Slováci sa nemusia báť. Stojíme na strane mieru, odkazuje Heger
- Slovensko stojí na strane mieru, povedal premiér Eduard Heger
- Občania sa nemusia báť
- Slovensko stojí na strane mieru, povedal premiér Eduard Heger
- Občania sa nemusia báť
Je čas zastaviť barbarstvo, ktoré sa deje na Ukrajine. Po dnešnom mimoriadnom rokovaní vlády to povedal premiér Eduard Heger (OĽaNO) s tým, že Slovensko stojí na strane mieru, solidarity a pomoci.
„Zotrvajme v tejto jednote a súdržnosti. Toto je správne podaná ruka nášmu susedovi,“ uviedol predseda vlády. Občanov Slovenska ubezpečil, že sa niet čoho báť a vláda urobí všetko pre to, aby zaistila ich bezpečnosť. Občanov zároveň vyzval, aby nepodľahli žiadnym falošným správam.
Musíme si pomáhať
Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou. Ako informoval tlačový odbor MV SR, pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12.
Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby, vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.
Konvoj je v pohybe
Slovenský diplomatický konvoj vypravený v piatok 25. februára z Kyjeva je v bezpečí na území Rumunska a smeruje na Slovensko. Veľvyslanectvo SR v Kyjeve podľa ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivana Korčoka (nom. SaS) naďalej zostáva funkčné v minimalistickom zložení pod vedením veľvyslanca Mareka Šafína. Informoval o tom hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ SR) Juraj Tomaga.
„Som hrdý na našich diplomatov a kolegu z Ministerstva obrany Slovenskej republiky, ktorí zostávajú v Kyjeve, lebo sami požiadali o to, aby tam vo veľmi zložitých podmienkach pomohli našim občanom, ktorí hľadajú útočisko na našom veľvyslanectve. Aj teraz sa tam nachádzajú a spolu s nimi aj občania iných krajín Európskej únie (EÚ) a aj mimo EÚ. Pomôžeme v rámci kapacít na veľvyslanectve komukoľvek,“ uviedol Korčok s tým, že situácia v Kyjeve permanentne vyhodnocujú. „Naši diplomati si zaslúžia podporu celého Slovenska,“ uzavrel minister.
Vojenská sila nie je riešenie
Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová dôrazne odsudzuje použitie vojenskej sily voči suverénnemu štátu. Občanom Ukrajiny vstupujúcim na územie Slovenska odporúča sledovať webovú stránku Ministerstva vnútra SR (MV SR). Ombudsmanka o tom informuje vo svojom profile na sociálnej sieti.
„Takéto konanie je hrubým porušením medzinárodného práva a v civilizovanom svete nemá miesto. Nevyprovokovaná agresia voči suverénnemu štátu je útokom na demokratické hodnoty celého európskeho spoločenstva a v novodobej histórií nemá obdobu. Je mi ľúto zbytočných strát na ľudských životoch,“ uvádza Patakyová.
V súvislosti s mimoriadnou situáciou na Ukrajine odporúča občanom a občiankam Ukrajiny a ich príbuzným pri vstupe na územie Slovenska sledovať odkazy na webovej stránke Ministerstva vnútra SR, ktoré sú priebežne aktualizované.
„Občania a občianky Ukrajiny majú možnosť pri prechode hraníc podať vyhlásenie žiadateľa, ktorým sa začína konanie o udelenie azylu. Príslušným na prijatie vyhlásenia je policajný útvar na hraničnom priechode. Počas konania o udelení azylu majú žiadatelia a žiadateľky právo zdržiavať sa na území Slovenskej republiky,“ dodáva Patakyová.
Slovenským občanom a občiankam, ktorí sa nachádzajú na území Ukrajiny, odporúča sledovať stránku Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR s odporúčaniami.
„Situácia je vážna. Buďme, prosím, otvorení a ústretoví. Ak máme možnosť, pomôžme ľuďom v susednej Ukrajine. Mnohí z nich sú na úteku a hľadajú útočisko aj u nás na Slovensku. Podajme im pomocnú ruku, či už vyjadrením solidarity alebo napríklad zapojením sa do zbierok či dobrovoľníckou pomocou,“ uzavrela ombudsmanka.
Medzi pomáhajúcimi organizáciami, ktoré možno v situácii spojenej s utečencami z Ukrajiny podporiť, sú Človek v ohrození, Liga za ľudské práva či Mareena.
Zdroj: SITA