Slováci sa odteraz môžu registrovať, ak majú záujem o „Kollárove byty“
- Záujemcovia o štátne byty sa môžu registrovať v agentúre pre nájomné bývanie
- Vo štvrtok o tom informoval predseda predstavenstva agentúry Peter Sekáč
- Záujemcovia o štátne byty sa môžu registrovať v agentúre pre nájomné bývanie
- Vo štvrtok o tom informoval predseda predstavenstva agentúry Peter Sekáč
Štát spustil registráciu pre ľudí, ktorí majú záujem o bývanie v nájomných bytoch. Záujemcovia so štátnou podporou sa tak môžu registrovať prostredníctvom formuláru v Agentúre štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB).
Vo štvrtok o tom informoval predseda predstavenstva agentúry Peter Sekáč. Vo formulári na zistenie predbežného záujmu musia uviesť, aký veľký byt potrebujú a v akej lokalite.
„Tento formulár slúži na prejavenie prvotného záujmu. Ďalším krokom bude zverejnenie ponúk bytov, kde si záujemcovia budú môcť rezervovať konkrétny byt,“ uviedla pre portál Aktuality.sk marketingová manažérka agentúry Jana Jurčišinová.
Vyššia dostupnosť bývania
„V tejto chvíli je dôležité povedať, že ľudia, ktorí prejavia záujem, budú pravidelne informovaní o projektoch v nimi vybranej lokalite,“ informoval Sekáč. Následne na to budú zverejnené ponuky bytov a ľudia si môžu rezervovať ten svoj.
Byty postavia dvaja investori – WBG a poisťovňa Kooperativa. Celkovo ide o 9 000 nájomných bytov približne za 1,5 miliardy eur. AŠPNB uisťuje, že rokuje aj s ďalšími investormi.
Nájomné v týchto bytoch by malo byť lacnejšie v priemere o 62 % v porovnaní s hypotekárnou splátkou.
Štátom podporované nájomné bývanie by tak malo priniesť vyššiu dostupnosť bývania pre ľudí, ktorí nemajú dostatočný príjem na schválenie hypotéky, prípadne by bola pre nich nevýhodná. Registračný link s ďalšími inštrukciami nájdu záujemcovia na webe najomnebyvanie.gov.sk.
Informatívna kalkulačka
Po tom, ako budú bytové domy schválené agentúrou, záujemcovia dostanú možnosť vybrať si konkrétny byt na uvedenej stránke, čím prejavia záväzný záujem o tento typ bývania.
Používateľom ponúka spomínaná stránka, ktorá slúži na registráciu, informatívnu kalkulačku s možnosťou vypočítať si, aký príjem musí človek mať, aby mal na požadovaný byt vo zvolenej lokalite nárok.
Na webe okrem iného nájdu záujemcovia aj potrebné kritériá, ktoré treba splniť, aby nájomný byt úspešne získali.
Sociálne opatrenie
Vláda odsúhlasila ešte na začiatku decembra zmluvy s investormi až na deväťtisíc nájomných bytov v hodnote približne 1,5 miliardy eur, ktoré sú súčasťou projektu štátom podporovaného nájomného bývania. Predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) o tom informoval s tým, že po schválení zákona a založení agentúry bolo potrebné nájsť investorov.
Licenciu na podpísanie kontraktu podľa Kollára získali spoločnosti BWSG, Vienna Insurance Group a Kooperativa poisťovňa. „To je len začiatok, bude to pokračovať. Ľudia to budú cítiť hlavne v týchto ťažkých časoch,“ povedal šéf parlamentu.
Podľa Kollára vládou podporovaná zmluva umožní o 30 percent a v niektorých prípadoch aj o 40 percent lacnejšie bývanie oproti trhovej cene.
„Táto zmluva, táto vláda to po tridsiatich rokoch prvýkrát prináša. V zahraničí sú milióny takýchto bytov, pomohlo to miliónom ľudí v západnej Európe. U nás prichádza vláda s týmto sociálnym opatrením, aby ľudia vedeli slušne bývať v novom a za veľmi slušné peniaze,“ dodal Kollár.
Drahšie či lacnejšie
Predseda vlády Eduard Heger (OĽANO) k zmluvám s investormi uviedol, že vláda tým schválila tretí a posledný krok reformy nájomného bývania.
„Toto je reforma, ktorú prinieslo hnutie Sme rodina aj do programového vyhlásenia vlády. Môžeme poskytnúť mnohým našim občanom výrazne lacnejšie bývanie, ktoré si budú môcť dovoliť,“ podotkol Heger.
Ako však upozornil ekonomický expert Progresívneho Slovenska Štefan Kišš, návrh neprinesie nové ani lacnejšie bývanie. Pomôže podľa neho skôr developerom, než ľuďom. Ak by návrh prešiel aj v parlamente, cena nájmu v rámci schémy štátneho nájomného bývania bude na úrovni mesačnej splátky hypotéky.
„Vo výsledku tak bude bývanie v štátnych nájomných bytoch drahšie ako v komerčných a nie o 30 percent lacnejšie, čo bol pôvodný cieľ,“ vysvetlil Kišš.
A naopak, pre developerov je návrh podľa Kišša výhodný. „Štát im dovolí platiť len 5-percentnú DPH namiesto štandardných 20 percent a túto daňovú úľavu bude garantovať na najbližších 50 rokov. Novopostavené byty navyše ostanú vo vlastníctve developerov, čiže sa postavia iba také projekty, ktoré by vznikli aj komerčne,“ uzavrel Kišš.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, Aktuality.sk