR, budemvojak.sk