Slováci sa nechajú „obabrať“ o stovky eur: Maximálnu výšku depozitu stanovuje zákon, radí odborník
- Súčasťou prenájmu môže byť, samozrejme, aj depozit
- Mnohí ľudia ho platia neradi, no musia
- K tejto téme sme oslovili odborníka
- Súčasťou prenájmu môže byť, samozrejme, aj depozit
- Mnohí ľudia ho platia neradi, no musia
- K tejto téme sme oslovili odborníka
V minulosti sme venovali článok tomu, že začať prenajímať byt nie je len o zmluve stiahnutej z internetu. Súčasťou prenájmu môže byť, samozrejme, aj depozit. Mnohí ľudia ho platia neradi, no musia. Ideš totiž o zábezpeku majiteľovi bytu, ak by sa s nehnuteľnosťou niečo stalo.
V inzerátoch sa často uvádza, že ide o vratný depozit. Kedy však majiteľ nehnuteľnosti nemusí túto kauciu vrátiť? Na túto tému sme sa porozprávali s realitným maklérom Matejom Telekom.
Odborník hneď v úvode vysvetľuje, že nájomné, ktoré platí nájomca prenajímateľovi, sa skladá vo všeobecnosti z dvoch častí. Ide o odplatu za užívanie bytu a zálohovú platbu za služby a energie súvisiace s prenájom. Ako kaucia, alebo depozit, sa označuje peňažná zábezpeka. Platí sa spravidla pri prenájme nájomnej zmluvy a podľa Teleka slúži na zabezpečenie a úhradu nárokov prenajímateľa, ktoré vzniknú v súvislosti s užívaním bytu.
„Zjednodušene povedané, ak má nájomca v rámci ročného zúčtovania úhrad za služby súvisiace s užívaním bytu (voda, elektrina, plyn, kúrenie) nadspotrebu, vlastník bytu uhradí tento nedoplatok použitím zábezpeky, ktorú mu nájomca zložil pri podpise nájomnej zmluvy,“ vysvetľuje a dodáva, že zábezpeku možno použiť aj v prípade, že nájomca nezaplatí mesačnú platbu za nájomné a energie, a to v prípade, že poškodí alebo zničí nábytok a zariadenie prenajatého bytu.
Stanovuje výšku zákon?
Áno, môže to tak byť. Maximálna výška depozitu, ktorý môže prenajímateľ od nájomcu požadovať, je daná zákonom, v závislosti od ustanovení.
Je však aj prípad, keď daná nie je: „Ak sa nájomná zmluva uzatvára podľa ustanovení Občianskeho zákonníka pozn.: Zákon č. 40/1964 Zb. (táto forma vo výrazne väčšej miere chráni nájomcu a naopak značne obmedzuje možnosti prenajímateľa), maximálna výška zábezpeky nie je stanovená.“
Na druhej strane však platí zaužívaná zásada, že zábezpeka musí byť primeraná. Telek poukazuje na to, že je pochopiteľné, že pri bytoch, ktoré sú zariadené luxusným nábytkom a nadštandardným vybavením, bude výška kaucie vyššia ako pri nezariadenom byte v pôvodnom stave.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- V akom prípade stanovuje výšku depozitu zákon?
- Aká je maximálna výška finančnej zábezpeky pri nájme?
- Kedy môže problém s depozitom viesť k vypovedaniu nájomnej zmluvy?
- Kedy má nájomca nárok na vrátenie kaucie?
- Akou formou je najlepšie majiteľovi bytu platiť?
- Čo odborník radí, ak chceš, aby sa ti depozit vrátil?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Architektúra