Slováci sa nemusia dostať k výnimočným liekom zachraňujúcim životy. Poisťovne sú na dne
- Pri lieku uvedenom v zozname sa postupuje jednoduchšími spôsobmi
- Počet pacientov, ktorí žiadajú liek na výnimku, stále rastie
- Pri lieku uvedenom v zozname sa postupuje jednoduchšími spôsobmi
- Počet pacientov, ktorí žiadajú liek na výnimku, stále rastie
Práve vďaka zoznamu kategorizovaných liekov máme liečivo, resp. konkrétny liek od lekára prepísaný hneď vtedy, ako nám lekár diagnostikuje chorobu a následne určí liečbu.
Liek je pre pacienta dostupný vtedy, ak sa v tomto zozname nachádza. V niektorých prípadoch, keď liek síce je uvedený v zozname, je potrebné schválenie žiadosti zdravotnej poisťovne na to, aby ho lekár mohol nakoniec predpísať. Väčšinou však aj toto schválenie trvá už len pár dní, a tak má pacient aj takýto liek k dispozícii takmer hneď.
Existujú však aj lieky na výnimku a s nimi začína byť problém. Poisťovne majú na ne zákonom určené limity a už onedlho sa vyčerpajú. Niektoré lieky, ktoré by mohli Slovákom zachrániť život, budú skrátka nedostupné.
Elena Marušáková, prvá viceprezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP), na svojom blogu na webe AOPP uviedla tabuľku, ako funguje predpisovanie liekov lekárom a schvaľovanie zdravotnou poisťovňou.
Z tabuľky je zrejmé, že pri lieku uvedenom v zozname sa postupuje dvomi spôsobmi, buď je potrebný súhlas zdravotnej poisťovne, alebo nie je.
V prípade, ak liek nie je uvedený v zozname kategorizovaných liekov, je potrebný opäť buď súhlas zdravotnej poisťovne, alebo až súhlas Ministerstva zdravotníctva SR a následný súhlas poisťovne s úhradou daného lieku. Takýto proces sa volá liek na výnimku.
Ak však poisťovňa súhlasí s úhradou lieku, ktorý je registrovaný na Slovensku na liečbu daného ochorenia, zaplatí len 70 % z jeho ceny v lekárni, uviedla Marušková vo svojom blogu. Zvyšných 30 % musí v lekárni zaplatiť pacient, ak jej výrobca lieku nedá zľavu.
Najkomplikovanejšia situácia
Tou úplne najkomplikovanejšou situáciou je, ak liek nie je na Slovensku registrovaný vôbec (ale je registrovaný niekde inde na svete, najčastejšie v USA alebo vo Veľkej Británii či Austrálii) alebo ak nie je registrovaný na liečbu choroby, ktorú má pacient (tam patrí mimochodom veľa starších liekov, ktoré už majú svoje lacnejšie generické alebo biosimilárne náhrady).
Zdravotnícky zákon 363 o rozsahu a podmienkach úhrady liekov posudzuje niekoľko vecí ohľadom kategorizácie liekov, jeho úhradu a podobne, avšak v jednom paragrafe sa po novele od 1. 1. 2023 uvádza, že zdravotné poisťovne môžu na lieky na výnimku použiť iba 3,9 percenta z celkového objemu peňazí určeného na lieky pre rok 2023.
Ako uviedla v blogu Marušáková, je to necelých 60 miliónov eur na jeden rok.
Poisťovne výdavky takmer vyčerpali
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.