Slováci sa môžu s letom definitívne rozlúčiť: Už zajtra nás čaká drastické ochladenie (PREDPOVEĎ)
- Slováci si užívajú skutočne predĺžené leto, ktoré tvrá aj v polovici októbra
- Dnes je však teplým dňom koniec
- Treba sa pripraviť na extrémne ochladenie
- Slováci si užívajú skutočne predĺžené leto, ktoré tvrá aj v polovici októbra
- Dnes je však teplým dňom koniec
- Treba sa pripraviť na extrémne ochladenie
V piatok popoludní sme boli svedkami výnimočne teplého počasia, keď sa teploty na západnom Slovensku dostali až na rekordnú hodnotu +27,2 °C, píše iMeteo.sk.
Avšak v nedeľu sa Slováci musia pripraviť na dramatickú zmenu počasia. Tá bude výrazným kontrastom k tomu, čo sme zažívali v posledných dňoch.
Prudké ochladenie
Zmena začne v sobotu večer, keď studený front dorazí zo severozápadu. Tento front môže priniesť búrky a pršanie. Aj keď sa neočakáva, že by malo intenzívne pršať, tento front začne meniť počasie na našom území. Zrážky postupne ustúpia v nedeľu ráno.
Za studeným frontom nás čaká drastický pokles teplôt, informuje Meteo Slovensko. Denné maximálne teploty v nedeľu dosiahnu hodnoty len od +7 do +14 °C, čím sa oficiálne skončí šnúra teplých dní.
Najchladnejšie noci prídu z utorka na stredu a zo stredy na štvrtok, keď môžu teploty klesnúť až pod -5 °C v niektorých oblastiach. Takéto ochladenie spustí aj prízemný mráz.
Posledný teplý deň
Sobotu by sme mali využiť na posledné letné aktivity, pretože tento deň bude posledným teplým dňom tohto roka s teplotami od 21 °C na severe, po 26 – 27 °C na zvyšku Slovenska. Počasie sa bude meniť rýchlo, prichádza výrazné ochladenie, a preto si so sebou pre istotu vezmi dáždnik, keďže v sobotu večer začne pršať.
Čaká nás extrémna zima?
Ešte v septembri sme ťa v tomto článku informovali o formujúcom sa polárnom víre, ktorý môže z tohtoročnej zimy spraviť jednu z najtuhších za posledné desiatky rokov.
Dnes sa polárny vír tvorí v stratosfére nad severným pólom. Počas nasledujúcich zimných mesiacov sa predpokladá jeho rýchle zosilňovanie. Toto náhle zvyšovanie tlaku však môže spôsobiť jeho kolaps.
Tento vír je tiež označovaný ako „polárny vortex“, pričom tento pojem nie je v meteorológii a klimatológii ničím mimoriadnym ani v oblasti Slovenska. Laicky ho možno označiť za vietor vo veľmi vysokých výškach atmosféry. Ten prúdi okolo rozsiahlej tlakovej níže, ktorá sa v zimnom období nachádza nad Arktídou. Smer prúdenia je tak od západu smerom k východu.
Spomínaný vír udržiava chladný vzduch v blízkosti pólu, kde zohráva úlohu dverí chladničky, ktoré vo vnútri zadržujú chlad. Neobvyklé správanie polárneho vortexu však môže viesť k jeho kolapsu. Chladnému arktickému vzduchu by tak už nemohlo nič brániť v tom, aby sa presunul viac južnejšie a spôsobil tak krutú zimu, na čo upozorňuje odborný portál Severe Weather Europe.
Kolaps polárneho víru môže spôsobiť aj náhle otepľovanie stratosféry. K tomu obvykle dochádza pri vyššej aktivite El Niño, ku ktorej práve v tomto období dochádza. Tento meteorologický jav má byť v zimných mesiacoch na vrchole svojich síl.
Tohtoročná zima bude zrejme chladnejšia ako kedykoľvek predtým. Poukazuje na to analýza vzorcov počasia za niekoľko posledných desaťročí. Za analýzou stojí americký meteorológ David Dilley. Do Európy by sa na konci roka mohol dostať studený polárny vzduch, ktorý Európania nepocítili minimálne počas štyroch uplynulých dekád.
To, aké počasie v zime bude, bude závisieť od ďalšieho vývoju teplej fázy kmitania El Niño. Práve tá počas leta spôsobila v Európe extréme horúčavy. V zime však bude teploty tlačiť hlboko pod nulu. Ako ďalej uviedol Dilley, planétu Zem pomaly opúšťa cyklus otepľovania a vstupuje do 120-ročného cyklu ochladzovania.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Počasie & Radar, Meteo Slovensko, Severe Weather Europe, Archív SIU, iMeteo.sk